המגעים בחדרי חדרים - ובתקשורת: הבוקר (שישי) נפגשו יאיר לפיד, נפתלי בנט וגדעון סער יחד, לראשונה מאז קיבל לפיד את המנדט. בנט גם נפגש לראשונה עם מרב מיכאלי, יו"ר מפלגת העבודה. שותף נוסף לממשלת השינוי האפשרית, יו"ר ישראל ביתנו, פרסם היום את רשימת הדרישות שלו - שאינה כוללת את לימודי הליבה אך כן שואפת ליצירת ברית זוגיות. גורם בכיר במפלגת רע"ם הגיב על הדברים ואמר: "לא נסכים לברית הזוגיות ולפגיעה בערכי המשפחה".

"ישראל ביתנו מחויבת לשינוי. אלה הם הדברים עליהם נעמוד בהסכם הקואליציוני המתגבש", נכתב בהודעת המפלגה שפורסמה גם בפייסבוק. "במשא ומתן הקואליציוני אנחנו נשמור על הערכים שלנו לצד התחשבות בעמדת השותפים הפוטנציאליים שלנו", אמר ליברמן. 

 


ואלו הדרישות של ליברמן, כפי שפרסם:

"א. חוק הגיוס ללא שינויים כפי שעבר בקריאה הראשונה בכנסת (בחודש הראשון לכהונת הממשלה).
ב. חוק ברית הזוגיות.
ג. ביטול המונופול על הכשרות.
ד. ביטול חוק המרכולים והעברת הסמכות בנושא פתיחה וסגירת עסקים בשבת לשלטון המקומי.
ה. הפיכת המועצות הדתיות למחלקות לשירותי דת ברשויות המקומיות לטובת צמצום בירוקרטיה, חסכון ומינהל תקין.
ו. מתן אפשרות לכל רב עיר להקים בית דין לגיור בחקיקה.
ז. קידום לימודי ליבה במגזר החרדי באמצעות חיזוק מערך בתי הספר הממלכתיים-חרדים וחיזוק מוסדות נוספים שבהם נלמדים לימודי ליבה.

בתחום הכלכלי:

המדיניות הכלכלית אותה נוביל תביא לשינוי סדרי העדיפויות ותיתן ביטוי לכך שכל אחד שמשרת בצה"ל, עושה מילואים, עובד ומשלם מיסים יזכה לא רק למחיאות כפיים וסיסמאות אלא להערכה מוחשית וצעדים מעשיים, בתוך כך: מתן אפשרות לחיילים להשלים בגרויות תוך כדי שירות, חיזוק פרויקט ממדים ללימודים (לימודי תואר ראשון בחינם לחיילים קרביים וחיילים בודדים משוחררים) והעלאת שכר החיילים ב-50%.

בנוסף:

א. נעמוד על אישור תקציב דו שנתי לשנים 2022-2021
ב. נייצר צמיחה באמצעות הפעלת פרויקטים לאומיים בעיקר בתחום התשתיות, תוך צמצום הבירוקרטיה באמצעות חקיקת חוק פרויקטים לאומיים (דוגמת חוק כביש חוצי ישראל וחוק הוללים).
ג. נפעל לראשונה בתולדות ישראל להקים יישוב דרוזי חדש, כמו כוכב יאיר, מודיעין וחריש, גם לבני העדה הדרוזית מגיע יישוב מודרני עם סטנדרטים גבוהים.
ד. נוביל תוכנית מקיפה לילדי הגן והוריהם ע"י מעונות יום חינם עד השעה 17.00 כאשר הזכאות תהיה בהתאם למיצוי כושר ההשתכרות – כלומר, ששני בני הזוג עובדים.
ה. יחוקק חוק הכנסה מינימלית לקשיש בגובה 70% משכר המינימום.

לצד סוגיות אלה נמצאות סוגיות רבות נוספות שאותן נקדם, ביניהן:

הגבלה לעד 2 קדנציות בכהונת ראש ממשלה, איסור על ח"כ עם כתב אישום להיות מועמד להרכבת ממשלה, חוק חובת הצבעה ביום הבחירות (ע"י אי תשלום על יום השבתון במידה שלא הצביעו), חוק מאסר עולם על אונס קטינים, מימוש התוכנית הלאומית למלחמה באלימות במשפחה, הקמת ועדת חקירה ממלכתית בנושא אסון הר מירון וועדת חקירה ממלכתית נוספת שתתמקד בבחינת פעילות הממשלה בטיפול בקורונה".

יו"ר ש"ס אריה דרעי אמר בתגובה על פרסום דרישות ליברמן: "נפתלי, אל תתן להפוך את מדינת ת"א הליברלית לבעלת הבית של הממשלה עם ברית הזוגיות ונישואים אזרחיים. לא משנה איזה ניסוחים מעורפלים תמצאו, בממשלת השמאל כל הערכים החשובים של יהדות, משפחה ושמרנות ירמסו והמדינה תשנה את פניה. עדיין לא מאוחר להתעשת ולתת סיכוי אחרון לממשלת ימין מסורתית".