קואליציית בנט-לפיד ממשיכה להיתקל בקשיים על רקע הדעות השונות של חברי המפלגות השותפים בה. בתוך כך, הממשלה לא הצליחה להעביר היום (רביעי) את חוק איסור איחוד משפחות של פלסטינים וערבים ישראלים. מפלגת רע"ם התנגדה להארכת החוק באופן טבעי בשל עמדותיה, אולם מפלגות הליכוד והציונות הדתית, שתומכות בחוק איסור איחוד המשפחות זה 20 שנה, סירבו לתמוך בהארכתו הפעם כדי לא לתת כתף לקואליציה.

בנימין נתניהו, נפתלי בנט (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
ראש הממשלה בנט ויו"ר האופוזיציה נתניהו | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

סירובן של מפלגות הקואליציה לתמוך בחוק מגיע למרות ההבנה שחוק איסור איחוד המשפחות הקיים עתיד לפקוע בקרוב. ח"כ מיקי זוהר העביר מסר לקואליציה לפיו הוא יסכים לתמוך בחוק זה, רק אם יועבר חוק נוסף להסדרת ההתיישבות הצעירה. לצד זאת הדגיש זוהר בחשבון הטוויטר שלו כי "הקואליציה החדשה פשוט לא מסוגלת לשמור על מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית".

 

 

בתנועת הליכוד הסבירו את הבחירה להצביע נגד חוק איסור איחוד משפחות למרות שהוא עולה בקנה אחד עם ערכי המפלגה: "בגלל ההרכב ההזוי של הממשלה החלשה של בנט היא לא מצליחה, כבר ביום השלישי לקיומה, להעביר הארכה של חוק איחוד משפחות כדי למנוע התאזרחות של מאות אלפי פלסטינים ומסתננים בלתי חוקיים – דבר שיחסל את המדינה היהודית".

גם יו"ר הציונות הדתית, בצלאל סמוטריץ', הסביר בחשבון הטוויטר שלו מדוע החליט להצביע נגד החוק שתואם את השקפת עולמו: "חודשים אנחנו צועקים שלהקים ממשלה שנשענת על אויבי ישראל, תומכי טרור, זה אסון למדינה היהודית, ושקואליציה כזו לא תוכל לשמור על האינטרסים החיוניים של מדינת ישראל ותפגע בהם".

 

 

"יש לנו אחריות אדירה על הכתפיים לעם ישראל ולמדינת ישראל", הוסיף סמוטריץ'. "האחריות הזו מחייבת אותנו בראש ובראשונה לחשוף את השקר ולצרוב תודעתית את האיום הקיומי שבהישענות על תומכי טרור כדי למנוע שגיאה נוראה כזו בעתיד".

יו"ר הקואליציה, ח"כ עידית סילמן, ניסתה למצוא דרכים יצירתיות להתמודד עם סוגיית הארכת האיסור על איחוד משפחות - כאמור, סוגיה רגישה מאוד שמאז ומתמיד עוררה זעם בקרב חברי הכנסת הערבים.

הנושא היה אמור לעלות לדיון בוועדה משותפת, שבראשה עומד מנסור עבאס, אלא שהקואליציה ביקשה להעביר את הנושא לדיון בוועדת החוץ והביטחון הזמנית, שבה לא חברים ח"כים מסיעות ערביות. מהלך זה הוא ניסיון לחולל "תעלול פרלמנטרי", שיחסוך את המבוכה מעבאס.