12 יום לפקיעת המנדט של לפיד: מפלגת יש עתיד צפויה להעלות להצבעה בוועדה המסדרת את החוק להגבלת כהונת ראש הממשלה, כך פורסם אמש (שישי) ב"אולפן שישי". ההצבעה תהיה טרום חקיקתית, כלומר בשחרור מחובת הנחה, מה שמשחרר את ההצעה מלהמתין חודש וחצי כך שאפשר יהיה להתחיל לחוקק אותו מיד.

חברי יש עתיד צפויים להשיג רוב אם יו"ר רע"ם, מנסור עבאס, יצטרף אליהם להצבעה. על אף שעבאס טרם נתן תשובה סופית, במפלגה צופים כי הוא יצטרף לצד גוש השינוי, לפחות לשלב ההסרה מחובת ההנחה, מאחר שאינו תולה תקוות בראש הממשלה נתניהו.

על אף המהלך הצפוי, כלל לא בטוח שביש עתיד יספיקו לחוקק את החוק עד סוף המנדט, שכן הוא עתיד לפוג בעוד 12 ימים בלבד, והוועדה המסדרת תעבור עד אז לידיים אחרות.

יפעת שאשא - ביטון (צילום: דוברות הכנסת/שמוליק גרוסמן)
צילום: דוברות הכנסת/שמוליק גרוסמן

בינתיים, ביש עתיד ממשיכים במהלכים נוספים ונותנים – פעם נוספת – לחברת הכנסת יפעת שאשא ביטון ממפלגת "תקווה חדשה" את תפקיד יושבת ראש ועדת הקורונה. בידי יש עתיד יש גם ועדת החוץ והביטחון, אך ועדת הכספים נותרה בידי משה גפני מיהדות התורה שבמחנה נתניהו. מנסור עבאס צפוי לקבל את הובלת הוועדה לענייני ערבים ואלימות בחברה הערבית כבר ביום שני.

שורת הצעדים הללו מעידה שגוש השינוי עדיין קיים – גם אם בנט נעלם מתוכו. עם זאת, בשיחות עם בכירים במערכת הפוליטית, רבים אומרים שלא נראה פתרון אחר באופק, ושישראל צפויה ללכת לבחירות כלליות בקרוב.