נתניהו לא ניהל מגעים עם רע"ם? האמת הפוכה: בליכוד התעקשו בשבועות האחרונים שהם מעולם לא התכוונו ברצינות להקים ממשלה בתמיכת רע"ם ומנסור עבאס, אך הערב (שישי) חשפנו ב"אולפן שישי" פרטים על פגישה שנערכה לפני כחודש בבלפור בין נתניהו ורעייתו לבין עבאס, זאת עקב זעם במפלגה הערבית על ההכחשות החוזרות ונשנות בליכוד לפיהם התקיימו מגעים כלשהם בין המפלגות. 

לטענת גורמים בסביבת נתניהו, הפגישה התקיימה בזמן המתיחות הביטחונית שקדמה למבצע "שומר החומות". ברע"ם לא אהבו את הראיונות של בכירי הליכוד, שהכחישו את קיומם של מגעים בין מפלגתם לבין מפלגתו של מנסור עבאס על תמיכה אפשרית שלו בממשלה בראשות נתניהו. כשנראה היה שהצדדים על סף פיצוץ – נתניהו הזמין את עבאס לבלפור.

מעון רה"מ בבלפור, ירושלים (צילום: חדשות 2)
מעון ראש הממשלה בבלפור. עבאס ביקר כאן כמה פעמים | צילום: חדשות 2

ראש הממשלה ערך לאורח שלו סיור בבית, ואפילו הראה לו את הרטיבות שבקירות. בשלב מסוים הצטרפה אל הסיור גם שרה נתניהו, שבירכה את עבאס ואף הצטערה על כך שלא הצליחה להזמין אותו לסעודה, בין היתר עקב כך שמדובר היה בימי צום רמדאן. 

בהמשך, נתניהו ועבאס עברו לשוחח על ההתפתחויות הפוליטיות. ראש הממשלה ביקש להרגיע את עבאס והבהיר שאין מה להתייחס לדברים שאומרים בכירי הליכוד, שמנסים לעזור - אך עושים דווקא את ההפך. נתניהו טען שממשלת השינוי הנבנית לא תחזיק מעמד לאורך זמן, ולכן אין לעבאס סיבה לחבור ללפיד ולבנט. 

יאיר לפיד ונפתלי בנט מדברים במליאה  (צילום: ערוץ הכנסת)
נתניהו ניסה לשכנע את עבאס לא לחבור לבנט ולפיד | צילום: ערוץ הכנסת

ולאורח היו בקשות ודרישות משלו: עבאס ביקש מנתניהו לרסן את תגובת המשטרה להפגנות שהתקיימו באותה עת בשכונת שיח' ג'ראח בירושלים, ולדחות או למנוע את פינוי המשפחות הערביות מהמקום. נתניהו הבטיח שינסה לסייע, אך טען שהיועץ המשפטי לממשלה מעכב את ההכרעה בסוגיה.

והפגישה הזו בבלפור לא הייתה היחידה בין הצדדים. עבאס הגיע למעון ראש הממשלה בירושלים עוד כמה פעמים, ובפגישות השתתפו בכירים נוספים בליכוד. הצדדים דנו בתמיכה אפשרית של רע"ם בליכוד, בהימנעות בהצבעות וגם, ואולי הכי חשוב – בדרכים לעצור את ממשלת השינוי.