11 שעות לפקיעת המנדט: יו"ר הוועדה המסדרת מיקי זוהר יביא להצבעה היום (שני) בדיון הוועדה את החוק לבחירה ישירה לראשות הממשלה בשביל לקבל עבורו פטור מחובת הנחה ולהעלותו מחר להצבעה במליאת הכנסת. לצד החוק האמור, מטעמו של יו"ר הוועדה נמסר כי ינסה לקדם שורת חוקים נוספים כולל חוק עונש מוות למחבלים. במקביל, גורמים פוליטיים טוענים שבמפלגות החרדיות הציעו לגנץ את תמיכת גוש נתניהו בקבלת המנדט וכי הוא לא שלל זאת. מנגד, בכחול לבן פסלו את הטענות.

המנדט של נתניהו יפקע בחצות: אלו התרחישים האפשריים

מלבד החוק לבחירה ישירה, הוועדה המסדרת שתתכנס היום ב-17:30 תצביע על מתן פטור מחובת הנחה גם לחוקים הבאים: חוק ביטול תוכנית ההתנתקות, חוק עונש מוות למחבלים, חוק איסור כניסת מסתננים, חוק הגבלת זכות העמידה, חוק מינוי שופטים לעליון, חוק התובע הכללי, חוק להסדרת ההתיישבות הצעירה, חוק פסקת ההתגברות, חוק פסילת ראיה והחוק לביטול ממשלת חילופים.

מיקי זוהר (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
יעלה את החוק לבחירה ישירה בוועדה המסדרת. ח"כ מיקי זוהר | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

לפי שעה, לא נראה שיש לחוק לבחירה ישירה רוב בכנסת. הפטור מחובת הנחה שאותו מנסה לקדם ח"כ מיקי זוהר, נועד לקצר את טווחי הזמנים שבהם ניתן לאשר את החוק בכנסת. עקרונית, מהרגע שהחוק הונח על שולחן הכנסת, יש להמתין יום לפחות כדי להצביע עליו בקריאה שנייה ושלישית. פטור מחובת הנחה מאפשר להצביע על החוק בקריאה שנייה ושלישית ביום שבו הונח על שולחן הכנסת.

גורמים פוליטיים: החרדים הציעו לגנץ את תמיכת גוש נתניהו

במקביל לטענות של גורמים פוליטיים כי החרדים הציעו לגנץ תמיכה מטעם גוש נתניהו, כחול לבן הודיעה כי הדבר נפסל מכול וכול. "בהמשך לשאלות כתבים, שר הביטחון הורה לצוותו הקרוב לא לחסוך בשום מאמץ ולפעול בכל דרך כדי לסייע ללפיד לקבל את המנדט מהנשיא", נמסר מטעם כחול לבן. "כחול לבן מבהירה כי היא תומכת ופועלת להחלפת שלטון נתניהו ע"י גוש השינוי". וכדי לשכנע ברצינות כוונותיו - גנץ נועד בשעה האחרונה עם איימן עודה והפציר בו להמליץ על לפיד.‎

נתניהו וגנץ (צילום: דוברות הכנסת נועם מושקוביץ)
צילום: דוברות הכנסת נועם מושקוביץ
ראש הממשלה נתניהו בדיון בעקבות האסון במירון (צילום: ערוץ הכנסת)
ראש הממשלה נתניהו בדיון בעקבות האסון במירון | צילום: ערוץ הכנסת

גם לפני 3 ימים דווח כי גנץ הבהיר לנתניהו באופן חד משמעי שלא ילך איתו ושהוא מחויב לגוש השינוי. גנץ הבהיר זאת לאחר שגם בשישי האחרון נשלחו אליו שליחים מטעם נתניהו עם אותה ההצעה. נראה, שכשנותרו לו כמה שעות בודדות בלבד, נתניהו מרכז את המאמצים בניסיון להביא את מירב הממליצים לבנט כדי לסכל את העברת המנדט ללפיד.

ואולם, אתמול נשמעה בכירת מפלגת ימינה איילת שקד בהקלטות שפרסם עמית סגל במהדורה המרכזית, אומרת דברים קשים על ראש הממשלה ורעייתו. "נתניהו ואשתו כמו דיקטטורים, הוא צריך ללכת", אמרה שקד. היא דיברה גם על המאמצים שלה להקים ממשלת ימין ועל המו"מ עם לפיד: "אנחנו משלמים מחיר כבד בבייס שלנו". על שיחותיה עם סער אמרה: "אמרתי לו: 'מה אתה צריך ממשלה מופרכת?'".

אלה התרחישים הפוליטיים האפשריים

  1. עד הלילה בחצות, כלומר בעוד כ-12 שעות, נתניהו עדיין יכול להודיע לנשיא: עלה בידי להרכיב ממשלה, ולבקש להשביע אותה - ככל הנראה בשבוע הבא. אבל אם הוא לא יצליח הערב, וזה מה שנראה כרגע, הוא יצטרך להחזיר את המנדט לנשיא.
  2. אם נתניהו אכן יחזיר את המנדט, לריבלין יהיו עד שלושה ימים להתייעץ ולהחליט, ואז בידיו שתי אפשרויות: או להעביר את המנדט לחבר כנסת אחר - כנראה ללפיד או אולי לבנט - ואז יש לאחד מהם 28 ימים להרכיב ממשלה, או להעביר את המנדט ישירות לכנסת.
  3. אם לפיד יקבל את המנדט - יש לו רק דרך אחת להרכיב ממשלה, והיא לוותר על המקום הראשון ברוטציה לבנט, מה שהוא בעצם כבר עשה. במילים אחרות. לפיד יחזיק במנדט - אבל בנט ייכנס ללשכת ראש הממשלה ראשון אם הם יצליחו להרכיב ממשלה.
  4. אם בנט יקבל את המנדט - הוא לכאורה יכול להמשיך להתלבט אם להקים ממשלה עם לפיד, קרי בממשלת השינוי, או עם נתניהו. אם הוא נכשל – המנדט עובר לכנסת.

מה קורה אם המנדט עובר לכנסת?

הכנסת תקבל את המנדט למשך 21 ימים. בתקופה הזאת, אם 61 חברי כנסת יחתמו למועמד כלשהו, וזה יכול להיות כל אחד מבין חברי הכנסת - כולל נתניהו, לפיד או בנט, הוא יוכל להקים ממשלה. חשוב לציין שזאת כבר לא תהיה ממשלת מיעוט, כי רק חתימות אקטיביות של 61 חברי כנסת יהפכו את המועמד הרלוונטי לראש ממשלה.

במקרה שהכנסת לא מצליחה לבחור ממשלה, ייקבעו בחירות נוספות לקיץ. הפעם, ייתכן שבמהלך העניינים ינסו חברי הכנסת מטעם נתניהו לחוקק חוק לבחירה ישירה, כלומר לבחירת ראש הממשלה בלבד.