אחרי שהליכוד הכשיר מבחינה פוליטית את רע"ם כששתי המפלגות שיתפו פעולה בוועדה המסדרת, מפלגת ימינה הודיעה הבוקר (רביעי) כי יו"ר המפלגה נפתלי בנט נפגש עם יו"ר רע"ם מנסור עבאס בלשכתו בכנסת. השניים דנו בתנאים שיאפשרו שיתוף פעולה בין הצדדים במסגרת ממשלת גוש השינוי, שאם תוקם - רע"ם ישמחו להיות חלק משמעותי ואקטיבי בה. במקביל, גורמים באופוזיציה טוענים כי מאז אירועי אמש בממשלה, חלה התקדמות במו"מ להקמת ממשלת בנט-לפיד.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מטעם ימינה נמסר כי בנט ועבאס "דנו בעמדות שתי המפלגות נוכח המצב הפוליטי הנוכחי", וכי "הפגישה הייתה טובה". הפגישה הזו משמעותית ביותר על רקע ההבהרה של עבאס בראיון למהדורה המרכזית לפני כשבוע  שייקח חלק בהקמת ממשלה רק כשכל הצדדים בה מוכנים לשיתוף הפעולה איתו. "אנחנו לא רוצים להיתקע עם ממשלה שחציה לא מסכימה למה שנבקש – כמו שהיה עם הליכוד וכחול לבן", אמר אז עבאס בראיון. "אנחנו רוצים את ההסכמה של כל הגורמים בקואליציה כדי שנתמוך בה".

ח"כ מיקי זוהר וח"כ מנסור עבאס (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
זוהר ועבאס מתחבקים אחרי ההצבעה בוועדה המסדרת | צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

יש תקדים: איך התאפשרה פגישת בנט-עבאס?

נראה שהפגישה בין בנט לעבאס, שנערכת לראשונה מאז הבחירות, מתאפשרת בעקבות שיתוף הפעולה הפומבי בין הליכוד לרע"ם. בימינה סבורים שמבחינה פוליטית אין מניעה לנהל משא ומתן עם רע"ם אם בליכוד כבר הכשירו אותם כשרקמו עם המפלגה מהלכים בוועדה המסדרת. זכורה היטב התמונה של עבאס מתחבק עם ח"כ מיקי זוהר ויו"ר הכנסת יריב לוין מיד אחרי שההצעה של הליכוד ורע"ם עברה בוועדה.

יו"ר הכנסת ח"כ יריב לוין ויו"ר רע"ם ח"כ מנסור עבאס (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
החיבוק של לוין ועבאס אחרי ההצבעה בוועדה המסדרת | צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת
נפתלי בנט ויאיר לפיד בהשבעת הכנסת (צילום: Yonatan SindelFlash90, פלאש 90)
התקדמות בגוש השינוי? יו"ר יש עתיד יאיר לפיד ויו"ר ימינה נפתלי בנט בכנסת | צילום: Yonatan SindelFlash90, פלאש 90

ההצבעה בוועדה המסדרת נערכה לפני יומיים והיא נסבה סביב מינויים לוועדות הכנסת. יו"ר הוועדה מטעם הליכוד, ח"כ מיקי זוהר, הפתיע את המשתתפים כשהודיע על הקמת ועדה חדשה – "הוועדה לענייני ערבים בכנסת". חברי האופוזיציה זעמו, עיסאווי פריג' ממרצ רתח: "אתם מחזירים אותנו 50 שנה אחורה". לבסוף, ההצעה עברה בזכות שיתוף הפעולה בין רע"ם לליכוד.

השר אמיר אוחנה וח"כ מנסור עבאס (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

הלחץ מימין על בנט ושקד הולך ומתגבר

בתוך כך, הלחץ מימין על מפלגת ימינה, ובעיקר על יו"ר המפלגה נפתלי בנט וח"כ שקד, נמשך ביתר שאת. מפלגת הציונות הדתית של סמוטריץ' הראתה בסרטון תעמולה שהוציאה היום את ההבטחות של חברי הכנסת מימינה לפני הבחירות. בסרטון נראו שקד, בנט וכהנא מבטיחים שיאיר לפיד לא יהיה ראש ממשלה וכי לא ישתפו פעולה עם רע"ם. זאת, על רקע האפשרות שתוקם ממשלת רוטציה של גוש השינוי בתמיכת רע"ם וכשלפיד מתפקד כראש ממשלה חליפי.