ההחלטה האחרונה של גלנטשר החינוך היוצא הודיע היום (שישי) שפרס ישראל בתחום מדעי המחשב לא יוענק לפרופסור עודד גולדרייך, בשל מה שכינה "פעילותו הנמשכת המבקשת, בכוונת מכוון, לפגוע באקדמיה הישראלית ובמדינת ישראל". בהחלטתו, דחה גלנט את ההמלצה של ועדת פרס ישראל להעניק את הפרס לפרופ' גולדרייך ממכון ויצמן על פועלו בנושא סיבוכיות חישובית.

לקריאת ההודעה המלאה של גלנט לחצו כאן

הדרמה סביב הפרס החלה לפני כ-3 חודשים, אז החליטה הוועדה להמליץ על גולדרייך לזכייה. אולם, השר גלנט, שאמון על הנושא, גילה כי גולדרייך חתם בעבר על עצומות שקראו להחרים את מדינת ישראל, כולל על אחת שקראה לפרלמנט הגרמני לבטל את ההכרה בתנועת ה-BDS כאנטישמית.

בעקבות הגילויים, גלנט ביקש מחברי הוועדה לשקול מחדש את המלצתם: "זה אבסורד ולא מתקבל על הדעת שהפרופסור יקבל בידו האחת מהמדינה את הפרס היוקרתי ביותר, ובידו האחרת מקדם את ענייניה של תנועה החותרת תחת קיומה".

פרופסור עודד גולדרייך
פרופ' עודד גולדרייך

היום גלנט קיבל את ההחלטה הסופית בנושא, ודחה את המלצת ועדת הפרס. "זהו הפרס של מדינת ישראל
למי שתרמו למדינת ישראל", כתב. "אין להפוך את מדינת ישראל לחותמת גומי בלבד על המלצת אנשי האקדמיה בשאלה מיהו החוקר הבולט ביותר מבין המועמדים לקבלת פרס בתחום מסוים".

לטענתו, ישנם מקרים חריגים שבהם "יעלו ספקות של ממש באשר לתרומתו של המועמד למדינת ישראל", גם אם אין חולק על יכולותיו המחקריות. תרחיש כזה, טען גלנט, הוא מצב שבו "ידו האחת של המועמד בונה את האקדמיה הישראלית, וידו האחרת הורסת". שר החינוך נימק את החלטתו: "מהתשתית העובדתית שעמדה לנגד עיני במועד קבלת ההחלטה, עולה תמונה ברורה של פעילות נמשכת, עקבית ומכוונת של פרופ' גולדרייך שתוצאתה היא פגיעה של ממש באקדמיה הישראלית ובמדינת ישראל".

"לאור כל האמור לעיל, החלטתי לדחות את המלצתה המקצועית של ועדת פרס ישראל לשנת תשפ"א לחקר מדעי המחשב להעניק את פרס ישראל לשנת תשפ"א לחקר מדעי המחשב לפרופ' גולדרייך", הסביר גלנט, שסיים את מכתבו בביקורת על ועדת הפרס: "צר לי שהועדה בחרה, מסיבותיה, לנסות לכפות עליי את המלצתה באופן חסר תקדים".