הנשיא הרצוג: חברי הכנסת התכנסו הבוקר (רביעי) במליאה מיוחדת לבחירת הנשיא ה-11 של מדינת ישראל. בתום ספירת הקולות, זכה יצחק הרצוג לרוב הכי גדול אי פעם של 87 חברי כנסת שתמכו בו, לעומת 27 קולות בלבד למרים פרץ, 6 ח"כים נמנעו. ראש הממשלה נתניהו והמערכת הפוליטית כולה בירכו את הרצוג על בחירתו. הנשיא הנבחר הרצוג: "מודה על האמון ומקבל את האחריות הכבדה לייצג את העם כולו". מרים פרץ בנאום ההפסד: "היום נבחר נשיא ראוי, הצלחתו היא הצלחת כולם". 

כתבות נוספות ב-N12:

עם בחירתו לתפקיד נשיא המדינה ה-11 של מדינת ישראל אמר הרצוג: "בחרדת קודש ובהתרגשות גדולה, הנני העני ממעש, מקבל עלי את בחירת כנסת ישראל בי לתפקיד נשיא מדינת ישראל האחד עשר. אני מבקש להודות לכל אחת ואחד מחברותי וחבריי חברי הכנסת על האמון שנתתם בי. אני מקבל עלי את האחריות הכבדה שהטלתם על כתפיי. מקבל את הזכות לשרת את הציבור הישראלי כולו, בתפקיד רם ונישא זה.

עוד הודה הרצוג למרים פרץ שהתמודדה מולו: "אני מודה לגברת מרים פרץ, גיבורה ישראלית, על היותה סמל והשראה לכלל אזרחיות ואזרחי ישראל, לקימה מכאב אין סופי ולבחירה בחיים. מרים, אני מושיט לך יד ומייחל לשיתוף פעולה פורה בינינו, למען החברה הישראלית".

הרצוג הוסיף: "בכוונתי להיות נשיא של כולם. להטות אוזן קשבת לכל עמדה ולכבד כל אדם. לסמן את הקווים המחברים ולבנות גשרים של הסכמות, כדי לקרב גם את הרחוקים שבניצים - כאן בתוכנו, כמו גם עם אחינו ואחיותינו בתפוצות; להעצים ולטפח את היצירתיות, היוזמה והמקוריות שלנו; למלא בכל יום את צידת האחדות, הערבות הדדית והזהות משותפת, הנחוצות לנו כל כך במסע שלנו להפוך לחברת מופת. להותיר מרווח נשימה לרוקמי הרוח, היצירה והחלומות. למלא את ישראל בתקווה".

יצחק הרצוג ובינימין נתניהו לוחצים יד לאחר שנבחר לנשיאות (צילום: ערוץ הכנסת)
רה"מ נתניהו והנשיא הנבחר הרצוג | צילום: ערוץ הכנסת

נתניהו וריבלין בירכו את הרצוג

ראש הממשלה נתניהו כתב עם ההכרזה על בחירתו של הרצוג: "אני מברך את יצחק הרצוג על בחירתו לנשיא המדינה ואני מאחל לו הצלחה רבה בשם כל אזרחי ישראל. אני מודה למרים פרץ על ההתמודדות המכובדת ואני משוכנע שהיא תמשיך לתרום לחברה בישראל כפי שעשתה כל חייה".

ריבלין מברך את הרצוג אחרי בחירתו (צילום: קובי גדעון / לע"מ)
הרצוג וריבלין | צילום: קובי גדעון / לע"מ

בנאום שנשא לצד הרצוג אמר: "אני לא אומר את זה מן השפה אל החוץ. הנשיא חיים הרצוג ייצג את ישראל בצורה מעוררת כבוד והערצה ברחבי העולם וגם במדינה. בטוח שאתה תמשיך בדרך הזו. אני מאחל לך הצלחה בשמי, בשם ממשלת ישראל ובשם כל אזרחי ישראל. אני רוצה לברך את חברתנו מרים פרץ על התמודדות מכובדת, שני מועמדים ראויים ואני חושב שכולנו מתברכים בבחירה וכולנו בטוחים גם שיהיה כאן דבר חשוב וטוב. הרבה ברכות".

גם הנשיא המכהן רובי ריבלין בירך. "אני יכול לומר לך באחריות שהתפקיד שאתה עתיד למלא אינו דומה לאף אחד מהתפקידים שמילאת עד כה", אמר. "למערכת היהודית והדמוקרטית שהקמנו כאן, שהקימו הורינו בארץ אבותינו, יש גוף ונשמה. אם הכנסת היא בית של ויכוח, כפי שבהחלט ראינו בתקופה האחרונה, הרי שבית הנשיא הוא בית של הידברות, ושל שותפות וממלכתיות".

יצחק הרצוג הנשיא הנבחר (צילום: ערוץ הכנסת)
הנשיא הנבחר יצחק הרצוג ויו"ר הכנסת יריב לוין | צילום: ערוץ הכנסת

"בית הנשיא הוא הנשמה היתרה של הדמוקרטיה. הוא בית העם, של כל העם בישראל, דלתו פתוחה, ואזנו כרויה לכל השותפות והשותפים לבניינו של הבית שלנו, למכאובים ולמצוקות של כל בני הבית שלנו, כמו גם לסוגיות היסוד שמעסיקות את החברה הישראלית כולה", הוסיף ריבלין. "התואר "האזרח מספר אחת", והעמידה על משמר הממלכתיות הישראלית, במיוחד בעת הזאת, כרוכים באחריות כבדה. אין לי ספק שתעשה עבודה מצוינת, ואני גאה להעביר אליך את השרביט, בעוד כחודש ימים".

כך התנהלו הבחירות לנשיאות

עם תחילת ההצבעה, הקריאה מזכירת הכנסת את שמות חברי וחברות הכנסת שניגשו בזה אחר זה להצביע, לפי סדר שמות המשפחה. בפני כל חבר כנסת עמדה האפשרות לשים במעטפה פתק עם השם המועדף, או פתק לבן.

יצחק הרצוג הנשיא הנבחר (צילום: ערוץ הכנסת)
הנשיא הנבחר הרצוג ויו"ר הכנסת יריב לוין | צילום: ערוץ הכנסת

מרים והרצוג במליאה ביציע הכבוד (צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת)
הרצוג ופרץ מתחבקים בכנסת | צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת
מרים והרצוג במליאה ביציע הכבוד (צילום: ערוץ הכנסת)
המועמדים לנשיאות הרצוג ופרץ בכנסת | צילום: ערוץ הכנסת
הפתקים של יצחק הרצוג ומרים פרץ מאחורי הפרגוד (צילום: ישכר זלמנוביץ')
פתקי ההצבעה למרים פרץ ויצחק הרצוג | צילום: ישכר זלמנוביץ'

הקולות נספרו על ידי חברי הכנסת דוד ביטן (ליכוד), יוסף טייב (ש"ס), אמילי מואטי (העבודה) ויואל רזבוזוב (יש עתיד). מיד לאחר מכן הכריז יו"ר הכנסת לוין על התוצאות. בהמשך נכנס עם סגניו, עם מזכירת הכנסת ועם מנכ"ל הכנסת, לאולם עם הרצוג ובירך אותו.

"יאני מתרגש ושמח בשם הכנסת כולה, בשם אזרחי ישראל כולם, לברך אותך עם היבחרך לתפקיד הנשיא", אמר לוין, "כבוד הנשיא הנבחר, אנו נמצאים בתקופה מורכבת, מתומדדים עם אתגרים עצומים ויש הזדמנויות יוצאות דופן. בתקופה זו עיני רבים נשואות לבית הנשיא, המסמל ערכים משותפים ואת המכנה המשותף שלנו. אני משוכנע שתגשים בכהונתך את תקוותם של רבים מאזרחי ישראל. אני בטוח שאתה מאוד מתרגש, זו התרגשות מיוחדת משום שזכית לדבר נדיר - להיבחר לתפקיד הרם ביותר וללכת באותה דרך בה הלך אביך חיים ז"ל, נשיאה ה-6 של מדינת ישראל. הלכת בדרכו של אביך אבל נבחרת בזכות מלאה שלך, אישיותך ונועם הליכותך. אני מאחל לך הצלחה גדולה במילוי שליחותך זו".

יצחק הרצוג ומרים פרץ (עיבוד: פלאש/90 )
המועמדים לנשיאות יצחק הרצוג ומרים פרץ | עיבוד: פלאש/90

יצחק הרצוג במסדרון הכנסת ביום הבחירות לנשיאות (צילום: החדשות12)
יצחק הרצוג ורעייתו במשכן הכנסת | צילום: החדשות12
מרים פרץ ביום הבחירות לנשיאות במשכן הכנסת (צילום: החדשות12)
מרים פרץ עם בניה במשכן הכנסת | צילום: החדשות12

בתום ההצבעה נשאה מרים פרץ דברים לתקשורת וסיכמה: "חברים יקרים, אני רוצה לומר לכם. שאו הביטו וראו מה גדול היום הזה. באתי ליום גדול. יום שבו המדינה האהובה שלנו תבחר בנשיא או נשיאה. זכיתי להתמודד מול אדם יקר שאני מוקירה ומעריכה ואתם יודעים איזה כבוד זה להתמודד מול אדם ראוי, אני חושבת שהמסע הזה שאליו יצאתי הוא מסע שממנו למדתי, האהבה שאליה זכיתי מתושבי המדינה הזו היא כרגע ממלאת את ליבי.

"האהבה, הנתינה, ההירתמות. באתי משדה אזרחי, באתי ממקום של לעשות טוב למען מדינת ישראל, אמשיך בכל דרך בעשייה הזו שמחברת, מלכדת, כי חברים יקרים - יש משימה גדולה היום לנשיא או לנשיאה – על הטילים מעזה מדינת ישראל יכולה להתגבר, אני לא דואגת. אבל על טיל של שנאה, של פירוד, על טיל שלא מכבד ולא מקבל את הגוונים היפים שיש בארץ הזו, על הטיל הזה אני רואה את הייעוד שלי לגשר, לחבר לדאוג יותר לאהבה ויותר להרבות את האור בארץ הזו.

‎פרץ הוסיפה: "אני בת ציון, אני הבת שעלתה ממרוקו, הגיעה לארץ, עברה את חיי המעברה וזכתה להגיע ולהתמודד לנשיאות המדינה. זו השמחה וזו הגאווה. סיום ההפטרה: לא בחיל ולא בכוח, לא במספר המנדטים ולא במספר האצבעות, כי אם ברוחי אמר השם צבאות. הרוח הזו תמשיך ותדלקי את הניצוצות בארץ הזו".

הבוקר הודיע יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' על תמיכת מפלגתו במרים פרץ. "הציונות הדתית תתמוך היום במרים פרץ לנשיאות המדינה", כתב בחשבון הטוויטר שלו, "סיפורה של מרים הוא סיפורה של מדינת ישראל ושל עם ישראל בתהליכי התחיה שזכינו להם בדורותינו - דורות של משברים וצמיחה, מתוך אמונה, נשיאת שם שמים, חיבור ואהבת אמת לעם, לתורה ולארץ. עם ישראל ומוסד הנשיאות יתברכו בה בעזרת השם".  

סמוך לשעה 09:00 הגיעה פרץ ליד משכן הכנסת לשיחה עם הנוכחים במפגן תמיכה שהתקיים שם עבורה. הנוכחים החזיקו בשלטים שעליהם נכתב: "מרים פרץ הנשיאה שלנו", "מרים נשיאת העם" ו"הגיע הזמן - נשיאה". סמוך לשעה 10:00 הגיעו שני המועמדים למשכן. פרץ דאגה שעל כל דלת של לשכתו של ח"כ יחכה פתק עם שמו ובו נכתב "העם כבר בחר. עכשיו תורך", הרצוג הסתובב במשכן ולחץ ידיים לחברי הכנסת.

מרים פרץ במליאת הכנסת ביום הבחירות לנשיאות (צילום: ערוץ הכנסת)
מרים פרץ במליאת הכנסת | צילום: ערוץ הכנסת

התחרות בין הרצוג לפרץ החלה בפער גדול לטובת הראשון, אך הוא הצטמצם ככל שנקפו הימים. בימים האחרונים ניסה כל אחד מהצדדים לשכנע את חברי הכנסת להצביע עבורו. כששאלנו אתמול את הרצוג מה לדעתו סיכוייו להיבחר, השיב: "תראה, זה 120 חברות וחברי כנסת – שיקול הדעת הוא שלהם. אני כשלעצמי מרגיש סביר".

יצחק הרצוג במסדרון הכנסת ביום הבחירות לנשיאות (צילום: החדשות12)
יצחק הרצוג במשכן הנשיא עם רעייתו | צילום: החדשות12
יצחק הרצוג במליאת הכנסת ביום הבחירות לנשיאות (צילום: ערוץ הכנסת)
יצחק הרצוג משקיף על ההצבעה במליאת הכנסת | צילום: ערוץ הכנסת

"אני חושבת שהסיכוי הוא מאוד גבוה", השיבה אתמול מרים פרץ לשאלה דומה שהפנינו אליה. הבוקר אמרה: "בלי האמונה לא היינו בבית הזה ובארץ הזו – אז אני לא אאמין היום?!". אחד מאנשי הצוות שלה הוסיף: "אנחנו לא אומרים את הסודות אבל אנחנו בטוחים שמחר תהיה הפתעה". אביגדור יצחקי מהמטה של מרים פרץ אמר הבוקר כי הוא חושב שהיום יכריזו על נשיאה ראשונה במדינת ישראל. "יהיה ניצחון בפער של בין 10 עד 15 קולות".

מרים פרץ (צילום: Hadas Parush/Flash90, פלאש/90 )
המועמדת לנשיאות מרים פרץ | צילום: Hadas Parush/Flash90, פלאש/90
מכתב ממרים פרץ לחברי הכנסת (צילום: החדשות12)
המכתב של פרץ לח"כ אביר קארה | צילום: החדשות12
יצחק (בוז'י) הרצוג בכותל
הרצוג בכותל אתמול

בשיחה שקיים אביחי פרץ בנה של מרים עם חדשות 12, הוא סיפר: "בימים האחרונים אנחנו ממשיכים ללוות את אמא במסע שלה, היא ישבה ושוחחה עם מעל ל-100 ח"כים, פרסה את משנתה לבית הנשיאה וסיפרה מה היא מתכוונת לעשות בעת הקשה שבה אנו נמצאים מבחינת העם. אנחנו מאמינים שהח"כים יקשיבו לרחשי ציבור והעם – היא אישה שיכולה לחולל את השינוי שכולנו מייחלים לו, של קירוב לבבות".

כחלק מהקמפיין שלו לנשיאות, הרצוג הצביע על ניסיונו העשיר בפוליטיקה הישראלית, שבה כיהן כח"כ, כשר בממשלה, ראש האופוזיציה ומועמד לראשות הממשלה. בנוסף התייחס הרצוג לתפקידו האחרון כראש הסוכנות היהודית ואמר שיוכל להפוך את בית הנשיא למעין "משרד חוץ קטן". עוד נאמר כי הוזכר כי הרצוג הוא בנו של הנשיא לשעבר חיים הרצוג, ומכאן שהוא מכיר את ההוויה של בית הנשיא.

יצחק הרצוג ומרים פרץ (עיבוד: פלאש/90 )
יצחק הרצוג ומרים פרץ הבוקר במשכן הכנסת | עיבוד: פלאש/90
מרים פרץ המועמדת לנשיאות במפגן תמיכה עבורה (צילום: יונתן זינדל, פלאש/90 )
מרים פרץ המועמדת לנשיאות במפגן תמיכה עבורה | צילום: יונתן זינדל, פלאש/90
מרים פרץ במפגן תמיכה עבורה ליד הכנסת (צילום: יונתן זינדל, פלאש/90 )
מרים פרץ המועמדת לנשיאות המדינה במפגן תמיכה עבורה | צילום: יונתן זינדל, פלאש/90

מרים פרץ לעומת זאת ניסתה לרתום לטובתה את חברות הכנסת וטענה כי לישראל מגיעה "נשיאת מדינה ראשונה". ח"כיות שפרץ שוחחה עימן אמרה ל-N12 כי היא התייחסה למוצאה המרוקאי. המועמדת גם טענה כי היא תוכל להביא למדינה אחדות וחיבור לאחר הטלטלות הפוליטיות והביטחוניות. "אני אהפוך את בית הנשיא למשכן משכין שלום פנימי", אמרה.

במכתב פומבי לחברי הכנסת שפרסם הבוקר יצחק הרצוג, הוא כתב: "הבוקר בשעה 11:00 תתכנס מליאת הכנסת לישיבה מיוחדת לבחירת נשיא מדינת ישראל האחד עשר, פניה וקולה של האומה ושל אזרחיה כולם, אל תוכנו פנימה ומול משפחת העמים. מועמדותי תובא בפניכן ובפניכם ואני פונה אליכם כדי לבקש את תמיכתכן ותמיכתכם בי".

"הגעתי אל הרגע הזה לאחר חיים שלמים של הכנה", כתב הרצוג. "בתרמילי אני נושא את הניסיון המקצועי שצברתי כנבחר ציבור, כחבר כנסת וכשר, כמועמד לראשות ממשלת ישראל, כראש האופוזיציה וכיו"ר הנהלת הסוכנות היהודית לארץ ישראל. לצד הניסיון, ניצבת אמונתי בכוחם של חיבורים וביכולת לבנות גשרים של הסכמות מתוך מציאת המשותף והמאחד". 

הרצוג ממשיך לפרט במכתב את ה"אני מאמין" שלו וכיצד הוא תופס את תפקיד נשיא המדינה. בסיום הוא כותב: "תהא זו זכות גדולה עבורי לשרת את הציבור הישראלי כולו כנשיא הבא של מדינת ישראל ולהמשיך ולפעול למען המדינה היקרה שלנו. אודה מאוד על אמונך בי ותמיכתך במועמדתי".

הנשיא היוצא ריבלין ימשיך לכהן עד 9 ביולי - אז הרצוג ייכנס במקומו לבית הנשיא בירושלים.