לקראת הכרעה: ח"כ ניר אורבך מימינה, שגורל הממשלה כולה תלוי בתמיכתו, צפוי להודיע היום (ראשון) על החלטתו הסופית, וההערכה היא שלא יהיה זה שיפיל את ממשלת השינוי הנרקמת. סיעת ימינה מתכנסת שוב הבוקר בביתו של יו"ר ימינה וראש הממשלה המיועד נפתלי בנט, וייתכן שהודעת אורבך צפויה להתפרסם אחריה. 

ח"כ אורבך יצא אמש למפגינים מחוץ לביתו ואמר להם: "אני אומר לכם באחריות, כי אף אחד מאיתנו לא ישן בלילה... קודם כול, בואו נוריד להבות, בואו נרגיע. אין פה תוכנית התנתקות ואין פה אסון אוסלו. יש פה החלטה מאוד מורכבת ומאוד קשה, אבל בואו נרגיע כי עם ישראל לא מסתכל רק עליי, הוא מסתכל גם עליכם שאתם פה. אני הולך לנוח קצת כדי שאוכל לקבל החלטה נכונה". 

אם אורבך יחליט להצביע בעד הממשלה או לחילופין להתפטר מהכנסת ולפנות את מקומו לח"כית הבאה בתור מימינה, שירלי פינטו, שהביעה את מחויבותה לתמיכה בממשלת בנט-לפיד, צפוי רוב לממשלה במעמד ההשבעה. אם אורבך יחליט שהוא מצביע נגד - לממשלה לא יהיה רוב, והוא יוכל להיות מושג רק על ידי הימנעות או תמיכה של חלק מחברי הרשימה המשותפת. 

נפתלי בנט וסיעת ימינה בישיבה של המפלגה (צילום: N12)
בנט וחברי סיעת ימינה. חוץ משיקלי - יציגו חזית אחידה? | צילום: N12

חבר מפלגת ימינה שכבר הודיע שבכוונתו להצביע נגד הקמת הממשלה, ח"כ עמיחי שיקלי, אמר הבוקר: "הקשר ביני לבין בנט לא נותק. הוא עדיין מבקש ממני להימנע בהצבעה בשבוע הבא. נכון לעכשיו אני לא מתכוון להיענות לבקשה". 

בתוך כך, מחר (שני) צפויה להתקבל ההכרעה אודות מועד השבעת הממשלה: יו"ר הכנסת, יריב לוין, צפוי להודיע בכינוס המליאה שעלה בידו של ח"כ יאיר לפיד להקים ממשלה - ויקבע את מועד השבעתה: יום רביעי הקרוב, 9 ביוני או יום שני הבא, 14 ביוני. מוקדם יותר היום דווח שלוין שוקל לקיים את ההשבעה כבר ברביעי, אך בסביבתו הכחישו זאת. 

היום אחר הצהריים צפויים להיפגש לראשונה ראשי המפלגות החברות בגוש השינוי, שצפויים להרכיב את הממשלה הבאה: 
יש עתיד, ימינה, כחול לבן, ישראל ביתנו, העבודה, מרצ, תקווה חדשה ורע״מ במלון דן בתל אביב. 

מכתב הרבנים נגד הממשלה: "חייבים לעשות הכול כדי שלא תקום"  

עד להשבעת הממשלה, שצפויה, כאמור, השבוע או בשבוע הבא - המאמצים למנוע את הקמת ממשלת השינוי נמשכים כל העת. רבנים בכירים בציונות הדתית פרסמו אמש (שבת) מכתב שבו יצאו בחריפות נגד הקמתה. במכתב, שעליו חתומים בין היתר הרב דרוקמן, הרב שלמה אבינר, והרב שמואל אליהו, טענו הרבנים שבממשלת השינוי "ייפגעו ענייני ביטחון המדינה", והוסיפו: "חייבים לעשות הכול כדי שממשלה זאת לא תקום". בעקבות המכתב, עלו טענות שמדובר בהסתה - והרב דרוקמן הגיב: "במדינה דמוקרטית אפשר להביע את הדברים האלו".

"אי אפשר להשלים עם המציאות שתקום ממשלה שתפגע בדברים היסודיים ביותר בענייני דת ומדינה", נכתב במכתב הרבנים. "אין ספק שבממשלה זאת ייפגעו גם ענייני הביטחון ששייכים לעצם קיומנו, כאשר היא נשענת על תומכי טרור וגם יהיו בה שרים שקוראים לבית הדין הבין-לאומי בהאג לחקור את מפקדי צה"ל על פשעי מלחמה. ממשלה זו מנוגדת לחלוטין לרצון העם כפי שבא לידי ביטוי באופן נחרץ בבחירות האחרונות", טענו עוד הרבנים. 

זמן קצר אחרי פרסומו, עלו טענות שהמכתב מסית לאלימות. הרב דרוקמן, אחד מבכירי הרבנים בציונות הדתית, הגיב: "ההסתה קיימת רק בדמיון, מדובר בקריאה אמיתית וכואבת מפי רבנים שחושבים שהממשלה שעומדת לקום לא תהיה טובה לעם ישראל. במדינה דמוקרטית אפשר להביע את הדברים האלו". דרוקמן שלל בפירוש כל התנגדות אלימה להקמת הממשלה וטען כי זו לא הייתה כוונת המכתב: "לא יעלה על הדעת שמדובר בקריאה לאלימות פיזית או מילולית, יש לעשות הכול במסגרת הדמוקרטית כדי למנוע את הקמת הממשלה".

במהלך השבת, ראש השב"כ נדב ארגמן הוציא הודעה חריגה שבה התריע מפני הקצנה חמורה בהסתה ובשיח האלים, וייתכן כי מכתב הרבנים היה אחד הגורמים להתרעתו. "שיח זה עלול להתפרש ככזה המתיר פעילות אלימה ובלתי חוקית שעלולה חלילה להגיע אף לכדי פגיעה בנפש", הדגיש ארגמן. בימים האחרונים מתקיימות הפגנות מחוץ לביתם של חברי ימינה, והאבטחה הוגברה סביב בנט ושקד.