שעות אחרי ביטול מצעד הדגלים בירושלים על ידי המשטרה, ח"כ דוד ביטן מהליכוד אמר היום (שני) בחמש עם רפי רשף כי "גורמי הביטחון לא סופרים את נתניהו כי הם חושבים שהוא בדרך החוצה". חילופי השלטון המסתמנים לאחר השבעת ממשלת השינוי, הסביר, מביאים למצב שבו "גורמי הביטחון, כולל שר הביטחון, מקבלים את ההחלטות לבד - נתניהו לא קובע שום דבר".

ביטן התייחס בדבריו להחלטת מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי לבטל את מצעד הדגלים בירושלים שתוכנן ליום חמישי. גורמי הביטחון לא אישרו את קיום האירוע בשל מידע שהתקבל בנושא וחשש מהסלמה בירושלים וביהודה ושומרון. "צריך להסתכל קדימה - היום מי שמורתע זה אנחנו לא החמאס", אמר ביטן. "היום הם טוענים מה שהם טוענים לגבי הצעדה הזו, מחר הם יגידו לגבי העלייה להר הבית ומחרתיים משהו אחר".

נתניהו וביטן, ארכיון (צילום: מריים אלסטר פלאש 90, חדשות)
"לא סופרים אותו". ביטן ונתניהו | צילום: מריים אלסטר פלאש 90, חדשות

ההחלטה לבטל את המצעד גררה זעם מצד חברי כנסת בימין וח"כ איתמר בן גביר מהציונות הדתית הודיע שבכוונתו לצעוד במועד שנקבע ואף לעבור דרך שער שכם והרובע המוסלמי עד רחבת הכותל המערבי עם דגל ישראל בידו. ח"כ מאי גולן מהליכוד הודיעה שתצעד גם היא וההערכה היא שחברי כנסת נוספים מהציונות הדתית ומהליכוד יצטרפו אליהם.

"הגענו למצב אבסורדי בעניין הזה - לא רק שאין לנו ריבונות, אנחנו גם מורתעים", אמר ביטן. "לא יכולים לעשות שום דבר. זה דבר שצריך לשנות ולכן גורמי הביטחון צריכים כן לאפשר את הצעדה הזאת בגלל העניין הזה, יש לו השלכות רוחב מאוד מאוד גדולות. לגבי חברי הכנסת - הם לא צריכים לנצל את החסינות שלהם בעניין הזה, זה מיותר לחלוטין וגם לא נותן שום דבר".

כשנשאל אם נתניהו צריך להפעיל את כובד משקלו בעניין ביטול המצעד, השיב ביטן: "אני חושב שכן, אם כי יש כאן סיטואציה שבה אף אחד לא סופר את נתניהו, גורמי הביטחון - כולל שר הביטחון. הם מקבלים את ההחלטות לבד, אני לא חושב שהם מדברים עם נתניהו. זה נובע מזה שהם חושבים שהוא כבר בדרך החוצה. עד להצבעה על ממשלה חדשה - הוא ראש ממשלה על הנייר. הוא לא קובע שום דבר".

מוקדם יותר היום הודיע מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי למארגני מצעד הדגלים כי האירוע שתוכנן להתקיים בירושלים בוטל. לאחרונה דנו בשינוי התוואי של המצעד שתוכנן ביום חמישי הקרוב בבירה, אך לבסוף הוחלט לבטלו לחלוטין. המארגנים הוזמנו לתאם עם המשטרה מועד חדש לקיום האירוע.

מצעד הדגלים בירושלים (צילום: AP)
מצעד הדגלים בירושלים | צילום: AP

יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ', אחד ממארגני האירוע, זעם על ההחלטה: "מפכ"ל המשטרה לא מסוגל להגן על צועדים ברחובות ירושלים עם דגלי ישראל ולא מסוגל להגן על תושבי לוד, רמלה ועכו היהודיים. עכשיו הוא גם הופך את יחיא סינוואר למי שמנהל את ירושלים. זו כניעה מבישה לטרור ולאיומי החמאס. עם ישראל חי וראוי למנהיגות אחרת. חזקה ונחושה יותר. הוא ימשיך לצעוד בגאון ברחובות ירושלים כולה ולהתיישב בכל מקום בה".

בהמשך פנה לראש הממשלה נתניהו והשר לביטחון פנים אוחנה: "בנימין נתניהו, אתה עדיין ראש ממשלה. אמיר אוחנה, אתה עדיין השר לביטחון הפנים. תתערבו ותורו למפכ"ל לא להיכנע לאיומי החמאס ולא לתת לו לנהל את ירושלים. זו עדיין המשמרת שלכם".