הסכמות בסוגיות עקרוניות, מחלוקת בנוגע לחלוקת התיקים: אחרי ההתנצחות הפומבית בין נתניהו לבנט ובעוד הימים שנותרו לנתניהו להרכיב ממשלה הולכים ואוזלים, המגעים להרכבת ממשלת בנט-לפיד נמשכים מאחורי הקלעים - וכבר הושגו לא מעט הבנות, בין היתר גם בסוגיות דת ומדינה. מוקד המחלוקת העיקרי במגעים בין לפיד לבין בנט וסער, שמתנהלים כיחידה אחת במשא ומתן, הוא סוגיית התיקים. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

יו"ר יש עתיד מעוניין להקים ממשלה רזה שתכלול 18 שרים - כפי שהוא מבטיח לבוחרים כבר שנים ארוכות, אך המפתח שסוכם בין הצדדים הוא מינוי של שר לכל 3 ח"כים - זאת כדי להגיע לממשלה שיכהנו בה 20 שרים. אמנם מדובר ביותר שרים ממה שלפיד התכוון מחד, ומאידך - זהו מספר מספיק קרוב ל-18 השרים שלפיד שאף שיכהנו בממשלה.    

גדעון סער ונפתלי בנט (צילום: פלאש 90)
דורשים ייצוג עודף בממשלה. סער ובנט | צילום: פלאש 90

בנט וסער, שכאמור פועלים כיחידה אחת בשיחות, דורשים ייצוג עודף לצד שלהם. הכוונה היא שמפלגתו של סער, למשל, תקבל 4 תיקים במקום שניים להם היא זכאית בהתאם למפתח שנקבע - זאת כדי לוודא שתהיה לה השפעה בתוך הממשלה שבה מפלגות הימין במיעוט. במחנה הנגדי הרימו גבה לנוכח הדרישה הזו ותוהים איך בנט דורש גם להתמנות לראש ממשלה וגם ייצוג עודף בתיקים.  

וכאמור, למרות המחלוקות - הסכמה אחת כבר מסתמנת - בנושא דת ומדינה שאמור היה להיות מוקש משמעותי בדרך להקמת ממשלה שמשתרעת מימינה ועד מרצ. בסוגיות מהותיות כמו זו יש שיח מתמיד בניסיון לפרק מראש את המכשולים שיקשו על ממשלה כזו לתפקד - וההסכמה בציר בנט-לפיד-ליברמן היא שהקו של הממשלה בנושא הזה יהיה הקו של רבני צהר - ארגון אורתודוקסי אבל גם ליברלי.  

הרב סתיו: דברי הלעג לא יחפו על העובדות (צילום: יוסי זלנגר פלאש 90, חדשות)
הקו של הממשלה המתוכננת בנושאי דת ומדינה - הקו של ארגון צהר | צילום: יוסי זלנגר פלאש 90, חדשות

בסוגיית הגיור, למשל, תתקבל פשרת ניסים, לפיה הגיור אמנם יהיה אורתודוקסי אבל גם רבני ערים יוכלו לגייר - ובהם למשל הרב דוד סתיו. בנוסף, ארגון צהר גם תומך בהפרטת מונופול הכשרות – תוכנית שבמסגרתה לא רק הרבנות הראשית תוכל להנפיק תעודות כשרות. בנוסף, אם תוקם ממשלת בנט-לפיד, יהיה עליה למנות רבנים ראשיים חדשים – וסוכם שהיא תפעל למנות רבנים ראשיים ציוניים. 

הפגישה המסקרנת בין ביטן לסער: מה הציעו בליכוד לתקווה חדשה? 

ובתוך כך, הניסיונות של גוש הימין להקים ממשלה שאליה יחבור גדעון סער לא נפסקים: פגישה מסקרנת נערכה בין ח"כ דוד ביטן מהליכוד ליו"ר תקווה חדשה, גדעון סער - שני ידידים ותיקים למרות שהפכו ליריבים פוליטיים. ביטן הניח על השולחן חבילה נאה מאוד לסער שכוללת את תפקיד המשנה לראש הממשלה וכיסוי חובות - אלא שהמקסימום שהליכוד מוכן לתת לא פוגש את המינימום של סער שהבטיח להחליף את השלטון, ונתניהו מצדו, לא מוכן לשמוע על זה. 

"הייתי כמו הקופה של דוד"‎ (צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90)
המקסימום שהליכוד מוכן לתת לא פוגש את המינימום של סער | צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90

על רקע זה, החרדים מותחים ביקורת על נתניהו, שהגיע השבוע לישיבת הסיעה של יהדות התורה. בתוך החדר הסגור, נמתחה על נתניהו ביקורת בהקשר הזה וח"כ יעקב אשר אמר לו: 'לקחת על עצמך את משימת החיסונים והצלחת, אבל בנוגע לבנט וסער אתה לא עושה מספיק. אולי כדאי שגם לסער תתקשר ב-3 בבוקר ותשכנע אותו', התבדח.