אחד מחברי הכנסת הטריים שמעורר עניין רב וגם לא מעט ביקורת הוא איתמר בן גביר מעוצמה יהודית, שנבחר לכנסת ברשימת הציונות הדתית. מי שגדל בנוער כך ונחשב במשך שנים ארוכות לפניו של הימין הקיצוני בישראל עומד כעת בפני דילמה לא פשוטה: האם לדבוק בעמדות והדברים הנחרצים שלו ושל שותפו בצלאל סמוטריץ' שלא לשבת בממשלה עם מפלגה ערבית, או שבסופו של דבר ייכנע ללחץ ויסכים להצטרף לרע"ם של מנסור עבאס בממשלתו של נתניהו?

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

טקס השבעת הכנסת ה-24 היום (שלישי) ייזכר בעיקר בשל תמונת השבעתו של ח"כ בן גביר. המעמד לווה בקריאות מחאה מצד חברי כנסת אחדים, ביניהן קריאות "בושה" ו"גזען". כאשר מדברים איתו על עברו בתנועת כך וכתלמידו של הרב מאיר כהנא, יש לו תשובה ברורה: "כששומעים אותי היום מגלים משהו אחר, למרות שאל תבין אותי לא נכון – אני הכי ימין שיש".

הדילמה של איתמר בן גביר

כמה שעות לפני ההשבעה בכנסת, ביקר בן גביר באחד ממעוזי הימין הגדולים בישראל, שוק מחנה יהודה בירושלים. במחנה יהודה הוא זכה לחיבוקים עזים ואהבה חונקת, בין אם ממי שהצביעו לליכוד או אלה שהצביעו למפלגת הציונות הדתית עצמה.

לצד זאת, הוא גם נתקל בכמה ליכודניקים שהציפו אצלו את 'דילמת האסיר' שבה הוא נתון: האם להיכנס לממשלת ימין הנשענת על רע"ם של מנסור עבאס, או לערבב את הקלפים מחדש, וללכת רחוק, אפילו, עד בחירות חמישיות.

בן גביר מבהיר לתומכי נתניהו שבפעם הראשונה מזה שנים רבים חוששים באופן ממשי מאפשרות של אובדן השלטון, כי הוא יהיה בדיוק זה שיציל את נתניהו. "אני אומר לך שאתם תודו לי", אמר לתומך ליכוד. לצד זאת הוא אומר באופן חד משמעי: "אם ביבי עזר לבן גביר להיכנס לכנסת, עכשיו זה אומר שאני צריך ללכת עם מנסור עבאס?"

איתמר בן גביר (צילום: החדשות 12)
"אני לא אותו איתמר של לפני עשרים שנה". בן גביר | צילום: החדשות 12

לדבריו עבאס אינו שותף לגיטימי, "כאשר המראיין אומר לו: 'גנה פגיעה בחיילי צה"ל' והוא לא מוכן, וכאשר הוא חושב שפגיעה בחיילי צה"ל זה דבר לגיטימי". הוא מבהיר את הסיבה המרכזית להתנגדות להישענות על מפלגה המייצגת את התנועה האסלאמית: "תן להם רווחה, תן להם תרבות, תן להם מה שמגיע להם, אבל מה שהוא רוצה זה את הח'ליפות".

בן גביר מוסיף ואומר: "אני לא מעוניין לראות את נתניהו הולך עם מנסור עבאס". כאשר נשאל על הנאום המפייס של יו"ר רע"ם הוא אומר: "התנועה האסלאמית הם אלה שהולכים להלל את השהידים. אתה יודע מאיפה הוא בא. אז מה אתה רוצה? שאני אתרשם מכל הפוצי מוצי הזה?"

"בדיעבד לא הייתי צריך לעשות את זה"

לפני הנסיעה להשבעה בכנסת, הוא נתקל בפעילת שמאל שעושה את דרכה להפגין נגד השבעתם של נציגי מפלגות נעם ועוצמה יהודית. בעימות בין השניים היא מזכירה לו את תמונתו של ד"ר ברוך גולדשטיין שהייתה תלויה אצלו בסלון, והוא מסביר לה שהסיר אותה לפני בחירות בחירות מועד ב' ב-2019. היא בתגובה תוקפת אותו: "הורדת אותה רק כשהייתה ביקורת ציבורית וזה לא היה נוח בגרון".

איתמר בן גביר בהשבעת הכנסת (צילום: הכנסת)
איתמר בן גביר בהשבעת הכנסת | צילום: הכנסת

הח"כ החדש, שמחזיק במו ידיו במפתחות להקמת ממשלת ימין בראשותו של רה"מ בנימין נתניהו, מבהיר לכולם שהוא השתנה. "אני לא אותו איתמר של לפני עשרים שנה", הוא אומר. "בטח שהשתניתי. אני אבא לשישה ילדים, בעל משרד עורכי דין". גם כאשר מזכירים לו את התמונה מלפני 25 שנה, לאחר שגנב את סמל מכוניתו של רה"מ יצחק רבין ז"ל, יש לו תשובה שאולי תפתיע כמה אנשים: "אני בהחלט חושב היום, בדיעבד, שלא הייתי צריך לעשות את זה".