לנתניהו נותרו מעט תרגילים, וגם מעט מאוד זמן עד שיצטרך לחזור לנשיא המדינה ולהודיע אם הצליח להקים ממשלה. בזמן שנראה שהסיכויים שירכיב ממשלה אפסו, מטרת מהלכיו בשעות הקרובות יהיו לנסות לכפות על הנשיא להמליץ על המועמד הנוח בעיניו, הלא הוא בנט. איך זה יסתיים? מה יהיו שיקוליו של ריבלין בהטלת המנדט, וכמה ממליצים יהיו ללפיד? דפנה ליאל עונה לשאלות גולשי N12.

שאלה: איך עובד סבב ההמלצות ומה יהיו שיקולי הנשיא?

תשובה: הנשיא יכול לבוא ולומר שלפיד מקבל את המנדט בלי להסביר יותר מדי. הוא יכול לומר 'אני רוצה לשמוע את הדעות השונות' ואז להחליט על מי הוא מטיל את המנדט או שיכול להחליט שהוא מחזיר את המנדט לכנסת. צריך לזכור שהוא אמר בתחילת הדרך שאם זה תלוי בו הוא היה מחזיר את המנדט לכנסת. אבל הרבה מים זרמו בנהר הפוליטי מאז. לפי ההערכה שלי לפיד בעל הסיכויים הגדולים ביותר לקבל את המנדט.

שאלה של ערן: מה יכול למנוע מריבלין לתת את המנדט ללפיד?

תשובה: אם בנט יצליח לבוא עם מספר גדול בהרבה של ממליצים מלפיד, נניח עם המלצות מכל גוש נתניהו ועבאס, זה יכול לאתגר את הנשיא. מצד אחד הגוש הזה כבר ניסה להרכיב ממשלה, מצד שני יכול להגיד בנט "יש לי ממשלה" לפי מספר הממליצים הזה, אז תן לי את המנדט. בכל מקרה, כאמור, בשלב הזה לפיד נראה כמי שנראה בעמדה טובה לקבל את המנדט.

דפנה ליאל (צילום: עופר חן)
צילום: עופר חן

שאלה של נועה ואלעד: איך זה ייתכן מבחינה מוסרית שמפלגה קטנה עם 7 מנדטים תקבל את המנדט?

תשובה: זו שאלה טובה, אם יהיו לבנט מספיק ממליצים, הכול כשר לפי כללי המשחק. מבחינה פרקטית זה יהיה קשה, זה אומר שהוא צריך "לשחד" עוד 6 מפלגות כדי לקדם מה שהוא רוצה בכנסת, ולכן בנט יחתור לפריטטיות או אולי יחבור לסער כדי ליצור כוח פוליטי גדול יותר.

שאלה של דורון: האם אכן כל השותפים בגוש השינוי רואים את האפשרות שראש מפלגה של 7 מנדטים יעמוד בראשות הממשלה כמוסרית? 

תשובה: גם נתניהו כבר אמר שהוא חושב זה מוסרי שבנט יכהן כראש ממשלה, כי הציע לו זאת אתמול. אגב בעיניי זו טעות פוליטית קשה, אין ספק שזה בעייתי וזה נוצר לאור עמדת הסחיטה של בנט שהיה לשון המאזניים. נשאלת השאלה מה יעשה התקדים הזה לפוליטיקה הישראלית, והאם זה יאפשר הישנות של תרחישים כאלה.

שאלה של עדי: אם אין לו ברירה, מדוע רה"מ לא מפנה את מקומו לנציג אחר מהליכוד לטובת הקמת ממשלה ימנית?

תשובה: הרבה שואלים את זה. סער כבר אמר שלממשלה כזו הוא מוכן להצטרף. אפילו לפיד אמר זאת בעבר. אין ספק שזה יפתח לחלוטין את המשחק. הסיבה שנתניהו לא ירצה לעשות זאת היא קרב הירושה. כי אם יבצע מהלך שכזה, נתניהו מאמין שבכך הוא מודה שהוא פינה את הדרך. נראה שגם ההצעות לסער, בנט וגנץ זה תרגיל פוליטי, אבל אם אתה נותן לדמות מהתנועה שלך הצעה כזו - אי אפשר לעשות "ויברח" ואז הוא עלול באמת לרדת מהבמה.

נפתלי בנט ויאיר לפיד בהשבעת הכנסת (צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90)
מי מהם יקבל את המנדט? בנט ולפיד | צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90

שאלה של אתי: איך בכלל חוק בחירה ישירה עשוי לאפשר לנתניהו להקים ממשלה?

תשובה: זה לא יאפשר לו להרכיב ממשלה. זה יאפשר לו להיות רה"מ בלי ממשלה. אם הייתה לו ממשלה היא הייתה מוקמת בימים אלה. אולי טכנית הוא יוכל להשביע אבל איזו ממשלה תתפקד במיעוט חריף כל כך? כך שלמעשה העסק נידון לכישלון כשאין ממשלה של ממש. גם לא נראה שיש אינטרס לכל הצדדים לתת לנתניהו לשלוט ללא מצרים ולהעביר יחד איתו את החוק - לא לבנט, לא לעבאס ואפילו לא לחרדים.

שאלה: אנחנו שומעים על הרבה מהלכים שעושים נתניהו ובנט לקראת הכרעת הנשיא, יש מהלכים שלפיד עושה או שהוא באמת רק מחכה?

תשובה: לפיד מנסה להרכיב ממשלה. הוא עושה זאת הרבה מאוד זמן. ולאחרונה המגעים יורדים למדרון אחורי. הדבר העיקרי שעשה לפיד לאחרונה הוא לפעול לקבל את המנדט, והייתה על זה ביקורת בגוש השינוי - אם אתה מוכן לתת לבנט להיות ראשון ברוטציה, למה אתה מנסה לקבל את המנדט? תשובתו של לפיד היא כמובן שבנט אינו מחויב מספיק לגוש השינוי ורק באמצעות המנדט אפשר לכפות שזה יקרה.  

שאלה של רועי: איך אפשר לפתור את הפלונטר הפולטי לתמיד? 

תשובה: אופציה אחת היא מעולמות שינוי השיטה. אם השיטה הייתה אומרת שמועמד המפלגה הגדולה ביותר הוא ראש הממשלה, אז היינו רואים התכנסות למפלגות יותר גדולות אבל לא בטוח שזה יפתור את הבעיה לגמרי. בגוש השינוי היו אומרים שאם היה חוק שחבר כנסת עם כתב אישום לא יוכל להקים ממשלה זה היה פותר הכול כי על רקע זה החרמות. אך גם זה טיעון בעייתי כי לפי החוק אין מניעה שח"כ עם כתב אישום יקים ממשלה, ובכלל על פי הדין אדם הוא חף מפשע עד שלא הוכח אחרת. 

בנימין נתניהו
בנימין נתניהו

שאלה: מה הסיכויים לבחירות נוספות?

תשובה: הסיכוי לבחירות נוספות לא מבוטלים. ואולי זה המקום לשתף עד כמה זה מתסכל להיות כתב פוליטי. כי בד"כ אם מדברים עם הרבה אנשים רוב הסיכויים שנדע מה קורה. אבל בתקופה הזו כל התשובות חונות אצל אדם אחד או שניים. וגם אם הוא מדבר איתנו, קשה להבין מה באמת יעשה. וההחלטה עכשיו חונה אצל בנט, והוא צריך להחליט אם הוא רוצה ללכת לבחירות או להקים ממשלת שינוי. וגם - הוא צריך להחליט מתי הוא רוצה לעשות זאת. הכול חונה אצלו והוא מתלבט מאוד. אבל אין ספק שזה יכול להתגלגל לבחירות חמישיות.

הצהרת יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד (צילום: N12)
הצהרת יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד | צילום: N12

שאלה של אורי: מה מטרת הליכוד בהעברת החוק לבחירה ישירה דווקא עכשיו?

תשובה: בליכוד מנסים לעבוד בהמון חזיתות. ראינו את זה גם בלחץ על הרבנים. גם עכשיו בלחץ על סער, בחיזור אחרי גנץ וגם כמובן ראינו את הנסיונות להפעיל את הלחץ על בנט. נתיב פעולה נוסף הוא החוק לבחירה ישירה. אבל עד כמה שידוע לי אין לזה רוב, לפחות לא ב-3 קריאות. אבל אולי הם מקווים שהחוק ילחיץ את מחנה השינוי, ואולי הם מקווים שבנט יוכל להחזיק את זה כנגדם. כך שנראה שזה יותר ניסיון ליצור כאוס בשלב הזה מאשר מחשבה שאכן הדבר הזה יכול לעבור בכנסת. 

שאלה של שיראל: למה בנט מתעכב עם ההחלטה על מחנה השינוי ועל מה הוא מתלבט? 

תשובה: אם אנחנו יוצאים מנקודת הנחה שהדבר החשוב לבנט שתקום איזושהי ממשלה, אז בוא ניקח את זה כקו מנחה שאמור להוביל אותו בקבלת ההחלטות. בצד של נתניהו - אם תהיה ממשלה כזו - בנט ילך אליה. בצד השני יש ממשלה, אבל בנט שואל את עצמו האם הממשלה מסוגלת לשרוד השבעה? האם בימינה חברי הכנסת לא יברחו ברגע האחרון? האם עבאס לא יעשה תרגיל ברגע האחרון? אם הממשלה תקום - האם לא תתפרק אחרי יומיים ואז ילך בסוף בכל זאת לבחירות? לכן בנט רוצה לוודא שיש לו ממשלה שיכול לשרוד איתה.

שאלה: אם נתניהו יוצא לנבצרות לכמה זמן והאם יש מצב שיחזור?

תשובה: זה לא בקלפים כרגע. גם אם יש כעס עליו בסביבת היועמ"ש, שנבע גם מהקרב על שר המשפטים שבסוף נתניהו התקפל, לא נראה כרגע מהלך שיוציא אותו לנבצרות, בוודאי לא בעיתוי כזה רגיש. לדעתי זה לא על הפרק כך שלדעתי זה רלוונטי כרגע.