ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים היום (רביעי) לראשונה שיחת טלפון עם יו"ר רע"ם מנסור עבאס, במטרה לגרום לו לתמוך בחוק הבחירה הישירה, שבגוש הימין מנסים לקדם בימים האחרונים. מדובר באירוע תקדימי מבחינת נתניהו, שעד כה הקפיד שלא לנהל מגעים גלויים בעצמו עם עבאס.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

שיחות מפתיעות נוספות שקיים נתניהו במהלך היום היו עם ראשי מפלגות השמאל: יו"ר כחול לבן וראש הממשלה החליפי בני גנץ, יו"ר מפלגת העבודה מרב מיכאלי ויו"ר מרצ ניצן הורוביץ. המטרה של השיחות הללו היא לשמר את הפתח לתמיכתם בחוק לבחירה הישירה לשלב המאוחר יותר, אם גוש השינוי לא יצליח להרכיב ממשלה.

בתוך כך, בגוש תומכי נתניהו שוררת התקווה שמהלך מצד בנט להקמת ממשלה עם גוש השינוי יוביל לקרע בתוך ימינה, ולפיצול בתוך הסיעה. הכוונה היא להערכות שלפיהן איילת שקד וח"כים נוספים אולי פחות מעוניינים בהקמת ממשלה עם מפלגות מהמרכז ומהשמאל. אולם אם התמונה תישאר דומה עד תום תקופת המנדט של נתניהו - הסיכוי לפיצול בתוך ימינה אינו נראה גדול. 

ניצן הורוביץ ומרב מיכאלי (צילום: חדשות 12)
זכו לשיחה מראש הממשלה. הורוביץ ומיכאלי | צילום: חדשות 12

אמש ראש הממשלה התייחס במסיבת עיתונאים שקיים לכמה סוגיות - לתמיכת רע"ם, לנכונות של בנט להקים ממשלה עם גוש מתנגדי נתניהו ולרעיון הבחירה הישירה. נתניהו הדגיש כי אין אפשרות לממשלה עם רע"ם, וחזר על דרישתו מיו"ר ימינה נפתלי בנט להצהיר שיתמוך בהצעת החוק לבחירה ישירה, ולהודיע שלא יקים ממשלה עם גוש השינוי.

נפתלי בנט ויאיר לפיד בהשבעת הכנסת (צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90)
האם למרות מאמצי נתניהו - תוקם ממשלת שינוי? בנט ולפיד | צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90

"הסיבה היחידה שבגללה אי אפשר להקים עכשיו ממשלת ימין היא עניינים אישיים ולא אידיאולוגיים, וזה תלוי באדם אחד - נפתלי בנט", אמר נתניהו.