שר החוץ גבי אשכנזי נפגש הבוקר (חמישי) עם שר החוץ הגרמני, הייקו מאס, שהגיע לביקור קצר בישראל. אשכנזי ומאס ערכו מסיבת עיתונאים משותפת, במהלכה אמר: "סבב הלחימה הנוכחי אינו כמו סבבים קודמים. התקפת הטילים של החמאס על ישראל פרצה בעקבות ניסיון ברוטלי של החמאס לחזק את מעמדו הפוליטי ולהשתלט על סדר היום הפלסטיני ועל הנהגת הרשות הפלסטינית".

אשכנזי פנה לשר החוץ הגרמני ואמר: "ידידי שר החוץ מאס, אני רוצה להדגיש בפניך את החשיבות שאני רואה בביקור הסולידריות שלך בישראל בימים אלו". בנוסף, הדגיש אשכנזי בפני אורחו את העובדה שבסבב הלחימה הנוכחי הרחיב ארגון חמאס את טווח ירי הטילים שלו באופן משמעותי.

שר החוץ גבי אשכנזי ושגרירים בבית שנפגע מרקטה בפתח תקווה (צילום: משרד החוץ)
אשכנזי ומאס באזור נפילת הרקטה בפתח תקווה | צילום: משרד החוץ

מאס הבהיר כי גרמניה מחויבת לזכותה של ישראל להגן על עצמה, לצד הרצון להביא בהקדם לסיום הלחימה. "גרמניה עומדת על כך שידידותה עם ישראל איתנה וללא תנאים". בנוסף, הבהיר מאס: "ישראל מחויבת להגן על עצמה מפני התקפות טרור הטילים של חמאס".

אשכנזי התייחס בדבריו לירי הטילים של חמאס, והבהיר כי הוא מבצע אותו "משטחים מאוכלסים, מחצרות הבתים ובתי הספר, בחסות האוכלוסייה שלו, תוך שהוא משתמש בתושבי רצועת עזה כמגן אנושי". לדברי אשכנזי: "חמאס מבצע פשע מלחמה כפול. הוא לא בוחל באמצעים ופוגע באוכלוסייה שלו, תוך שהוא פוגע בקווי החשמל לרצועה ויורה על הצוותים הישראלים שמסכנים את חייהם בניסיון לתקן אותם".

שר החוץ הגרמני אמר כי לצד התמיכה הבלתי מסויגת בישראל, ארצו פועלת להביא להרגעת האלימות והסכמה על הפסקת אש. הוא קרא להמשיך במאמצים להשגת רגיעה "גם אם נראה שהצדדים רחוקים מאוד האחד מהשני". בנוסף, הבטיח מאס לתושבי רצועת עזה שהם יכולים לסמוך על גרמניה שתסייע להם בשיקום מההריסות שנגרמו בשל תקיפות צה"ל.