כל חברי הכנסת ה-24 הושבעו אתמול בטקס חגיגי - למעט ארבעה חברי כנסת מהרשימה המשותפת שלא הצהירו אמונים. הארבעה הם ח"כ איימן עודה (יו"ר חד"ש), ח"כ עופר כסיף (חד"ש), עאידה תומא סלימאן (חד"ש) וגם יו"ר בל"ד, ח"כ סאמי אבו שחאדה. הם סירבו להשיב "מתחייב אני" על הנוסח המקובל שהקריא יו"ר הכנסת, ובמקום זאת אמרו: "אני נשבע להיאבק בכיבוש, אני נשבע להיאבק באפרטהייד".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בשל כך, בכנסת בוחנים כעת האם ניתן לשלול מחברי חד"ש ובל"ד שסירבו להצהיר אמונים כמקובל את הזכות להשתתף בדיוני הכנסת ובהצבעות: על פי תקדים מ-1984, שבו סירב מאיר כהנא להצהיר אמונים, ניתן לאסור על חברי כנסת את הכניסה למליאה. מה שכבר ברור הוא שלארבעת חברי הכנסת אין כעת זכאות לרכב, שכר והוצאות וזאת עד שיצהירו אמונים כחוק.

בצל הבדיקה שנעשתה, ביקשו הארבעה היום להישבע שוב אמונים לכנסת, ובקשתם נענתה לחיוב. הם צפויים להישבע ביום שני הקרוב. במפלגה ציינו שחברי הכנסת רק רצו להביע מחאה, ושאין להם שום קושי להשביע אמונים כפי שעשו גם בעבר.

אמש חברי הכנסת ה-24 הצהירו אמונים, ובין הראשונים שנדרשו לכך היה יו"ר בל"ד סאמי אבו שחאדה. משסירב להשיב "מתחייב אני", יו"ר הכנסת יריב לוין הבהיר בפניו כי הדבר ייחשב כאילו לא הושבע. לאחר מכן גם שלושת חברי הכנסת האחרים - עודה, כסיף ותומא סלימאן - סירבו לעשות כן. מי שכן שיתפו פעולה היו חברי תע"ל - ח"כ אחמד טיבי וח"כ אוסאמה סעדי.