ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס היום (חמישי) את חברי בלוק הימין על מנת לצופף שורות ולוודא שאף אחד מראשי המפלגות לא מצטרף לממשלת גוש השינוי: בשעה 16:00 כינס את חברי מפלגתו בתל אביב ונשא הצהרה. חברי כנסת מימינה, ביניהם אביר קארה ועידית סילמן, טענו כי נתניהו ואנשיו מנסים להפעיל עליהם לחץ לערוק לגוש, אך סירבו למהלך.

"אתמול שמעתי את בנט אומר שהממשלה שהוא מתכוון להקים תהיה ממשלת אחדות ולא תטפל בנושאים שנויים במחלוקת", אמר נתניהו. "אז במה היא תטפל? היא לא תילחם בהסכם הגרעין? היא לא תילחם על ההתיישבות? היא לא תפתח את המשק?".

עוד אמר נתניהו: "נפתלי בנט מנסה להסתיר את האמת - זאת תהיה ממשלת שמאל, חלשה, רופסת, שתרכין את הראש מול הלחצים הבינלאומיים, תשיג לאחור את ההתקדמות האדירה שעשינו עבור המדינה בעשור האחרון. בנט מבין את זה יפה מאוד ולכן לפני הבחירות הוא התחייב בשידור חי - לא אפשר ללפיד להיות ראש ממשלה גם לא ברוטציה".

נתניהו המשיך במתקפה על בנט: "הוא אמר על ניצן הורוביץ ש'מי שמגן על חקירת בית הדין בהאג הוא מחוץ למחנה'. הוא אמר על לפיד ש'הוא שמאל', עכשיו - הוא כבר לא שמאל, כמו שאתם יודעים. יש שם 50 חברי כנסת של שמאל, שמאל קיצני והמשותפת. עכשיו בנט מוחק את הפוסטים, עושה ניסיון אבסורדי למחוק את האמת ואת העובדה שהוא הוליך שולל את אזרחי ישראל והבוחרים שלו".

עמיחי שיקלי (צילום: פלאש 90)
ח"כ עמיחי שיקלי | צילום: פלאש 90

נתניהו התייחס בדבריו למכתב שכתב ח"כ עמיחי שיקלי, בו כתב לנפתלי בנט כי לא יצטרף עם יתר המפלגה לממשלת גוש השינוי: "זהו מכתב מכונן של אדם אמיץ, עם יושרה וערכים, ובניגוד לבנט – שיקלי מסרב להפר את ההבטחות שנתן לבוחרים ולהקים ממשלת שמאל בראשות לפיד. אני חושב שהמעשה של שיקלי הוא לא רק אמיץ, הוא קודם כל המעשה המתחייב. וכפי שח"כ שיחקלי עשה את הדבר הנכון, כך גם איילת שקד ואחרים בימינה יכולים וצריכים לעשות את המעשה הנכון ולא לחבור לממשלת השמאל המסוכנת הזאת".

"הרי אם ימינה הייתה אומרת את כל הדברים האלה לפני הבחירות שהם מתכוונים להקים ממשלת שמאל בראשות לפיד עם מרצ והעבודה בתמיכה של המשותפת ואחמד טיבי, ממשלת שמאל עם רוב מוחלט של מפלגות שמאל - לא בנט ולא שקד ולא אף אחד מחברי ימינה היו יושבים היום בכנסת", אמר נתניהו.

"כבר ב-2013 בנט ושקד מנעו מאיתנו להקים ממשלת ימין ואתם זוכרים את ברית האחים עם לפיד", הזכיר נתניהו לחברי מפלגתו. "הם מנעו מאיתנו. ב-2019 במועד א' הם פילגו את הבית היהודי, לא עברו את אחוז החסימה ומנעו מאיתנו בפעם השנייה ממשלת ימין, והפעם בשלישית הם עושים זאת שוב בהונאה שלא הייתה כדוגמתה בתולדות המדינה. כבר חודש שבנט יושב עם לפיד יום-יום והופך כל אבן לא כדי להקים ממשלת ימין אלא כדי להקים ממשלת שמאל ולהדיח את הימין מהשלטו".

ירוצו שוב יחד? שקד ובנט (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
נפתלי בנט ואיילת שקד | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

בסיכום דבריו, אמר ראש הממשלה: "אם חברי הכנסת של ימינה רוצים ממשלת ימין אז הם צריכים לעשות רק דבר אחד: להודיע שיצביעו נגד ממשלת שמאל של לפיד - הם יקנו את עולמם ברגע אחד".

בחלק הסגור לתקשורת של ישיבת סיעת הליכוד, אמר נתניהו לחברי מפלגתו: "אני רוצה להרגיע אתכם, אני לא הולך לשום מקום - אני נשאר פה, נלחם יחד איתכם עד שננצח". הוא הוסיף: "אני אומר לכם שזה לא מידרדר לבחירות כי אף אחד לא רוצה בחירות. בנט מנע הקמת ממשלת ימין. רצינו ממנו דבר אחד: שיצטרף לגוש של 59. ה-59 היה מביא את ה-61".

דרעי נגד בנט: הפר את ההבטחות

בהצהרה לתקשורת שכינסו ראשי המפלגות החרדיות, נשמעו דרעי וגפני לראשונה מאז החלטת הנשיא להעביר את המנדט ללפיד. דרעי תקף: "אני פונה אליך נפתלי - הגענו כבר פחות או יותר להסכם סגור. אתה יודע שאני צודק כשאני אומר ש-59 זה 61. הכדור לא אצלנו כעת, אך עדיין לא מאוחר - יש עוד 28 ימים. אתה חייב להבהיר שלא תקום ממשלת שמאל, זה לא יוביל לבחירות נוספות".

דרעי תקף גם את המגעים להקמת ממשלה מהמחנה השני: "זו לא ממשלת אחדות, אלא ממשלת שמאל שתאבד את הזהות היהודית של המדינה. נפתלי - תתעשת ותחזור בך, לא מאוחר מדי".

גם גפני, יו"ר יהדות התורה, תקף על רקע המגעים להקמת ממשלה חדשה: "זו הולכת להיות ממשלה אנטי-דתית. אני 'השמאלני' והטפתם לי מוסר שצריך לשמור על ארץ ישראל. יש עתיד ישמרו על ארץ ישראל? אי אפשר לשקר אותנו. אנחנו ציבור אינטליגנטי, אנחנו יודעים את האמת".

השר ליצמן אמר: "נפתלי בנט, תסתכל לי בעיניים. מכולם היית איתי קרוב. ביקשת שיתוף פעולה. שאלתי אותך איך אתה בא אליי אחרי מה שעשיתם לנו? הרסתם את הדת והמסורת. פגעתם בילדים שלנו ובכותל ובכל הקדוש והיקר. אמרת לי הבנת את הטעות שלי, אני עוזב את מה שהיה ויוצאים לדרך חדשה ומה קרה עכשיו? איך אתה מעז לשקר לנו בבוטות".