איזו ממשלה מעדיפים הישראלים ומי יהיה האשם העיקרי בהליכה לבחירות? 10 ימים לפקיעת המנדט שקיבל נתניהו מהנשיא ריבלין ומנתוני הסקר שערך עבורנו מכון "מדגם" בראשות מנו גבע ופרסמנו הערב (שבת) ב"פגוש את העיתונות", עולה כי 54% מהציבור מעדיף ממשלה בתמיכה או הימנעות של רע"ם מסבב בחירות נוסף. 43% מאמינים כי נתניהו יהיה האשם העיקרי אם נלך לבחירות חמישיות. הנתונים המלאים

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

על פי נתוני הסקר, עולה כי פי שלושה יותר מהציבור שהשתתף בסקר מעדיף את ממשלת האחדות, שבה לפיד הראשון ברוטציה ואחריו נפתלי בנט. בנוסף לכך, 38% לא מאמינים לאמירות של נתניהו ובנט בנוגע למשא ומתן ביניהם. על פי מצביעי הליכוד - ח"כ ניר ברקת הוא המתאים ביותר להחליף את נתניהו.

לו הבחירות היו מתקיימות היום, הליכוד בראשות בנימין נתניהו הייתה זוכה ב-30 מנדטים בדומה לבחירות האחרונות. יש עתיד בראשות יאיר לפיד שומרת על כוחה ומקבלת 19 מנדטים, שניים יותר ממה שקיבלה במערכת הבחירות הרביעית. ש"ס עם 9 מנדטים ומפלגת העבודה בראשות מרב מיכאלי עם 8 מנדטים. ימינה בראשות נפתלי בנט, יהדות התורה, ישראל ביתנו וכחול לבן בשוויון עם 7 מנדטים כל אחת. הרשימה המשותפת והציונות הדתית שומרות על 6 מנדטים. תקווה חדשה בראשות גדעון סער עם 5 מנדטים, מר"צ עם 5 מנדטים ורע"ם עם 4 מנדטים.

תמונת הגושים

באשר לגושים, גוש מרכז-שמאל היה מקבל 47 מנדטים ואילו - גוש הימין עם 52 מנדטים. לצד אלו, ימינה עדיין עם 7 מנדטים ורע"ם שנחשבת ללשון המאזניים בבחירות האחרונות עם 4 מנדטים.

בדרך לבחירות חמישיות? זו הממשלה שהציבור מעדיף

37% מהמשתתפים במדגם מעדיפים ממשלה בראשות נתניהו עם החרדים, ימינה והציונות הדתית בתמיכה או הימנעות של רע"ם, 29% מעדיפים ממשלה ברוטציה בין לפיד ובנט כשלפיד ראשון עם מפלגות כחול לבן, ישראל ביתנו, תקווה חדשה, העבודה ומרצ בתמיכה או הימנעות של רע"ם. לעומת זאת, 11% מעדיפים ממשלה ברוטציה בין בנט ולפיד כשבנט ראשון עם מפלגות כחול לבן, ישראל ביתנו, תקווה חדשה, העבודה ומרצ בתמיכה או הימנעות של רע"ם.

הקמת ממשלה בתמיכה או הימנעות של רע"ם או בחירות חמישיות?

על פי המדגם, 54% מעדיפים שתקום ממשלה בתמיכה או הימנעות של רע"ם מאשר הליכה לבחירות חמישיות. יש גם מי שמעדיף בחירות חמישיות, אחוז קטן יותר מהציבור - 25% מהנשאלים, בעוד ש-21% השיבו כי הם לא יודעים.

מי האשם העיקרי במקרה של בחירות חמישיות?

במקרה שנלך לבחירות חמישיות, הרוב המוחץ של הציבור הישראלי רואה בראש הממשלה נתניהו כאשם לכך - ועל כך מעידים 43% מהמשתתפים בסקר. 15% מכלל המדגם מאמינים שבנט יהיה האשם לכך, 12% השיבו שסער, 6% סמוטריץ', 5% טענו שמישהו אחר ו-12% טענו שהם לא יודעים.

בנט לא ניהל מו"מ להקמת הממשלה או שנתניהו רוצה בחירות נוספות?

ראש הממשלה נתניהו טען בנאומו ש"נפתלי בנט לא ניהל איתו משא ומתן להקמת ממשלה ורק דרש רוטציה בתפקיד ראש הממשלה", נפתלי בנט טען ש"נתניהו מבין שאין לו ממשלה ולכן הוא רוצה בחירות נוספות" - ובהתאם המשתתפים בסקר נשאלו למי הם מאמינים. 30% מכלל המדגם השיבו כי הם סבורים שבנט צודק, 24% טענו שהם מאמינים לנתניהו, 38% השיבו כי לאף אחד מהם ו-8% לא יודעים.

מי המתאים להחליף את נתניהו?

כשהמשתתפים בסקר נשאלו על המועמד הראוי להחלפת נתניהו בראשות הליכוד, הרוב טען שמדובר בניר ברקת - עם 26%. 10% ציינו את גלעד ארדן, 8% השיבו שאדלשטיין הוא המתאים ביותר, 5% אמרו שישראל כ"ץ, 3% מהנשאלים אמרו שיריב לוין ו-1% בלבד ראו במירי רגב כמתאימה להחליפו.

האם נתניהו מתאים לתפקיד נשיא המדינה הבא?

התשובות לשאלה האם נתניהו ראוי להיבחר לנשיא המדינה ולהחליף את ריבלין הראו כי חלק ניכר מהציבור מתנגד לאפשרות זו. 11% מהמשתתפים בסקר טענו כי הם תומכים מאוד בבחירה בו, 18% די תומכים, 29% מהמדגם בסך הכול תומכים, 10% די לא תומכים, 43% מאוד לא תומכים, 53% סה"כ לא תומכים ו-18% לא יודעים.


מזמין הסקר: חברת החדשות
עורך הסקר: מדגם ייעוץ ומחקר בראשות מנו גבע
מועד איסוף הנתונים: 22/4/2021
אוכלוסיית המחקר: מדגם מייצג של כלל האוכלוסייה בישראל בגילאי 18 ומעלה
מספר המשיבים בפועל: 504
מספר המתבקשים להשתתף: 3,512
טעות הדגימה המרבית: % 4.4+
שיטה סטטיסטית: הסקר בוצע בשיטות סטטיסטיות מקובלות
שיטת הדגימה: דגימת שכבות ובתוך השכבות דגימה אקראית
אופן ביצוע הסקר: אינטרנטי + טלפוני