צוותי המשא ומתן של מפלגות ימינה ויש עתיד יקיימו היום (ראשון) מרתון שיחות עם צוותי המפלגות השונות, ובהן מפלגת העבודה, מרצ וישראל ביתנו. המטרה: להאיץ את המשא ומתן כדי להגיע להסכמה סופית ביממה או ביומיים הקרובים, בתקווה להכריז על ממשלה כמה שיותר מהר.

אלה הדרישות של המפלגות בשיחות המשא ומתן, ממה שידוע לנו עד כה:

בצידה הימני של ממשלת השינוי, היו מעוניינים לקבל את תיק המשפטים עבור איילת שקד או גדעון סער. את מספר 2 בתקווה חדשה, יפעת שאשא ביטון, היו שמחים לראות כשרת החינוך, התיק שבו מעוניין ניצן הורוביץ. על פי ההסכמות שכבר הושגו, בנט יהיה ראש הממשלה, לפיד שר החוץ, ליברמן יכהן כשר האוצר, גנץ כשר הביטחון וקרין אלהרר מיש עתיד כשרת התקשורת.

מוקדם יותר כינס יו"ר ימינה בנט באופן חריג 20 מחברי מפלגתו במשרדים שלו ברעננה, זאת גם כחלק מהמאמצים לקדם את המשא ומתן. במפלגות צפויים לפרסם עדכונים בנושא ככל שיהיו.

 

מפלגת רע"ם

היום יקיימו בנט ולפיד פגישה עם יו"ר רע"ם מנסור עבאס, במטרה לחדש את המגעים ולהבטיח את תמיכתו בממשלת האחדות. על פי חלק מהדיווחים עבאס אמור להיפגש עם השניים בתל אביב, אך מצידם של בנט ולפיד מתעקשים כי הפגישה עדיין לא נקבעה.

מנסור עבאס (צילום: AP)
יו"ר רע"ם מנסור עבאס | צילום: AP

כחלק מהמשא ומתן להקמת ממשלה, צפוי מנסור עבאס לבקש להקים עיר ערבית חדשה בדרום וכן הכרה מהמדינה ביישובים בנגב. עדיין לא ברור אם עבאס יהיה חלק מן הממשלה ויכהן בתפקיד שר, או רק חלק מהקואליציה ובראש איזו ועדה יעמוד.

מפלגת העבודה 

במפלגת העבודה דורשים במשא ומתן תיקים בכירים ש"הולמים את 7 המנדטים שאותם קיבלה המפלגה", לדבריהם. ההערכה כעת היא שעמר בר לב יקבל את תיק האנרגיה. סימן השאלה מתמקד כעת בתיק שתקבל יושבת ראש המפלגה מרב מיכאלי.

מרב מיכאלי (צילום: Olivier Fitoussi, פלאש/90 )
יו"ר העבודה מיכאלי | צילום: Olivier Fitoussi, פלאש/90

ממה שידוע לנו למפלגת העבודה הוצעו תיקי הרווחה והכלכלה, אך יושבת ראש המפלגה מיכאלי דחתה את ההצעות בשיחות שקיימה עד כה. לכן, במפלגה מדברים על האפשרות של תמיכה מבחוץ בממשלה, כל עוד ההצעות יישארו דומות.

מפלגת מרצ

במפלגתו של ניצן הורוביץ מתעקשים לקבל את תיק החינוך, כמו גם שורת חוקים שתיטיב עם הקהילה הגאה - אחד מנושאי הדגל שקידמה המפלגה בקמפיין הבחירות שלה. בין החוקים, מבקשים במרצ לקדם את חוק הפונדקאות וחוק למניעת טיפולי המרה.

ניצן הורוביץ (צילום: חדשות 12)
יו"ר מרצ הורוביץ | צילום: חדשות 12

מפלגת ישראל ביתנו

ביום שישי האחרון פרסם יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן רשימה מפורטת של דרישותיו כחלק מהמשא ומתן להקמת ממשלה. במרכז דרישותיו עומדים חוק ברית הזוגיות וכן ביטולם של חוק המרכולים והמונופול על הכשרות.

אביגדור ליברמן (צילום: Yonatan Sindel Flash 90, פלאש/90 )
יו"ר ישראל ביתנו ליברמן | צילום: Yonatan Sindel Flash 90, פלאש/90

הבוקר התייחס ליברמן לשיחות בין המפלגות השונות כחלק מהמשא ומתן: "קיים סיכוי סביר שעוד השבוע נוכל להקים ממשלת שינוי. אף אחד לא יוכל לממש את כל החזון שלו. כל אחד יצטרך לוותר על משהו וכל אחד יצטרך לקבל משהו. אני בא עם ניסיון וידע, אני מחויב להציל את המגזר החרדי מעוני ומצוקה".

"אני חוזר ואומר - לנו יש משנה סדורה אנחנו הולכים על הדברים הסבירים גם בנושא דת ומדינה. אנחנו לא הולכים לממש פה את כל האג'נדה. אנחנו צריכים לחזור למה שהיה. אני מתייעץ עם שורה של רבנים כולל רבני צוהר וביום חמישי האחרון ישבתי עם שורה של רבנים שהסכימו לצעדים. אנחנו הולכים על הדברים שהם בקונצנזוס בנושא דת ומדינה. למה ראשי ש"ס ויהדות התורה לא עוסקים ביהדות? כי בחור בגיל 18 בלי בגרות ואנגלית יש לו רק מסלול אחד - להיכנס לכולל ואת זה אנחנו רוצים לשנות".