האתגרים הראשונים של הממשלה - ושל האופוזיציה: 48 שעות להקמת ממשלת בנט-לפיד, ואתמול (שלישי) החל הצוות החדש שמנהל את הקואליציה לפעול כדי לסכל את המוקש הראשון שמונח לפתחה. יו"ר הקואליציה, ח"כ עידית סילמן, וממלא מקומה, שצפוי להחליפה בתפקיד בעוד שנתיים, ח"כ בועז טופורובסקי, מנסים למצוא דרכים יצירתיות להתמודד עם סוגיית הארכת האיסור על איחוד משפחות - סוגיה רגישה מאוד שמאז ומתמיד עוררה זעם בקרב חברי הכנסת הערבים.  

עידית סילמן (צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90)
תפוח האדמה הלוהט הראשון שמתגלגל לפתחה. סילמן | צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90

הנושא אמור לעלות לדיון בוועדה משותפת - ועדת החוץ והביטחון וועדת הפנים, שבראשה עומד יו"ר רע"ם, ח"כ מנסור עבאס, אלא שהקואליציה מבקשת להעביר את הנושא לדיון בוועדת החוץ והביטחון הזמנית שקיימת בימים אלה, שבה לא חברים ח"כים מסיעות ערביות. זהו למעשה ניסיון לחולל "תעלול פרלמנטרי" שיחסוך את המבוכה מעבאס. זוהי רק דוגמה אחת למוקש אחד מני רבים שהקואליציה הטרייה תיאלץ לסנדל. 

המלחמה על כל מקום בוועדה - והפגישה המסקרנת בין נתניהו לברקת 

ובמקביל לקשיים הראשונים שחווה הקואליציה, החלו הקרבות בין חברי האופוזיציה על מעט התפקידים שיש לחלק: ראש האופוזיציה נתניהו ערך אתמול (שלישי) סבב פגישות עם חברי הכנסת של הליכוד, ושמע כמעט מכולם על רצונם לשמש חברים בוועדת החוץ והביטחון, שם יש לליכוד רק 3 מקומות. הרעיון שעלה הוא לקיים בחירות על התפקידים, אלא שנתניהו מקווה שניתן יהיה לפתור את הסוגיה בהבנות פנימיות. 

הצהרת יו"ר האופוזיציה נתניהו (צילום: הכנסת)
מקווה להגיע להבנות עם חברי הליכוד. ראש האופוזיציה נתניהו | צילום: הכנסת

בתוך כך, התקיימה אמש פגישה מסקרנת בין בני הזוג נתניהו לבכיר הליכוד ח"כ ניר ברקת, שערך בשבוע שעבר כנס ענק בהשתתפות 5,000 איש ומתח ביקורת על התנהלות נתניהו בריאיון שהעניק לדפנה ליאל בחדשות סוף השבוע. לפי מקורבים לנתניהו וברקת, הם סיכמו לשתף פעולה באופוזיציה על מנת להוביל להפלת הממשלה כמה שיותר מהר.