המנדט של נתניהו להקמת ממשלה יפקע הלילה בחצות (בין שלישי לרביעי), ואם ראש הממשלה ישיב את המנדט לנשיא ויאמר שלא עלה בידו להקים ממשלה, ההכרעה תעבור לידי ריבלין. הנשיא יבחר בין החזרת המנדט לכנסת ובין העברתו למועמד עם ממליצים, ככל הנראה בנט או לפיד. בינתיים, גורמים פוליטיים בכירים ששוחחו עם הנשיא מעריכים שריבלין יימנע מלתת את המנדט לבנט מתוך תפיסה שצעד כזה שקול להענקת המנדט לנתניהו בשנית.

אם כן, נראה שגם אם בנט יזכה לתמיכת גוש נתניהו ויקבל 59 ממליצים, המנדט לא יועבר אליו. אותם גורמים גורמים פוליטים טוענים שלפיד יוכל לזכות במנדט עם פחות ממליצים בתנאי שהוא ובנט ידווחו לנשיא על סבירות מסוימת להקמת ממשלה בגוש.

נפתלי בנט
גורמים פוליטיים: הנשיא לא יעניק את המנדט לבנט

כזכור, הנשיא ריבלין אמר לפני שנתן את המנדט לנתניהו לפני כמעט 28 ימים שמבחינתו לא היה מעניק את המנדט לאף צד אלא מחזיר אותו לכנסת, אך החוק מחייב אותו לעשות כן. חשוב לציין שהחוק מחייב אותו לתת את המנדט למן דהוא בפעם הראשונה, ובפעם השנייה הוא לא חייב לעשות זאת.

נפתלי בנט ויאיר לפיד בהשבעת הכנסת (צילום: מארק ישראל סלם, פלאש/90 )
מי מהם יקבל את המנדט? בנט ולפיד | צילום: מארק ישראל סלם, פלאש/90

תרחיש מעניין יהיה אם גם גוש נתניהו וגם עבאס ימליצו על בנט, אז יזכה יו"ר ימינה ל-61 ממליצים. במקרה שכזה תהיה לנשיא דילמה. בעבר הוא אמר שאם יש 61 ממליצים אין שיקול דעת בהעברת המנדט. אלא שאותם גורמים פוליטיים מתרשמים שעכשיו זה אחרת. זאת, מכיוון שאם אותם 61 הממליצים יכולים להקים ממשלה, מדוע אינם עושים זאת כעת? לכן, על פי אותם גורמים, בעיני הנשיא זה יהיה בזבוז והוא לא יעניק את המנדט לבנט.

כך ייראה הלו"ז הפוליטי בימים הקרובים

המנדט של נתניהו – עד הלילה בחצות

עד הלילה בחצות, כלומר בעוד פחות מ-24 שעות, ראש הממשלה נתניהו עדיין יכול להודיע לנשיא: עלה בידי להרכיב ממשלה, ולבקש להשביע אותה - ככל הנראה בשבוע הבא. אבל אם נתניהו לא יצליח הערב, וזה מה שנראה כרגע, הוא יצטרך להחזיר את המנדט לנשיא.

כך זה ייראה אם נתניהו יחזיר את המנדט

אם נתניהו יחזיר את המנדט, לריבלין יהיו עד שלושה ימים להתייעץ ולהחליט, ואז בידיו שתי אפשרויות: או להעביר את המנדט לחבר כנסת אחר - כנראה ללפיד או אולי לבנט - ואז יש לאחד מהם 28 ימים להרכיב ממשלה, או להעביר את המנדט ישירות לכנסת.

התרחישים אם המנדט יועבר ללפיד

אם לפיד יקבל את המנדט - יש לו רק דרך אחת להרכיב ממשלה, והיא לוותר על המקום הראשון ברוטציה לבנט, מה שהוא בעצם כבר עשה. במילים אחרות. לפיד יחזיק במנדט - אבל בנט ייכנס ללשכת ראש הממשלה ראשון אם הם יצליחו להרכיב ממשלה.

התרחישים אם המנדט יועבר לבנט

אם בנט יקבל את המנדט - הוא לכאורה יכול להמשיך להתלבט אם להקים ממשלה עם לפיד, קרי בממשלת השינוי, או עם נתניהו. אם הוא נכשל – המנדט עובר לכנסת.

כך ייראו הדברים אם המנדט עובר לכנסת

הכנסת תקבל את המנדט למשך 21 ימים. בתקופה הזאת, אם 61 חברי כנסת יחתמו למועמד כלשהו, וזה יכול להיות כל אחד מבין חברי הכנסת - כולל נתניהו, לפיד או בנט, הוא יוכל להקים ממשלה. חשוב לציין שזאת כבר לא תהיה ממשלת מיעוט, כי רק חתימות אקטיביות של 61 חברי כנסת יהפכו את המועמד הרלוונטי לראש ממשלה.

אם הכנסת לא מצליחה להקים ממשלה

במקרה שהכנסת לא מצליחה לבחור ממשלה, ייקבעו בחירות נוספות לקיץ. הפעם, ייתכן שבמהלך העניינים ינסו חברי הכנסת מטעם נתניהו לחוקק חוק לבחירה ישירה, כלומר לבחירת ראש הממשלה בלבד.