כנסת חדשה נוספת יוצאת לדרך בצל המשבר הפוליטי, הנשיא החרים את התמונה המסורתית עם ראש הממשלה: הקשיים הצפויים בהרכבת הממשלה לא עומדים בדרכה של המסורת, והערב (שלישי) הכנסת ה-24 יצאה לדרכה באופן רשמי - מעמד שנערך בפעם הרביעית בשנתיים האחרונות. הכנסת הושבעה על רקע הטלת המנדט להרכבת הממשלה על בנימין נתניהו - שמהיום יהיו לו 28 ימים לנסות ולהרכיב ממשלה נוספת בראשותו. מאוחר יותר, ריבלין בחר להחרים את צילום תמונת "ארבעת סמלי השלטון" באופן תקדימי.  

לצד חברי כנסת ותיקים במשכן, נכנסו גם לא מעט חברים חדשים - אלו כל הנבחרי הציבור שלנו. 

הנשיא, בנאום אחרון במעמד זה כנשיא מכהן, פתח את ישיבתה הראשונה של הכנסת ה-24 באזהרה: "אם לא נשכיל למצוא מודל עדכני של ישראליות עכשווית שנותנת מקום לכל אחד ואחד משבטי ישראל, אם לא נשכיל למצוא מודל של שותפות שיאפשר לנו לחיות כאן יחד מתוך כבוד הדדי זה לזה, מתוך מחויבות אחד לשני וערבות הדדית אמיתית - חוסננו הלאומי יעמוד בפני סכנה של ממש". 

ראובן ריבלין  (צילום: לע"מ)
הנשיא ריבלין בישיבת הפתיחה של הכנסת ה-24 | צילום: לע"מ

"העם בישראל נושא אליכם את עיניו ומצפה מכל אחד מכם לגלות מנהיגות", אמר ריבלין, "מנהיגות שיפה לשעה הנוכחית, הנאמנה לציבור שלה ולערכיו - אבל גם יודעת לסמן לו גבולות ולהתוות לו את הדרך. מנהיגות שבטוחה בדרכה אבל רואה ביריב האידאולוגי שלה לא אויב, חלילה, אלא שותף פוטנציאלי. מנהיגות שבתוך אווירת השבטיות יודעת מלהתרחק מניכור. זו המנהיגות לה זקוק העם בישראל בעת הזו". 

דבריו של ריבלין בספר הנשיאים של הכנסת
דבריו של הנשיא ריבלין בספר הנשיאים של הכנסת

ראשון חברי הכנסת שנשבע אמונים היה יו"ר הכנסת המכהן, יריב לוין, שנשא דברים: "עברנו ארבע מערכות בחירות בתוך שנתיים. מעבר לנזק שיש בכך למדינה בכל התחומים, טמונה גם סכנה לאובדן אמון הציבור במערכות השלטון. חסרונותיה של הדמוקרטיה רבים, אך הדמוקרטיה הייתה טובה ועודנה מכל שיטה אחרת. היא טובה מכל שלטון טוטליטרי וגנרלים האוכפים בכוח, היא טובה מכל שלטון פקידים, שלטון השופט המתערב בחוסר סמכות בחקיקה חסרת יסוד. על הכנסת לעמוד על משמר הדמוקרטיה". 

"חוסר היציבות שאנו עדים לו", המשיך לוין, "מעצים זאת אפילו יותר, ולכן אנחנו חייבים אף יותר לכונן ממשלה. ישראל זקוקה לממשלה יציבה. ממשלה יציבה דרושה להמשך המאבק בנגיף הקורונה, המציאות הביטחונית המורכבת ותוכנית הגרעין, חיזוק הכלכלה ומיצוי ההזדמנויות המדיניות, חיזוק ההתיישבות ומאבק בפשע ובפרט בחברה הערבית. משעה שהוטלה מלאכת הרכבת הממשלה על ידי הנשיא, אני קורא לכל חברי הכנסת להניח את החרמות בצד ולהקים ממשלה יציבה". 

נתניהו וגנץ (צילום: דוברות הכנסת נועם מושקוביץ)
ראש הממשלה נתניהו וראש הממשלה החליפי גנץ גב אל גב | צילום: דוברות הכנסת נועם מושקוביץ

מיד לאחר מכן, חברי הכנסת נשבעו אמונים בזה אחר זה כשקמו ממקומם ואמרו "מתחייב אני" - מעמד שלא עבר ללא פרובוקציות מצדם של חברי חד"ש ובל"ד, שסירבו להישבע ואמרו במקום שהם מתחייבים "להיאבק בכיבוש ובאפרטהייד" - אמירות שחוללו סערה כבר בישיבה הראשונה של הכנסת החדשה. לעומתם, חברי הכנסת של תע"ל לא השתתפו במחאה - וגם לא חברי הכנסת של רע"ם.  

השבעה לא חגיגית: הנשיא ריבלין נעדר מצילום התמונה המסורתית עם נתניהו 

בכל השבעת כנסת, ארבעת סמלי השלטון בישראל נוהגים להצטלם יחד - נשיא המדינה, יו"ר הכנסת, ראש הממשלה ונשיא/ת בית המשפט העליון. בעוד שיו"ר הכנסת לוין, ראש הממשלה נתניהו ונשיאת בית המשפט העליון חיות המתינו לריבלין - הוא לא הגיע, ככל הנראה במכוון וכאות מחאה על כך שנאלץ להטיל את המנדט להרכבת הממשלה על נאשם בפלילים. 

הנשיא נעדר מהתמונה המסורתית עם רה"מ ויו"ר הכנסת
יו"ר הכנסת, ראש הממשלה ונשיאת העליון ממתינים לנשיא - שלא הגיע

מוקדם יותר, לאחר שהטיל את המנדט להרכבת הממשלה על נתניהו, ריבלין חרג מהנוהג המקובל ולא הזמין את נתניהו למשכן הנשיא כדי לקבלו - אלא בחר להעביר את מכתב ההסמכה באמצעות שליח למעון ראש הממשלה. בנאומו מוקדם יותר הדגיש ריבלין שהוא הטיל את המנדט על נתניהו "לא בלב שלם". 

לראשונה מפרוץ מגפת הקורונה, הותרה כניסת אורחים למשכן למעמד המיוחד, אך כל חבר כנסת שנשבע אמונים הורשה להזמין אורח אחד בלבד לטקס - שיידרש להציג תו ירוק, תעודת מתחסן או תעודת מחלים. מרבית האורחים יישבו מאחורי מחיצת הזכוכית של יציע הציבור. 

הכנסת ה -24 (צילום: הכנסת)
השבעת הכנסת ה-24 | צילום: הכנסת
הכנסת ה -24 (צילום: הכנסת)
נשיא המדינה ראובן ריבלין ברחבת הכנסת | צילום: הכנסת
הכנסת ה -24 (צילום: הכנסת)
הנשיא ריבלין ויו"ר הכנסת יריב לוין | צילום: הכנסת

כרזת "ברוכים הבאים" גדולה נתלתה מעל שער השבטים לכבוד האירוע, שבשנתיים האחרונות מתרחש בכל חצי שנה, ושטיח אדום נפרס ברחבה. חברי הכנסת שהגיעו קיבלו פרח חגיגי שהוצמד לדש חולצתם, והם הצטלמו למזכרת עם בני או בנות זוגם. 

איילת שקד בהשבעת הכנסת (צילום: הכנסת)
איילת שקד בהשבעה | צילום: הכנסת
בני גנץ בהשבעת הכנסת (צילום: הכנסת)
בני גנץ בהשבעת הכנסת | צילום: הכנסת
איתמר בן גביר בהשבעת הכנסת (צילום: הכנסת)
ח"כ הטרי איתמר בן גביר | צילום: הכנסת

עם זאת, התחושה בכנסת אינה חגיגית. כשעתידה הפוליטי של המדינה נמצא לנגד עיני הנוכחים - הם מתקשים לשמוח. הדאגה הממשית היא שגם הפעם לא יצליחו להקים ממשלה יציבה. מחוץ למשכן הכנסת מתקיימות הפגנות נגד ראש הממשלה נתניהו ונגד ההחלטה להטיל עליו את המנדט. המשטרה הודיעה כי אדם אחד עוכב והועבר לתחנה לאחר שסירב להישמע להוראות. 

שרן השכל ובתה, יפעת שאשא ביטון
ח"כ שרן השכל עם האורחת הכי צעירה במשכן