ביום השלישי למבצע "שומר החומות", וברקע הפרעות בערים המעורבות - יו"ר ימינה נפתלי בנט ובעל המנדט יאיר לפיד במתקפה על התנהלות הממשלה. בנט: "הליכוד הפך ממפלגת שלטון למפלגה שנכשלת בניהול המדינה ומוליכה אותה ברשלנות ממחדל לאסון". לפיד: היומיים האחרונים הם תוצר של ההזנחה וחוסר החזון של נתניהו.

"בעקבות הלילה הקשה של ירי מאסיבי מעזה ופרעות של ערבים ביהודים שהופקרו לגורלם, בערים המעורבות, אני קורא לממשלה לא לסיים את הסבב הנוכחי בעזה לפני שחמאס משלם מחיר יקר", כתב בנט בהודעה. "בנוסף, על המשרד לבטחון פנים והמשטרה להבטיח באופן מיידי את בטחונם של המשפחות שנצורות בבתים מפחד הפורעים הערבים ולמצות איתם את הדין. יש אמצעים לזהות אותם ואי אפשר להניח להם להמלט ללא עונש". 

יאיר לפיד
יו"ר יש עתיד יאיר לפידבנט הוסיף התייחס לירי בתושב לוד ערבי למוות על ידי יהודי ואמר כי המערכת המשפטית והפוליטית חייבת לגבות את מי שמגן בנשק על עצמו ועל משפחתו. "העובדה שכרגע הם יושבים במעצר היא עוולה מוסרית, ומסר חמור למי שירצה בעתיד להגן על עצמו", הוסיף. 

לצד הביקורת על נתניהו וממשלתו, אמר בנט כי "ימינה תיתן גיבוי מוחלט לכל צעד להשבת הבטחון של ממשלת נתניהו-גנץ, במנותק מכל חישוב פוליטי", והוסיף: "כעת הזמן להתאחד ולנצח". 

סיעת הציונות הדתית של בצלאל סמוטריץ' הגיבה על דבריו של בנט: "לתדהמתנו לא רק שבנט מסרב להוריד מהפרק הקמת ממשלה עם תומכי הטרור שפורעים היום ביהודי לוד, רמלה והנגב, אלא שבשעות אלה ממש הוא ממשיך לנהל איתם מגעים אינטנסיביים להקמת ממשלה". 

זמן קצר לאחר מכן יצא יו"ר יש עתיד בהודעה. "החמאס ופורעי לוד לא ינהלו אותנו – ממשיכים להקים ממשלה", כתב לפיד. "החמאס לא ינהל לנו את החיים. הפורעים בלוד ובעכו לא ינהלו לנו את החיים. האלימות לא תנהל לנו את החיים".

המנדט של נתניהו יפקע הלילה בחצות ‎‎ (עיבוד: פלאש 90)
לפיד ובנט - ממשיכים במגעים להחלפת נתניהו | עיבוד: פלאש 90

"אירועי השבוע האחרון – מהר מירון עד שייח' ג'ראח, מעזה ועד עכו – לא יכולים להיות תירוץ להשארת נתניהו וממשלתו במקומם. בדיוק להיפך: הם בדיוק הסיבה למה צריך להחליף אותו מה שיותר מהר. אנחנו ניתן גיבוי מלא לכוחות הבטחון ולשוטרים לפעול בכל דרך להחזרת השקט. הנסיון מלמד שארגוני טרור מבינים רק כוח, וצריכים לדעת שנפעיל כוח ללא היסוס. במקביל נמשיך את המאמצים להקים ממשלה חדשה, מפני שאנחנו פועלים בקודים אחרים: אנחנו לא מפחדים מהם, והם לא ינהלו לנו את החיים".

עוד כתב לפיד: "אם ארגון טרור איסלאמי אינו פוחד לירות טילים על ישובי העוטף, ירושלים ותל אביב, ופורעים ערבים לא פוחדים לשרוף בתי כנסת בלוד, אז אין הרתעה, אין מדיניות, אין ממשלה שאפשר לסמוך עליה. את זה צריך לשנות. ועכשיו. אין לי שום כוונות לעצור את התהליך הדמוקרטי של הרכבת ממשלה חדשה בגלל החמאס. זה יהיה פרס לטרור, והגיע הזמן שישראל תפסיק לתת פרסים לטרור".