הלחץ על סיעת ימינה נמשך: רבנים בכירים בציונות הדתית פרסמו אמש (שבת) מכתב שבו יצאו בחריפות נגד הקמת ממשלת השינוי. במכתב, שעליו חתומים בין היתר הרב דרוקמן, הרב שלמה אבינר והרב שמואל אליהו, טענו הרבנים שבממשלת השינוי "ייפגעו ענייני ביטחון המדינה", והוסיפו: "חייבים לעשות הכול כדי שממשלה זאת לא תקום". בעקבות המכתב, עלו טענות שמדובר בהסתה, הרב דרוקמן הגיב: "במדינה דמוקרטית אפשר להביע את הדברים האלו".

"אי אפשר להשלים עם המציאות שתקום ממשלה שתפגע בדברים היסודיים ביותר בענייני דת ומדינה", נכתב במכתב הרבנים. "אין ספק שבממשלה זאת ייפגעו גם ענייני הביטחון ששייכים לעצם קיומנו, כאשר היא נשענת על תומכי טרור וגם יהיו בה שרים שקוראים לבית הדין הבין-לאומי בהאג לחקור את מפקדי צה"ל על פשעי מלחמה".

"ממשלה זו מנוגדת לחלוטין לרצון העם כפי שבא לידי ביטוי באופן נחרץ בבחירות האחרונות", טענו עוד הרבנים. הרבנים שחתמו על המכתב: יצחק בן שחר, שלמה אבינר, חיים דרוקמן, דוד הכהן, אליעזר ולדמן ושמואל אליהו.

הרב דרוקמן: "ההסתה קיימת רק בדמיון"

זמן קצר אחרי פרסומו, עלו טענות שהמכתב מסית לאלימות. הרב דרוקמן, אחד מבכירי הרבנים בציונות הדתית, הגיב: "ההסתה קיימת רק בדמיון, מדובר בקריאה אמיתית וכואבת מפי רבנים שחושבים שהממשלה שעומדת לקום לא תהיה טובה לעם ישראל. במדינה דמוקרטית אפשר להביע את הדברים האלו". דרוקמן שלל בפירוש כל התנגדות אלימה להקמת הממשלה וטען כי זו לא הייתה כוונת המכתב: "לא יעלה על הדעת שמדובר בקריאה לאלימות פיזית או מילולית, יש לעשות הכול במסגרת הדמוקרטית כדי למנוע את הקמת הממשלה".

הרב שלמה אבינר (צילום: יוסי זמיר, פלאש 90)
הרב שלמה אבינר שחתום על המכתב | צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

במהלך השבת, ראש השב"כ נדב ארגמן הוציא הודעה חריגה שבה התריע מפני הקצנה חמורה בהסתה ובשיח האלים, וייתכן כי מכתב הרבנים היה אחד הגורמים להתרעתו. "שיח זה עלול להתפרש ככזה המתיר פעילות אלימה ובלתי חוקית שעלולה חלילה להגיע אף לכדי פגיעה בנפש", הדגיש ארגמן. בימים האחרונים מתקיימות הפגנות מחוץ לביתם של חברי ימינה, והאבטחה הוגברה סביב בנט ושקד.

יו"ר הציונות הדתית סמוטריץ' יצא נגד קריאתו של ארגמן, ותקף אותו ואת בנט ברשתות החברתיות: "אנחנו נגד אלימות! ולכן אנחנו נגד האלימות הפוליטית שמפעיל בנט שסוחט בבריונות את ראשות הממשלה עם 6 מנדטים בקושי". סמוטריץ' הוסיף: "שבוע טוב ראש השב"כ, לפני כמה שבועות נהרגו כאן אזרחים יהודים, לאזרחי ישראל מגיע הסבר איפה הייתם ואיך ההסתה והלאומנות שקדמו לפרעות האלה נעלמו מעיניכם".

נפתלי בנט, איילת שקד (צילום: אוליביה פיטוסי , פלאש 90)
נפתלי בנט, איילת שקד | צילום: אוליביה פיטוסי , פלאש 90
ראש השב"כ נדב ארגמן (צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות)
ראש השב"כ נדב ארגמן | צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות

שר הביטחון גנץ הגיב גם הוא להודעתו של ארגמן: "למנהיגי הציבור יש אחריות מיוחדת ונראה בימים האחרונים שלא למדנו את הלקחים הנדרשים מאירועי העבר. מי שמנסה לשלול לגיטימיות של מהלכים דמוקרטיים בסיסיים ומצית את אש ההסתה, נושא גם באחריות".