זה היה יום היסטורי בתולדות הפוליטיקה הישראלית, כזה שהביא לקצן את 12 שנות שלטונו של בנימין נתניהו והכתיר את נפתלי בנט לראש הממשלה ה-13 של ישראל. שרי הממשלה ה-36, ממשלת חילופים שבה יכהנו בנט ואחריו לפיד בראשות הממשלה, הושבעו בזה אחר זה - ולאחר מכן נערכה ישיבת הממשלה הראשונה.

אירועי אתמול (ראשון) החלו לפני השעה 16:00 עם הגעת חברי הכנסת למשכן – והסתיימו לקראת השעה 22:00, בהרמת הכוסית של הממשלה החדשה שהתקיימה באולם נגב בכנסת - רגע לו חיכו חברי הקואליציה החדשה שרבים לא האמינו שבכלל יכולה לקום, ושנולדה לאחר שלל תלאות ומהמורות. 

השבעת הממשלה ה-36 | סיקור שוטף ב-N12:

• הפנים של הממשלה: הכירו את השרים החדשים
• הנאום המלא של ראש הממשלה בנט: "נייצג את כלל האזרחים"
• מהומה וצרחות בהשבעת הממשלה
• הרשימה המלאה: מי מהח"כים תמך ומי התנגד לממשלה?
• ראש האופוזיציה נתניהו: "אנחנו נחזור בקרוב"

בשעות הערב, לאחר שנפתלי בנט הפך באופן רשמי לראש ממשלת ישראל ה-13, לשכתו של ראש הממשלה היוצא בנימין נתניהו תיאמה עם לשכת ראש הממשלה הנכנס נפתלי בנט פגישת חפיפה, שתיערך היום בשעות הצהריים במשרד ראש הממשלה. עם זאת, לשכת נתניהו הודיעה שלא ייערך טקס חילופים בין השניים, כפי שהיה נהוג. 

ממשלה החדשה (צילום: דוברות הכנסת נועם מושקוביץ)
"אני מאמין בכל אחד מכם". הרמת הכוסית בישיבת הממשלה הראשונה | צילום: דוברות הכנסת נועם מושקוביץ

הדיון המיוחד במליאה נפתח בשעה 16:00, עם נאום הפתיחה של ראש הממשלה המיועד נפתלי בנט, שהופרע פעמים רבות וכמעט נעצר בשל כך. אחריו עלה לדוכן ראש הממשלה החליפי ושר החוץ המיועד, יאיר לפיד, שהסתפק בהצהרה קצרה ונוקבת. אחריו, עלה לבמה ראש האופוזיציה המיועד, בנימין נתניהו.

נפתלי בנט ויאיר לפיד
בנט ולפיד מתחבקים במליאת הכנסת, היום

בפתח דבריו הודה בנט לראש הממשלה נתניהו על פועלו. "תודה לך נתניהו על שירות ארוך שנים ועטור הישגים למען ישראל", אמר. הוא הוסיף כי "אנו ניצבים גם בפני אתגר פנימי - הקרע המתמשך בעם כפי שבא לידי ביטוי בדקות אלה ממש. הקטטות האלה בין האנשים שאמורים להנהיג את המדינה הובילו לשיתוקה וכך מדינת ישראל הפסיקה להיות מנוהלת".

נתניהו ויאיר לפיד
יו"ר האופוזיציה החדש. נתניהו תופס את מקומו של לפיד במליאה
נפתלי בנט ואיילת שקד בכנסת לפני השבעת הממשלה
נפתלי בנט ואיילת שקד בכנסת לפני השבעת הממשלה, היום

בנט הדגיש בנאומו שתקום ועדת חקירה לאסון במירון - וסיפר את סיפורו של אחד הקורבנות, לבקשת אביו. לאחר מכן, עבר לדבר על הנושא האירני - והבהיר שחתירה להסכם גרעין נוסף עם הרפובליקה האסלמית הוא אסון. "חידוש הסכם הגרעין הוא טעות שתשדר מסר בעייתי לשאר העולם. ישראל אינה צד בהסכם והיא תמשיך לשמור על חופש פעולה", הבהיר.

תחילה הובילו את הצעקות חברי הכנסת מן הציונות הדתית ובראשם בצלאל סמוטריץ', שהוצא מיד מהמליאה, אך בהמשך נשמעו צעקות מצד חברי כנסת ושרים מהליכוד, והמהומה הייתה חריגה גם ביחס לכאלה שפרצו במליאה לאורך השנים בפוליטיקה הישראלית, ודאי במהלך השבעת ממשלה חדשה.

במהלך נאומו התייחס בנט לצעקות ועקץ את המוחים: "כגובה הצעקות שלכם כך גובה אובדן האמון של הציבור בכם". משפחתו של בנט שישבה ביציעי המליאה החוו לעברו צורת לב בידיהם, בניסיון לחזק אותו אל מול הצעקות של האופוזיציה העתידית.

נפתלי בנט  (צילום: דוברות הכנסת נועם מושקוביץ)
"אנחנו בפתחם של ימים חדשים". בנט נואם במליאה, היום | צילום: דוברות הכנסת נועם מושקוביץ

לאחר נאומו של בנט, אמור היה לנאום ראש הממשלה החליפי ושר החוץ, יאיר לפיד, אך הוא בחר לוותר על הנאום - והסתפק בהצהרה קצרה: "אני אוותר על הנאום שתכננתי לשאת כי עליתי הנה רק מסיבה אחת - אני רוצה לבקש סליחה מאימא שלי. אימא שלי בת 86 ואנחנו לא בקלות מבקשים ממנה לעלות לירושלים ועשינו את זה כי הנחתי שאתם תצליחו להתגבר על עצמכם ולנהוג בממלכתיות והיא תיראה איך מתחלף שלטון - במקום זה היא וכל אזרח ישראלי גם מתבייש בכם וגם נזכר למה הגיע הזמן להחליף אתכם".

תפילה בכותל נגד הממשלה (צילום: החדשות 12, החדשות12)
תפילה בכותל נגד הקמת הממשלה, היום | צילום: החדשות 12, החדשות12

אחרי הצהרתו הקצרה של לפיד, החל לשאת דברים מי שעבר מתפקיד ראש הממשלה - לתפקיד ראש האופוזיציה, בנימין נתניהו: "אני עומד כאן כשליח ציבור של למעלה ממיליון אזרחים שהצביעו לליכוד - בזכותם ולמענם אני מתכוון להמשיך בשליחות של חיי, בשביל להבטיח את שלומה ובטחונה של מדינת ישראל".

לאחר נאומי בנט, לפיד ונתניהו, בחרה הכנסת בח"כ מיקי לוי ליו"ר הכנסת, והוא ניהל את המשך הישיבה. לאחר מכן הביעה הכנסת אמון בממשלת החילופים ברוב של 60 מול 59 מתנגדים, ולאחר מכן הצהירו אמונים בנט, לפיד ושאר השרים.

חגיגות בכיכר רבין (צילום: החדשות 12, החדשות12)
אלפים חוגגים בכיכר רבין, הערב | צילום: החדשות 12, החדשות12

"אנחנו בפתחם של ימים חדשים, תלאות ההקמה של ממשלת האחדות מאחורינו - וחובת ההוכחה עלינו", אמר ראש הממשלה בנט בפתח ישיבת הממשלה הראשונה. "אנחנו נפעל יחד כדי לאחות את הקרע בעם. אנחנו נתחיל את ישיבות הממשלה בזמן, מי שלא יגיע יאחר, אבל אנחנו נתחיל בזמן. בישיבה הבאה את מנכ"לי ומנכ"ליות המשרדים תבחרו בקפידה. אין דחיפות בכל המשרדים. יותר חשוב להביא אנשים מצוינים".

ילדיו של בנט במליאה
ילדיו של בנט במליאה, היום

"אני מאמין בכל אחד מכם, חושב שיש פה מצב מיוחד, שהשרים מתאימים למשרדיהם וזה מרענן", הצהיר ראש הממשלה החדש. "כדי שהמהלך האדיר הזה יצליח כולנו צריכים לשמור על איפוק ולהתמקד בעשייה מעשית, מה שנקרא 'החיים עצמם'. בבריאות, בכלכלה בביטחון, וזה ישמור על יציבות הממשלה. איש איש במרדו ובעשייתו. בעזרת השם נצליח".

השבעת הממשלה ה 36 (צילום: נועם מושקוביץ, כנסת ישראל)
סמוטריץ' מוחה במליאה עם תמונות של חללים | צילום: נועם מושקוביץ, כנסת ישראל
ליהיא לפיד גילת בנט ונורית לוי (צילום: דני שם טוב, כנסת ישראל)
ליהיא לפיד, גילת בנט ונורית לוי במליאת הכנסת, היום | צילום: דני שם טוב, כנסת ישראל

בשעות הערב, עם השלמת הליך השבעת הממשלה חגגו אלפי בני אדם בכיכר רבין בתל אביב. החוגגים, שנשאו פטישי פלסטיק, דגלי ישראל וספריי קצף, שהו בכיכר עד שעות הלילה. במקביל, הגיעו עשרות תומכי ליכוד למעון רה"מ על מנת להודות לראש הממשלה היוצא נתניהו. מוקדם יותר, השתתפו מאות אנשים בעצרת תפילה ומחאה בכותל המרבי בירושלים.

"אחד ביום": ראש האופוזיציה בנימין נתניהו

>> להאזנה לכל הפרקים של "אחד ביום" לחצו כאן