גורם מדיני בכיר טען הערב (שני) כי ראש האופוזיציה נתניהו מחבל במודע ביחסי ישראל ארה"ב – בשם צרכיו הפוליטיים. זאת לאחר שנתניהו האשים את לפיד שסיכן את ביטחון ישראל בסיכום עם ארה"ב על מדיניות "אין הפתעות".

למרות שרה"מ לשעבר טען כי שר החוץ גרם ל"פגיעה חמורה בליבת הביטחון הלאומי" כשהבטיח לבלינקן כי ישראל לא תפתיע את ארה"ב בנוגע לאירן - האמריקאים יודעים שישראל שומרת על חופש פעולה בנושא. הם גם יודעים שמכינים אופציה צבאית – וזה לא נושא שנידון בין שרי חוץ לרוב, אלא בין נשיא לרה"מ - או מזכירי הגנה לשר ביטחון.

לפי אותו גורם בכיר, נתניהו נוהג בחוסר אחריות ומקריב אינטרסים לאומיים בשביל צרכיו הפוליטיים. "הוא יודע היטב את משמעות הברית האסטרטגית עם ארה"ב, ומודע לנזקים שהוא עושה", אמר הגורם. "זה עצוב. התחלפות שלטון היא דבר שגרתי במדינה דמוקרטית. חוסר היכולת שלו לקבל את העובדה שיש אדם אחר בתפקיד ראש הממשלה פוגעת באזרחי ישראל".

שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן נוחת בנמל התעופה בן (צילום: שלומי אמסלם, משרד החוץ)
שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן בנמל התעופה בן גוריון‎, יחד עם שר החוץ הקודם | צילום: שלומי אמסלם, משרד החוץ

גורם בכיר אחר טען גם כן כי נתניהו ממשיך לסכן את היחסים האסטרטגיים עם ארה"ב על מזבח הצרכים האישיים שלו: " זו הטרלה, וגם בבית הלבן יודעים שזו הטרלה". לדבריו, הניסיונות לתקוע טריז בין ממשלת בנט-לפיד לממשל ביידן החל עוד בנאום נתניהו ביום השבעתה, כשניסה לצייר עצמו בתור היחיד שיכול לעמוד מולם - "זה פשוט שימוש ציני בידע מדיני".

מוקדם יותר היום גינה נתניהו בישיבת סיעתו את הפעילות של ראש הממשלה החליפי ושר החוץ יאיר לפיד: "בחמישי האחרון התחייב ראש הממשלה בפועל לפיד לשר החוץ האמריקני שתהיה מדיניות 'אין הפתעות' בין הצדדים. זוהי התחייבות ישראלית מדהימה שפוגעת פגיעה חמורה בליבת הביטחון הלאומי".

"לו כך היה בעבר לא היינו משמידים את הכור הגרעיני בעירק. מעולם לא הסכמתי להתחייבות כזו ב-15 שנותיי", טען נתניהו. "דחיתי בקשה דומה לא מזמן, גם כשהופנתה על ידי ביידן ושר ההגנה שלו. כל מה שהבטחתי הוא לקחת בחשבון את הבקשה. התליין מטהרן לא יכול היה לצפות למתנה גדולה יותר".