עלה בידו של לפיד להקים ממשלה, המטרה - להקדים כמה שניתן את ההשבעה: 35 דקות לפני פקיעת המנדט באופן רשמי, יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, הודיע באופן רשמי לנשיא המדינה ראובן ריבלין שעלה בידו להקים ממשלת חילופים, יחד עם יו"ר ימינה, ח"כ נפתלי בנט. האתגר המשמעותי שעומד בפני חברי הממשלה המתגבשת: להקדים את מועד ההשבעה - ולצלוח אותה. תאריך החילופים בתפקיד ראש הממשלה בין בנט ללפיד שנקבע בהסכם הקואליציוני - 27 באוגוסט 2023. כל העדכונים מהדרמה הפוליטית

כתבות נוספות ב-N12:

יו"ר כחול לבן ושר הביטחון, בני גנץ, בירך על הודעת לפיד עם יציאתו לארה"ב: "זהו לילה של תקווה גדולה. אני מברך את שותפיי לגוש השינוי ומאחל בהצלחה גדולה למדינת ישראל". 

 
23:50 | יו"ר הכנסת יודח אם יעכב את כינוס המליאה? 

בגוש השינוי שוקלים לפעול להדיח בשבוע הבא את יו"ר הכנסת, יריב לוין, אם יפעל לעכב מאוד את מועד ההשבעה של הממשלה המסתמנת. 


23:39 | יו"ר העבודה מיכאלי: "עשינו היסטוריה" 

יו"ר מפלגת העבודה, מרב מיכאלי, בהצהרה לתקשורת בכפר המכביה: "קיבלתי החלטה לא פשוטה, עשינו היסטוריה" 

23:38 | לפיד צייץ בטוויטר: "עלה בידי" 

 

 

23:34 | לפיד קרא ליו"ר הכנסת לכנס את המליאה במהירות האפשרית 

לאחר שיחה עם נשיא המדינה ועל פי הוראות חוק יסוד הממשלה, נשלחה הודעה ליו"ר הכנסת יריב לוין בה הודיע לפיד כי עלה בידו להקים ממשלה. לפיד קרא ליושב ראש הכנסת, למלא את החובה החוקית המוטלת עליו ולכנס במהירות האפשרית ישיבת מליאה מיוחדת בה יודיע לכנסת שיו"ר יש עתיד, הצליח להרכיב ממשלה.


23:33 | נחשף המסמך הרשמי לנשיא המדינה עם חתימות כל המפלגות שירכיבו את הקואליציה 

חתימותיהן של המפלגות בדבר הקמת הממשלה
חתימות המפלגות שאמורות להרכיב את ממשלת השינוי23:26 | ההודעה הרשמית של לפיד לנשיא המדינה: "עלה בידי להרכיב ממשלה, יחד עם נפתלי בנט" 

יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, הודיע לנשיא המדינה כי עלה בידו והוא סיים בהצלחה את מלאכת הרכבת הממשלה. 

"בהתאם לסעיף 13(ב) לחוק יסוד: הממשלה הריני מתכבד להודיעך, כי עלה בידי להרכיב ממשלה. הממשלה שתיכון תהיה ממשלת חילופים, בהתאם לסעיף 13א לחוק יסוד: הממשלה. בראשה אעמוד יחד עם ח"כ נפתלי בנט שיכהן ראשון בתפקיד ראש הממשלה".

"אני מתחייב בפניך אדוני הנשיא, כי הממשלה הזו תעבוד בשירותם של כלל אזרחי ישראל, אלה שהצביעו עבורה ואלו שלא. תכבד גם את מתנגדיה, תעשה ככל שביכולתה לאחד ולחבר בין כל חלקי החברה הישראלית". אמר לפיד לנשיא המדינה.

ואלו הסיעות אשר ירכיבו את הקואליציה: יש עתיד, ימינה, כחול לבן, תקווה חדשה, העבודה, ישראל ביתנו, מרצ ורע"מ. המכתב הועבר באמצעות הדואר האלקטרוני - וזמן קצר לאחר מכן שוחחו הנשיא ויו"ר יש עתיד. לפיד הודה לנשיא ועדכן אותו בהתפתחויות אשר אפשרו את הקמת הממשלה. בנוסף אמר שבכוונתו להביא את הממשלה לאישור הכנסת בהקדם האפשרי בשבוע הקרוב.


23:25 | לפיד בציוץ בטוויטר: "עלה בידי לסיים בהצלחה את מלאכת הרכבת הממשלה"

23:24 | לפיד התקשר לנשיא ריבלין והודיע לו שעלה בידו להקים ממשלה 

יו"ר יש עתיד התקשר לנשיא המדינה ראובן ריבלין שעלה בידו להקים ממשלה, בזמן שריבלין נמצא בחדר ההלבשה של אצטדיון בלומפילד, כשהוא ממתין להעניק את גביע המדינה בכדורגל.

הנשיא ריבלין בשיחה עם לפיד  (צילום: תקשורת בית הנשיא)
הנשיא ריבלין במהלך השיחה עם יו"ר יש עתיד יאיר לפיד | צילום: תקשורת בית הנשיא

23:15 | אורבך וסילמן מימינה הגיעו לכפר המכביה 

ח"כ ניר אורבך וח"כ עידית סילמן הגיעו לכפר המכביה כדי לעבור על ההסכמים שנחתמו.

23:04 | בנט ייפגש עם אורבך בניסיון לשכנעו לא להצביע נגד 

בנט ואורבך צפויים להיפגש מחר. המשמעות היא שאורבך ימתין ולא יסכל את ההודעה של לפיד שעלה בידו.
בנט ינסה לשכנע אותו לפרוש ולא להתנגד כפי שהתחייב בפני בנט.

22:56 | סיעת "ימינה" חתמה ללפיד 

הסיעה האחרונה ששותפה להרכבת הממשלה חתמה ללפיד על המסמך; לפיד צפוי להודיע שעלה בידו להקים ממשלה

22:51 | סער חתם ללפיד על מסמך "עלה בידי", סוכם על פיצול תפקיד היועמ"ש 

יו"ר תקווה חדשה, גדעון סער, חתם ללפיד על מסמך "עלה בידי" בדרך להרכבת הממשלה. הצדדים סיכמו על פיצול תפקיד היועץ המשפטי לממשלה.

יאיר לפיד וגדעון סער (צילום: תומר נויברג / פלאש 90, יונתן זינדל, פלאש 90)
סוכם על פיצול תפקיד היועמ"ש. סער ולפיד | צילום: תומר נויברג / פלאש 90, יונתן זינדל, פלאש 9022:42 | יש עתיד על ההסכם עם עבאס: "מיטיב עם החברה הערבית" 

גורם ביש עתיד: "ההסכם עם מנסור עבאס מיטיב עם החברה הערבית, ללא החלומות חסרי האחריות שנתניהו הבטיח לו. אין היבטים לאומיים, רק טובת הציבור - חינוך, תשתיות, בריאות, אכיפת חוק ועוד".

22:30 | יו"ר רע"ם: "נפעל בנחישות להצלחת הממשלה" 

עבאס בצאתו מחדר המו"מ לאחר שחתם ללפיד: "ההחלטה הייתה קשה, נפעל בנחישות להצלחת הממשלה". 

22:21 | עבאס ולפיד חתמו על הסכם קואליציוני; ימינה: "ההסכם - 100% אזרחי" 

יו"ר רע"ם מנסור עבאס ויו"ר יש עתיד יאיר לפיד חתמו על הסכם קואליציוני להקמת ממשלת האחדות. גורמים בימינה: "ההסכם נחתם אחרי שאושר על ידי צביקה האוזר ואיילת שקד ואין בו שום ויתור נוסף. העיקרון הוא: מאה אחוז אזרחי אפס אחוז לאומי". 

מנסור עבאס, יאיר לפיד ונפתלי בנט חותמים על הסכם (צילום: נוואף נבארי)
עבאס, בנט ולפיד במעמד חתימת ההסכם | צילום: נוואף נבארי22:14 | עבאס העניק רשמית את הסכמתו לממשלה 

יו"ר רע"ם, מנסור עבאס, חתם על מסמך המאפשר ליו"ר יש עתיד יאיר לפיד להודיע לנשיא "עלה בידי" אחרי שהגיעו לסיכומים במו"מ.

22:09 | בכיר הליכוד מרוצה מהדיווח לפיו ח"כ אורבך שוקל להתנגד לממשלה 

‏יו"ר הקואליציה מהליכוד, ח"כ מיקי זוהר, כתב: "אני רוצה להאמין בניר אורבך ועידית סילמן, הם עוד יכולים להציל את המצב. נותרה בי תקווה וציפייה קלושה שהם יילכו עם האמת שלהם כמו שיקלי. זו שעת המבחן שלהם שתירשם בדפי ההיסטוריה של עם ישראל לנצח נצחים". 

 

 

22:06 | ח"כ אורבך ששוקל להתנגד לממשלה בדרכו לכפר המכביה 

ח"כ ניר אורבך וח"כ איילת שקד שהיו בכנסת בשעות האחרונות, יוצאים לכפר המכביה. שקד ניסתה לשכנע את את אורבך בשעות האחרונות שלא לפרסם את דבר התנגדותו. הרב דרוקמן התקשר לברך את אורבך. גם ח"כ עידית סילמן מימינה בדרכה לכפר המכביה יחד איתם. 

21:49 | מסר מרכך ממפלגת העבודה בדרך לפשרה 

גורם רשמי בעבודה: "ההחלטה בנוגע לנציגת הממשלה בוועדה למינוי שופטים בתקופת מינוי שופטים לעליון היא באחריות כל ראשי מחנה השינוי. נקבל החלטה משותפת ונקים עוד הערב ממשלת שינוי שתחליף את שלטון נתניהו".

21:38 | יו"ר העבודה בדרכה לכפר המכביה 

יו"ר העבודה מרב מיכאלי בדרכה לכפר המכביה על מנת לנסות ולפתור את משבר הוועדה למינוי שופטים, כשעתיים לפני פקיעת המנדט. 

21:28 | ח"כ ניר אורבך שוקל להתנגד לממשלת השינוי 

ח"כ ניר אורבך מימינה שוקל להתנגד לממשלה המסתמנת. בחדרו נמצא אלון דוידי שהיה מספר 3 בימינה והתפטר מהכנסת. הוא לוחץ עליו להודיע עוד הערב שאין לצרף את אצבעו, ובכך להוריד את מספר התומכים בממשלה המיועדת ל-60 בלבד - כשהמשמעות היא שלא יהיה לממשלה רוב בכנסת. 

בנט ושקד מודעים לאירוע. שקד נמצאת בכנסת ומנסה לשכנע את אורבך שלא לפרסם את דבר התנגדותו. בעבר הצהיר אורבך, שנחשב למקורבו של בנט, שגם אם יתנגד לממשלה - הוא יתפטר מהכנסת ולא יפיל אותה ויפנה את מקומו בכנסת לח"כית הבאה בתור מימינה, שירלי פינטו, שהביעה תמיכה בממשלה. 

ח"כ ניר אורבך, ימינה (צילום: ‏אוליבייה  פיטוסי, פלאש/90 )
שוקל להתנגד לממשלת השינוי. ח"כ ניר אורבך | צילום: ‏אוליבייה פיטוסי, פלאש/90

 

21:21 | יו"ר העבודה מבקשת לכנס את ראשי מפלגות המרכז-שמאל בעניין הוועדה למינוי שופטים 

יו"ר העבודה מיכאלי פנתה ללפיד בבקשה לכנס בשעה 22:30 את ראשי מפלגות המרכז שמאל לקבלת החלטת ראשי הגוש בעניין נציג הגוש בוועדה למינוי שופטים.

21:00 | 3 שעות לפקיעת המנדט - פגישה משולשת ומכרעת 

הפגישה המשולשת והמכריעה בין בנט, לפיד ועבאס החלה. 

20:58 | עבאס הגיע לכפר המכביה והעיד על התקדמות 

יו"ר רע"ם מנסור עבאס עם הגעתו לכפר המכבייה: "יש התקדמות במגעים". 

20:54 | ברע"ם הביעו הסכמה ללכת לקראת לפיד, המו"מ יימשך 

מועצת א-שורא אישרה למנסור עבאס להסכים להצהרת לפיד שעלה בידו להרכיב ממשלה - בתנאי להמשך המו"מ לגבי חוק קמיניץ והכפרים הבלתי מוכרים בנגב.

20:50 | לקראת פגישה משולשת מכרעת בין בנט, לפיד ועבאס 

כ-3 שעות לפני מועד פקיעת המנדט, יו"ר ימינה, יו"ר יש עתיד ויו"ר רע"ם צפויים להיפגש בכפר המכביה לפגישה מכרעת שבמהלכה יתקבלו ההחלטות המכריעות. 

20:41 | בעבודה תוקפים את שקד: "מובילה את ישראל לבחירות" 

גורם בכיר בעבודה: "מרב מיכאלי חתמה על הטופס ״עלה בידי״ של לפיד כבר בצהריים בעוד שבימינה מתמהמהים ולא חותמים. איילת שקד היא זאת שמובילה את ישראל לבחירות 5 ומיותרות".20:34 | מיכאלי דורשת להיות ראשונה ברוטציה בוועדה לבחירת שופטים, שקד מסרבת 

יו"ר מפלגת העבודה השיבה להצעת הפשרה שהוצעה, לפיה איילת שקד תכהן ראשונה בוועדה לבחירת שופטים - ואמרה שהיא מסכימה לרוטציה, אבל שהיא זו שתהיה ראשונה: "בשעה רגישה זו החלטתי להסכים לקיים רוטציה על מחצית הכהונה בוועדה למינוי שופטים באופן שישקף איזון בין הגושים". 

לפי הצעת מיכאלי, "במחצית שבה ראש הממשלה הוא נפתלי בנט, אכהן בוועדה בתפקיד השרה. במחצית שבה יאיר לפיד יהיה ראש הממשלה, תכהן איילת שקד כשרה. הח"כים יכהנו בהתאמה. הצעתי באה לאחר שוויתרתי לגדעון סער מהאגף הימני על תפקיד שר המשפטים, ולאחר שויתרתי לאיילת שקד על תפקיד שר הפנים. מקווה שחברי גוש הימין יפסיקו לשחק על כיסאות ויקימו ממשלה". 

איילת שקד מיהרה להגיב להצעת מיכאלי - והודיעה שאינה מסכימה לכך. 

מרב מיכאלי, איילת שקד (עיבוד: יונתן זינדל, מרים אלסטר, פלאש/90 )
הקרב בין השתיים יוביל לכך שלא תוקם ממשלה? שקד ומיכאלי | עיבוד: יונתן זינדל, מרים אלסטר, פלאש/90


20:22 | גורמים בכירים בגוש השינוי: "מרב מיכאלי מונעת כרגע את הקמת הממשלה" 

בגוש השינוי טוענים שיו"ר מפלגת העבודה, מרב מיכאלי, שטרם השיבה האם היא מוכנה לקבל את הצעת הפשרה על הכהונה בוועדה למינוי שופטים, היא זו שבידיה כעת ההחלטה האם הממשלה תוקם או לא.  לפי ההצעה, בחצי הראשון של הקדנציה, כאשר בנט יכהן כראש ממשלה, איילת שקד תשמש נציגת הממשלה בוועדה, וחבר הכנסת של הקואליציה יכהן מטעם מפלגת העבודה. בחצי השני של הקדנציה, כאשר לפיד יכהן כראש ממשלה, מרב מיכאלי תחליף את שקד כנציגת הממשלה, וח״כ ממפלגת תקווה חדשה יכהן כנציג הקואליציה. שקד השיבה בחיוב לפשרה. ההצעה תואמה עם שר המשפטים המיועד, גדעון סער, ומקובלת עליו.

20:16 | בגוש השינוי מכוונים להגיע להסכמות 

‏בכירים בגוש השינוי: מתקדמים להסכמה של כלל הסיעות - כולל של מנסור עבאס - לאפשר ללפיד לומר "עלה בידי", ולהמשיך את המשא ומתן בתקופה שנותרה עד ההשבעה. 

20:15 | עבאס יוצא לכפר המכביה: "עוד לא קיבלנו החלטה" 

בצאתו מההתייעצויות שקיים בכפר קאסם לכפר המכביה לקראת רגעי ההכרעה, אמר יו"ר רע"ם מנסור עבאס לכתבנו: "אנחנו מנהלים משא ומתן הגון, המחלוקות הן לא על תפקידים, אלא על כך שאנו מנסים למצוא פתרונות למצוקות של החברה הערבית. אנחנו לא רוצים להפגין שרירים, אלא לנסות לשכנע ולהציג את הדברים בצורה עניינית". 

מנסור עבאס (צילום: AP)
יגיע להבנות עם בנט ולפיד בדרך לממשלה? יו"ר רע"ם מנסור עבאס | צילום: AP20:00 | ההצעה הדרמטית להחלפת תיקים 

לפי ההצעה שהעלו הצדדים להחלפת תיקים - יו"ר תקווה חדשה, גדעון סער, יכהן כשר המשפטים בשנתיים  הראשונות – ולאחר מכן, תיכנס לתפקיד איילת שקד מימינה, שתכהן בשנתיים הראשונות כשרת הפנים. לאחר שסער יפנה את מקומו במשרד המשפטים, הוא ייכנס למשרד החוץ – במקומו של יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, שאמור לכהן בשנתיים הראשונות כראש הממשלה החליפי ושר החוץ. יו"ר ימינה, נפתלי בנט, שיכהן בשנתיים הראשונות כראש הממשלה, צפוי לעבור למשרד הפנים בשנתיים האחרונות – ולכהן במקביל כראש הממשלה החליפי, זאת בזמן שלפיד הוא ראש הממשלה.

נפתלי בנט, אייל שקד, גדעון סער
החלפת תיקים ברגע האחרון בין סער, בנט ושקד

19:52 | ח"כ כהנא: "קשה לי להאמין שסוגיית הוועדה למינוי שופטים תכשיל את הממשלה" 

ח"כ מתן כהנא מימינה אמר בריאיון למהדורה המוקדמת שהוא מטיל ספק בכך שסוגיה כמו איוש הוועדה לבחירת שופטים תהיה זו שתוביל לקריסת ממשלת השינוי שעות בודדות לפני פקיעת המנדט: "יש הרבה רצון טוב, קשה לי להאמין שעל סוגיית הועדה למינוי שופטים לא תקום ממשלה".