בתום מבצע "שומר החומות", שהיה במוקד תשומת הלב הלאומית במשך שבוע וחצי, הבוקר (ראשון) נותרו ליו"ר יש עתיד יאיר לפיד 10 ימים בלבד עד לסיום המנדט. לפיד ממשיך במאמציו להשיג 61 אצבעות, ובמקביל - ינסה לקצור הישג במישור החקיקתי ויקדם את החוקים להגבלת כהונתו של ראש ממשלה. יש עתיד הודיעה כי המשא ומתן "להרכבת ממשלת אחדות ישראלית" יתחדש מחר, כשצוות המו"מ מטעמה יחל להיפגש עם צוותי המפלגות השונות בכפר המכביה. יש לציין כי נכון לכרגע יש נתק בין לפיד לבנט.

כתבות נוספות ב-N12:

לאחר המגעים שנערכו מאחורי הקלעים מול רע"ם - ח"כ וואליד טאהא, חבר הוועדה המסדרת, אמר ל-N12 כי הוא נוטה לתמוך בלפיד בהצבעה מחר. אם ההצעה אכן תעבור בוועדה בזכות הרוב של רע"ם, היא צפוייה לעלות לקריאה טרומית בכנסת כבר ביום רביעי.

ח"כ טאהא הוסיף כי איש מהליכוד לא יצר עימו קשר בנוגע להצבעתו, וכי ההחלטה הסיעתית על ההצבעה צפויה להתקבל מחר לקראת התכנסות הוועדה. הרשימה המשותפת תצביע מחר יחד עם לפיד, לאחר שהבוקר אמר איימן עודה ראש הרשימה המשותפת ברדיו נאס: "נצביע עם שתי הצעות החוק להגבלת שתי קדנציות לראש הממשלה ולמנוע את מי שהוגש נגדו כתב אישום להתמודד לראשות ממשלה, בעוד שנצביע נגד הצעת חוק הבחירות הישירות".

בנימין נתניהו
החקיקה נגד נתניהו תעלה מחר בוועדה המסדרת

בחוקים שיעלה לפיד נבחרו נוסחים שיאפשרו לתקווה חדשה של גדעון סער לתמוך. האחד יאסור על הטלת המנדט להרכבת הממשלה על אדם נאשם אולם יותיר פתח לנתניהו, שיוכל לקבל את המנדט אם 61 ח"כים יתמכו בו לאחר שהמנדט יחזור לכנסת. הניסוח הזה נתפס כחוק מידתי יותר עבור אנשיו של סער.

ביש עתיד התלבטו מאוד לגבי החקיקה: מצד אחד הם רוצים לשדר שהם מנסים להוציא לפועל את הבטחת הבחירות שלהם בזמן המנדט והשליטה בכנסת, מצד שני - המהלך עלול להיכשל.

 המנדט של נתניהו יפקע הלילה בחצות  (עיבוד: AP / FLASH 90, פלאש/90 )
עיבוד: AP / FLASH 90, פלאש/90

במקביל להצעות החוק, לפיד ינסה לחדש את המגעים להקמת ממשלת שינוי. בניגוד למסרים שהעביר בנט בזמן הלחימה כי ממשלת השינוי ירדה מהפרק, בפוסט שפירסם היום הוא דווקא לא פסל את ממשלת גוש השינוי. "יש שתי ברירות - התגייסות או העמקת המשבר. מי שגורר את המדינה לבחירות חמישיות, לעוד רעל ושנאה, לשנה נוספת של חוסר תפקוד מדינתי, לבזבוז עצום של כסף - משחק לידי אלה הרוצים ברעתנו. זו תהיה טעות אחת יותר מדי. זה הזמן של כל אחד ואחת מאיתנו להתאמץ, להתגייס. גם היום, יש מספר אפשרויות להקים ממשלה, אם רק נסיר את החרמות ונבין את גודל השעה. הפולטיקאים לא יתעשתו עד שהאזרחים יכריחו אותם להתעשת".

גורם בכיר בגוש אמר אתמול: "מבחינתנו לא נסגרה בשום צורה האופציה, בנט לא הוריד אותה מהשולחן רשמית. מבחינתנו יש על מה לדבר, אם יחזור ויתקשר איתנו ויגיד שזה על השולחן".

חשוב לזכור כי אל מול החקיקה שמציע לפיד, לנתניהו יש חקיקה משלו - מהלך לביטול הפריטטיות עם גנץ. נתניהו צריך גם את בנט וגם את עבאס, בעוד שעולה השאלה המשפטית לפיה האם ממשלת המעבר יכולה לבטל את הפריטטיות או לחוקק חוק לבחירה ישירה. כמו כן, הוועדה המסדרת לא נמצאת בידי הליכוד, כך שקשה להם להניע מהלכים בה.

נפתלי בנט ויאיר לפיד בהשבעת הכנסת (צילום: Yonatan SindelFlash90, פלאש/90 )
לפיד ובנט בכנסת | צילום: Yonatan SindelFlash90, פלאש/90