ממשלת השינוי הולכת ונרקמת, על אף הקשיים של הרגע האחרון: לפני 26 ימים, קיבל לידיו יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, את המנדט להרכבת הממשלה מנשיא המדינה - וכעת, 48 שעות לפני שהמנדט פוקע - הולכים ונסגרים הפערים האחרונים בדרך לממשלת רוטציה שתונהג על ידי יו"ר ימינה, נפתלי בנט, בשנתיים הראשונות - ולאחר מכן, לפיד צפוי לכהן בתפקיד ראש הממשלה לשנתיים נוספות. אלא שלא כל הפערים בדרך לשם נסגרו - וכל הגורמים המעורבים במגעים במירוץ נגד השעון. 

בכוונת לפיד להודיע כבר היום (שלישי) ב-12:00 בצהריים לנשיא ריבלין "עלה בידי להרכיב ממשלה", אלא שכאמור, יש עוד קצוות לסגור בדרך - כשהקושי המרכזי הוא האולטימטום שהציבה מספר 2 בימינה, ח"כ איילת שקד, לפיו היא תקבל את המקום בוועדה לבחירת שופטים במקום זה שהובטח ליו"ר מפלגת העבודה, מרב מיכאלי, ולא - היא לא תתמוך בממשלה. למרות זאת, ההערכות הן שהתנאי הזה לא יהיה זה שיפיל את כל העסק - ושיימצא לכך פתרון. 

איילת שקד
אולטימטום 48 שעות לפקיעת המנדט. איילת שקד

בריאיון למהדורה המרכזית, הבהיר ח"כ מתן כהנא מימינה, שצפוי לכהן כשר הדתות בממשלה החדשה, אם אכן תקום, שאיילת שקד ניצבת לצד בנט במאמציו להרכיב את ממשלת השינוי. "איילת שקד איתנו, עם נפתלי בנט – ואני אומר את זה בוודאות. אנחנו נעשה כל מה שאפשר כדי שתקום ממשלה ועלינו למצוא את המכנה המשותף הרחב ביותר כדי לצאת לדרך".

ובדרך לממשלת השינוי יש עוד כמה מוקשים שעל הצדדים יש לפתור, אם כי סוגיית הוועדה לבחירת שופטים היא הסוגייה המרכזית - במיוחד כשגם בכחול לבן דורשים את המקום הזה. בצוותי המו"מ ינסו לפתור את המחלוקת דרך נציגי הכנסת בוועדה.

המחלוקות הנוספות בדרך לממשלה:

  • תיק החקלאות - כחול לבן דורשת לקבל אותו, לאחר שהוא נמסר לישראל ביתנו במהלך המשא ומתן הקואליציוני. ככל הנראה שכחול לבן תקבל פיצוי - ולאחר יום מתוח, הצדדים מגיעים לשולחן עם רצון טוב להגיע להבנות. 

  • תיק הנגב והגליל - מלבד משרד הפנים והמקום בוועדה לבחירת שופטים, שקד דורשת גם את תיק הגליל והנגב, שנמסר אף הוא לישראל ביתנו. 

  • השליטה על הכספים בממשלה - ימינה דורשת שבראשות ועדת הכספים יעמוד נציג של מפלגה שהיא לא ישראל ביתנו, שקיבלה את משרד האוצר. החשש הוא מ"שליטה ללא מעצורים" של ישראל ביתנו בסוגיות הכלכליות.

  • סוגיית מעמד הקהילה הגאה - רע"ם מתנגדת בתוקף לזכויות לקהילה, וההערכה היא שתקבל חופש הצבעה בסוגיות האלה.

למרות הקשיים, קיימת אופטימיות זהירה אצל כל הצדדים שמעורבים במגעים - וביש עתיד מקווים שלפיד יוכל להודיע לנשיא על הקמת הממשלה, כשהמועד שמכוונים אליו להשבעת הממשלה הוא יום רביעי הבא, 9 ביוני. הסכנה בכך היא שעד אז צפוי לחלוף שבוע שלם של לחצים על חברי ימינה לחזור בהם מתמיכה בממשלה - ובפוליטיקה הישראלית, שבעה ימים הם כמו נצח - ואירועים רבים עשויים להתחולל עד אז.  

אבטחה מוגברת על בנט ושקד בעקבות איומים על חייהם 

ובזמן שנמשכים המאמצים להרכיב ממשלה, הולכים ומתגברים האיומים על חייהם של בכירי ימינה, נפתלי בנט ואיילת שקד - מה שהוביל לכך שרמת האבטחה על שניהם תוגברה, והם זוכים כעת לדרגת אבטחה 5 - דרגה אחת לפני הרמה הגבוהה ביותר. שני חברי הכנסת הבכירים של ימינה מקבלים "סל אבטחה" שכולל כמעט את כל הרכיבים כמו שומרים ליד בתיהם, אבטחה צמודה בכל תנועותיהם וסיורים מוגברים של משטרה באזור מגוריהם.

מחוזות תל אביב ומרכז במשטרה קיבלו הנחיה כבר לפני כמה ימים להיערך בכל האמצעים הנדרשים למחאות ליד בתיהם של שקד ובנט, שעם הזמן הופכות סוערות יותר ויותר. בנוסף לכך, קצין הכנסת הורה לעבות את האבטחה סביב יו"ר ימינה נפתלי בנט, וכעת הוא נוסע ברכב ממוגן.

נפתלי בנט, איילת שקד (עיבוד: יונתן זינדל, פלאש 90)
אבטחה בדרגה הכי גבוהה כמעט. בנט ושקד | עיבוד: יונתן זינדל, פלאש 90

למרות האיומים על בכירי ימינה - שגברו בסוף השבוע בעיקר ברשתות החברתיות - לא מתנהלת בשלב הזה  חקירת משטרה בחשד להסתה. על חקירה כזו יכולים להורות רק פרקליט המדינה או היועץ המשפטי לממשלה. עם זאת, במשטרה בוחנים בקפדנות את כל הפרסומים ומנטרים אותם כדי שתהיה תמונת מצב עדכנית בכל רגע נתון.