ממשלת בנט-לפיד התכנסה הבוקר (ראשון) לישיבתה השנייה, והראשונה שבה יתקיימו החלטות אופרטיביות לצד סדר יום שפורסם לציבור. בפתיחתה התייחס ראש הממשלה בנט לבחירת נשיא אירן החדש ראיסי: "הבחירה בו היא איתות למעצמות להתעורר". במרכז סדר יומה של הממשלה נמצא אישור תקנון הממשלה, הארכת כהונת הרמטכ"ל כוכבי והקמת ועדת חקירה ממלכתית לאסון הר מירון. כמו כן, יאושרו מינויים בשירות החוץ.

ראש הממשלה בנט ביקר את בחירת נשיא אירן אברהים ראיסי: "מכל האנשים שחמינאי היה יכול לבחור, הם בחרו את 'התליין מטהרן'. זה איש שידוע לשמצה בקרב העם האירני ובעולם כולו בשל התפקיד שלו בוועדות המוות שניהלו את ההוצאות להורג של מתנגדי המשטר.

"הבחירה בראיסי היא איתות למעצמות להתעורר", הדגיש בנט, "איתות אולי אחרון רגע לפני חזרה להסכם הגרעין, להבין עם מי הן עושות עסקים ואיזה סוג של משטר הן בוחרות לחזק. מה שברור לכולנו זה שמשטר של תליינים - אסור שיחזיק בנשק להשמדה המונית. זו העמדה הברורה והעקבית של מדינת ישראל". 

ישיבת עבודה ראשונה
ראש הממשלה בנט בדרכו לישיבת הממשלה
בנט פתח את דבריו בנוגע להתנהלות בממשלה: "בשל אופי הממשלה והמגוון של חבריה, המפתח להצלחה שלנו זה אמון, אמון הדדי, והדרך להגביר אמון היא שכשיש אי הבנות, פשוט להרים טלפון אחד לשני ולפתור את זה בשקט, בלי דרמות. אנחנו באנו לשרת את העם. אני חושב שכולנו, כל חברי הממשלה, שותפים להבנה - אנחנו לא הבוסים של אזרחי ישראל, אנחנו עובדים אצל אזרחי ישראל. זו הרוח ששורה אצל כל חברי הממשלה".

עוד לפני כן התכנסו ראשי סיעות הקואליציה לדון בחוק לאיסור איחוד משפחות של פלסטינים וערבים ישראלים שעתיד לפקוע בקרוב. שרת הפנים שקד הודיעה בשבוע שעבר כי תעלה את החוק להצבעה, על אף שאין לה רוב בקואליציה בגלל התנגדות רע"ם, זאת מתוך הנחה שהאופוזיציה תתמוך בחוק.

ראשי סיעות הקואליציה
ראשי סיעות הקואליציה

"אם נעביר תקציב - נשלים 4 שנים וחצי"

בפתח הישיבה הכריז שר האוצר ליברמן: "אם נעביר תקציב - נשלים 4 שנים וחצי". השר לשיתוף פעולה איזור עיסאוי פריג' אמר: "יש משברונים קטנים - נעבור אותם". עם פתיחת הישיבה סיפר ראש הממשלה נפתלי בנט: "הכניסה למשרדים הייתה הסך הכול חלקה וטובה - ושרי הממשלה מלאים בעשייה ורצון להתקדם". 

ישיבת ממשלה (צילום: AP)
ראש הממשלה בנט וראש הממשלה החליפי לפיד בישיבת הממשלה | צילום: AP

"הבוקר אישרנו בוועדת השרים בראשותי 36 מינויים לתפקידי שליחות בחו"ל", כתב הבוקר שר החוץ יאיר לפיד, "בכל התפקידים, יוצבו אנשי משרד החוץ שמשרתים שנים במקצועיות ומסירות. הם מחכים לאישור כבר יותר מידי חודשים. מדינת ישראל זקוקה לשליחים שלה בעולם. המינויים יעלו הבוקר לאישור בישיבת הממשלה". 

ועדת החקירה הממלכתית לאירועי הר מירון שהקמתה אושרה בישיבת הממשלה תוכל לסמן בעלי תפקידים ותחומי אחריותם. כלומר, פוליטיקאים בכירים שנמצאים כעת באופוזיציה יהיו חשופים להמלצות אישיות, גם אם הם כבר לא מכהנים בתפקיד מיניסטריאלי. בנט אמר במהלך הישיבה: "45 אנשים איבדו את חייהם באסון הנורא ועל כתפינו מוטלת האחריות להפיק את הלקחים ולמנוע את האסון הבא. הוועדה לא תוכל להשיב לחיים את אלו שאינם, אבל הממשלה כן יכולה לעשות הכל כדי למנוע אובדן מיותר בעתיד".

בנוסף, היום יתכנס לראשונה הקבינט המדיני-ביטחוני שיגבש את עמדתו על האופן שבו יש להתמודד מול חמאס והמתיחות שהולכת וגוברת בימים האחרונים. בקבינט יהיו חברים ראש הממשלה בנט, ראש הממשלה החליפי לפיד והשרים גנץ, ליברמן, סער, שקד, מיכאלי, בר-לב, הורוביץ, שאשא-ביטון, אלקין ומתן כהנא.