פחות משבוע מאז החלה ממשלת בנט-לפיד לעבוד - והתוכנית העקרונית של שרת התחבורה מרב מיכאלי נחשפה באולפן שישי. למיכאלי תוכניות שאפתניות, בהן העברת תקציבים לתחבורה ציבורית, הפעלת טיסות ישירות לקהיר ושארם א-שיח' וקידום אפשרות להפעלת תחבורה ציבורית בשבת ברשויות שיחליטו לעשות כן.  

מיכאלי מתכוונת להסיט תקציבים לתחבורה, ובאמצעותם, בין היתר, לתגבר את נתיבי התחבורה הציבורית ולהגביר את התדירות של האוטובוסים. במסגרת הסטת התקציבים, יוכפל תקציב התחבורה הציבורית בחברה הערבית. מלבד זאת, מיכאלי שואפת לבצע תכנון משולב של תחבורה ונדל"ן וכחלק מזה להגביר את הנוכחות של נציגי המשרד בוועדת התכנון.

התוכנית של מרב מיכאלי למשרד התחבורה
התוכנית של מרב מיכאלי למשרד התחבורה
יו"ר העבודה מרב מיכאלי (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)
מתכננת להפעיל טיסות ישירות לשארם א-שייח' ומצרים. שרת התחבורה מיכאלי | צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

שרת התחבורה הטרייה מתכננת גם להעביר סמכויות לרשויות המקומיות בסוגיית הפעלת התחבורה הציבורית בשבת, ובכך לאפשר לרשויות שירצו בכך לקבוע בעצמן את המדיניות בתוך הערים. זאת, בדומה לתוכניות שהוצאו לפועל בתל אביב. השאיפה היא בעתיד להעביר סמכויות או לייצר מנגנון שמאפשר סמכויות להפעלת תחבורה ציבורית בשבת, בכפוף לאישור הממשלה. נראה שגם מרב מיכאלי עצמה מבינה שמהלך כזה עתיד להיתקל בקשיים של ממש בממשלה ששואפת לשמור על הסטטוס קוו.

תוכנית נוספת ושאפתנית ביותר של מיכאלי היא חיזוק הברית עם ירדן ומצרים על ידי הפעלת טיסות ישירות לשארם א-שיח' וקהיר. ישראייר וארקיע ערוכות כבר לטוס ישירות לשארם אך כרגע אין להן אישורים ביטחוניים. השאיפה לנסות לפתור את זה בקרוב ולהתחיל להפעיל טיסות ישירות בתוך חודשים. כרגע זה נראה קצת שאפתני. שרת התחבורה מתכוונת גם למנות ממונה על הולכי רגל ובכך להגביר את הנגישות והבטיחות להולכי רגל.