הכנסת תפוזר כדי למנוע מנתניהו לנסות ולהרכיב ממשלה? יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, שמחזיק בימים אלה במנדט להרכבת הממשלה ושנותרו לו עוד 9 ימים למשימה, מקדם הצעת חוק לפיזור הכנסת ה-24 - כשהמטרה היא למנוע את העברת המנדט לכנסת ל-21 ימים, בהם יחודשו המאמצים להקמת ממשלת ימין - כך דיווחנו הערב (שני) במהדורה המרכזית.  

לפיד מקדם את הצעת החוק באמצעות ח"כ עיסאווי פריג' ממרצ, שאמור להגיש אותה עוד הערב. לפיד מתכוון לקדם את ההצעה אם ייכשל בהרכבת ממשלת השינוי, זאת לאחר שיו"ר ימינה, נפתלי בנט, נסוג מהמהלך לפני כשבועיים, עם תחילת מבצע "שומר החומות".  המטרה היא למנוע את העברת המנדט לכנסת לתקופה של 21 ימים, שבמהלכם נתניהו יכול לנסות ולהרכיב ממשלת ימין בראשותו. 

נפתלי בנט ויאיר לפיד בהשבעת הכנסת (צילום: Yonatan SindelFlash90, פלאש 90)
בנט עוד לא סגר את הדלת לממשלת שינוי? | צילום: Yonatan SindelFlash90, פלאש 90

שליחים מטעמו של לפיד אף פנו לאנשי נתניהו והציעו להם לתמוך בהצעה לפיזור הכנסת - מהסיבה שכך ניתן יהיה לבחור יעד נוח יותר לבחירות לשני הצדדים, אלא שבליכוד לא מתכוונים לתמוך בכך - והכוונה שם היא לנסות ולהרכיב ממשלה, מה שנראה חסר סיכוי.

למרות שיו"ר ימינה בנט אמר היום לחברי סיעתו שממשלת השינוי ירדה מהפרק - הוא עוד לא הוריד מהשולחן את האפשרות שכן יכהן בסוף בממשלה משותפת עם לפיד, במיוחד שהמהלכים השונים להקמת ממשלת ימין שמדוברים בימים אלה, נראים כמו מהלכי סרק. 

ההצעה החדשה לבנט: יותר שיריונים, אבל בלי איילת שקד

בתוך כך, המגעים בין הליכוד לימינה נמשכים – ובליכוד העבירו לבנט ואנשיו הצעה מעודכנת ונדיבה יותר, לפיה הוא יקבל 7 שיריונים לבחירתו במקום 6 – כפי שדיווחנו אמש, אך בתנאי שיחבור לליכוד ללא איילת שקד.

ככל הנראה שאותו תנאי מוצב לאחר שבמעון ראש הממשלה זעמו על ההקלטות שחשפנו במהדורה המרכזית, בהן נשמעה שקד אומרת שבני הזוג נתניהו הם "כמו דיקטטורים" – וכעת יותר מרומזים לבנט שישמחו שיגיע לשולחן בלעדיה.

ירוצו שוב יחד? שקד ובנט (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
בליכוד מעוניינים בבנט, אך לא בשקד | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

בשני הצדדים מכחישים זאת, ובליכוד אומרים שלא הגיוני לבקש מבנט שיגיע לשולחן המשא ומתן ללא שקד, כיוון שהם זקוקים לכל אצבע. בימינה מכחישים מכל וכל – אך הגורם עמו שוחחנו מתעקש שהפרטים נכונים.