"נקים ממשלה שמאמינה בשיתוף פעולה, זה יכול לקרות עוד שלושה שבועות": אחרי שתיקה ממושכת, יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, ערך הערב (ראשון) מסיבת עיתונאים שכללה התייחסות למהלכיו הפוליטיים שעשויים להוביל להקמת ממשלה ביום שאחרי פקיעת המנדט של נתניהו - ממשלה בהנהגה משותפת שלו ושל יו"ר ימינה, נפתלי בנט. לפיד פירט את חזונו ואמר כי הכוונה היא להקים ממשלה שתאגד מפלגות ימין, מרכז ושמאל. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"בשנתיים האחרונות, הפוליטיקה גרמה פה רק שנאה וזעם, זיהמה את הפצעים של החברה הישראלית והתפקיד שלנו - לרפא את הפצעים", אמר לפיד בפתח דבריו - לאחר שהזכיר את יו"ר ימינה, נפתלי בנט, והביע הסכמה עם דברים ברוח דומה שאמר לאחרונה. "אנחנו חותרים לאחדות. יש מיליוני ישראלים שנמאס להם לריב, שנמאס להם מפולחן האישיות שמתנהל מולם. כשאנשים שונים עם דעות שונות מחליטים לעבוד יחד - כך נראית אחדות". 

"נפגשתי עם כולם, אמשיך להיפגש עם כולם - כולם מבינים שהגיע הזמן לשינוי. יש נכונות אדירה לשים בצד את מחלוקות העבר", הבהיר לפיד, "ואיך נעבוד יחד? הגון ונקי. לא בשביל עצמנו - אלא בשביל אזרחי ישראל. לא נרמה זה את זה, זו תהיה ממשלה יציבה כי אנחנו מאמינים בטוב משותף. כולנו מאמינים שצריך יותר מיטות אשפוז, יותר תשתיות ופחות אלימות במגזר הערבי ופחות פרוטקציה למקורבים. יש להקים ממשלה יציבה שמאמינה בשיתוף פעולה. זה משהו שלא ראינו הרבה זמן - וזה יכול לקרות בעוד שלושה שבועות". 

גדעון סער, יאיר לפיד ונפתלי בנט (צילום: N12)
ממשלת לפיד-בנט המתוכננת תכלול מפלגות ימין, מרכז ושמאל | צילום: N12

לשאלת חדשות 12 בנוגע להסכמה של רע"מ לקווי היסוד של הממשלה האפשרית, שלפיד הגדיר "ציונית", השיב יו"ר יש עתיד: "הממשלה הנוכחית הייתה בנויה על חוסר אמון. נתניהו לא יכול להקים ממשלה כי אף אחד לא מאמין לו. אנחנו כן מאמינים אחד לשני. המטרה שלנו - לטפל בכל אזרחי ישראל. ראינו את רשימת הנושאים שהעלו רע"ם והמשותפת - אלה נושאים אמיתיים. אנחנו נטפל גם בציבורים שלא יהיו חלק מממשלת האחדות". 

"המטרה: להקים ממשלת אחדות שוויונית - יחד עם בנט" 

לפיד התייחס גם לשאלה שעלתה האם בכוונתו להציג לנשיא ריבלין מסגרת להקמת ממשלה בטרם יפקע המנדט של נתניהו - על מנת להגדיל את הסיכויים להטלת המנדט עליו או על בנט: "אם נצליח -אז בוודאי שנעשה זאת. אם נתניהו לא יצליח להקים ממשלה כי אף אחד לא מאמין לו, אז יתנו לנו להקים - ונעשה כל מאמץ. המטרה היא להקים ממשלה שוויונית, אחדות יחד עם בנט". 

יו"ר יש עתיד הבהיר כי ב"גוש השינוי" לא פוסלים אף מפלגה (בהתייחסו למפלגות החרדיות) מלבד "הכהניסיטים": "אנחנו לא מאמינים באנשים שבגלוי תומכים בברוך גולדשטיין. אני מניח שנדבר עם כולם אבל גם אם הם לא יהיו בממשלה - זה לא אומר שלא נטפל באוכלוסייה שהם מייצגים". 

עוד התייחס לפיד לביקורת שנמתחה עליו לאחר שבחר לטוס לארצות הברית בערב יום השואה: "הטיסה הייתה בלילה, בערב יום השואה הייתי פה. בדיעבד - יכול להיות שזו הייתה טעות ולא הייתי צריך לנסוע. לא נכחתי בטקסים שבהם ראש הממשלה הפקיע את כל מה שיקר לישראל במופעים של האדרה עצמית, אז ביום הזיכרון העדפתי לנסוע לנגבה ולנכוח בטקס שם".