לקראת השבעת הממשלה ה-36 של ישראל: מליאת הכנסת התכנסה היום (ראשון) להצבעה על הקמת ממשלת בנט-לפיד ועל בחירת יושב ראש כנסת חדש. לאחר מכן, ראש הממשלה המיועד נפתלי בנט וראש הממשלה החליפי יאיר לפיד יישבעו אמונים למדינה. הדיון נפתח בנאומו של ראש הממשלה המיועד בנט, שהופרע שוב ושוב - ואחריו עלה לדוכן ראש הממשלה החליפי ושר החוץ המיועד, יאיר לפיד, שהסתפק בהצהרה קצרה ונוקבת. אחריו, עלה לבמה ראש האופוזיציה המיועד, בנימין נתניהו.

כתבות נוספות ב-N12: 

עם עלייתו של ראש הממשלה המיועד נפתלי בנט על דוכן המליאה, החלו חלק מחברי הכנסת להתלהם ולצעוק "תתביישו לכם", "שקרן", "לך הביתה" ועוד. בין חברי הכנסת שצעקו: איתמר בן גביר, בצלאל סמוטריץ', משה גפני וחברי כנסת נוספים מהליכוד ובהם דוד אמסלם, אופיר אקוניס, גלית דיסטל-אטבריאן, שלמה קרעי, קטי שטרית ומאי גולן וכן חלק חברי הכנסת החרדים. בהמשך הוצאו ח"כ קרעי, מלכיאלי ומאי גולן מן האולם.  

רבים מחברי הכנסת שצעקו לא אפשרו לרה"מ המיועד בנט להשלים משפט. בפתח דבריו הודה בנט לראש הממשלה נתניהו על פועלו. "תודה לך בנימין נתניהו על שירות ארוך שנים ועטור הישגים למען ישראל", אמר. 

בנט הוסיף: "אנו ניצבים גם בפני אתגר פנימי - הקרע המתמשך בעם כפי שבא לידי ביטוי בדקות אלה ממש. הקרע הזה הטיל אותנו מערכת בחירות אחת אחרי השנייה למערבולת של שנאה וריב אחים. הקטטות האלה בין האנשים שאמורים להנהיג את המדינה הובילו לשיתוקה וכך מדינת ישראל הפסיקה להיות מנוהלת".

נפתלי בנט
ראש הממשלה המיועד בנט נואם בכנסת

רה"מ המיועד הגיב להתהלמות של חברי הכנסת: "חברים, ראו, יהודים כמו שאנו רואים פה במליאה - זה עם דעות כמו שאנחנו רואים פה. הפרלמנט של מדינת היהודים זה פרלמנט עם דעות ומי שראה פעם חברותא לומדים גמרא....היא של כולנו ולא שייכת לפלג מסוים בעם ישראל. יש נקודות בהיסטוריה היהודית שהמחלוקת יוצאת משליטה והיא כבר לא לשם שמיים - והיא מאיימת על כל מה שבנינו בשתי ידיים".

הנאום של בנט בהשבעת הממשלה (צילום: נועם מושקוביץ, כנסת ישראל)
ראש הממשלה המיועד בנט במהלך נאומו במליאה | צילום: נועם מושקוביץ, כנסת ישראל

בנט הודה לראש הממשלה החליפי המיועד לפיד: "ידידי יאיר לפיד גילה אחריות לאומית וסבלנות פוליטית - ובלעדיו לא היינו כאן היום. הגיעה השעה של מנהיגים אחראיים מכל חלקי העם לעצור את הטירוף הזה. אני רואה שיש כאן הרבה אנשים עם רגשי מצפון, כי מנהיגיהם לא הסכימו להיכנס. גם אם אתם לא בממשלה, אנחנו נדאג לכם. מה שקורה פה זה דבר שנקרא דמוקרטיה - חלק מהמפלגות בפנים וחלק בחוץ. הממשלה שתקום מייצגת רבים מעם ישראל, מעפרה ועד תל אביב. מה שאנחנו מסכימים נרוץ עם זה קדימה, ומה שמפריד, אותו נניח לעת עתה".

נפתלי בנט נואם בהשבעת הממשלה ה-36 של ישראל (צילום: נועם מושקוביץ, כנסת ישראל)
נאומו של בנט הופרע שוב ושוב | צילום: נועם מושקוביץ, כנסת ישראל

בהמשך נאומו, בנט בחר להודות שוב לראש הממשלה היוצא נתניהו - על כך שסלל את הדרך להכשרת שיתוף הפעולה עם מפלגה ערבית: "אנחנו נפתח פרק חדש עם האזרחים הערבים. זה מהלך שאני חייב לתת עליו את הקרדיט לראש הממשלה נתניהו בהושטת יד. אנחנו מבינים את מצוקותיה של החברה הערבית. מצוקת הדיור והפערים יטופלו, נטפל בהסדרת ההתיישבות הבדואית. אנחנו ננהל את זה". 

ראש הממשלה המיועד הדגיש בנאומו שתקום ועדת חקירה לאסון במירון - וסיפר את סיפורו של אחד הקורבנות, לבקשת אביו. לאחר מכן, עבר לדבר על הנושא האירני - והבהיר שחתירה להסכם גרעין נוסף עם הרפובליקה האסלאמית הוא אסון: "פרויקט הגרעין האירני מגיע לנקודה קריטית. אירן, באמצעות כוח קודס של משמרות המהפכה, הקימה מעין סהר שכזה בכל המזרח התיכון. חידוש הסכם הגרעין הוא טעות שתשדר מסר בעייתי לשאר העולם. ישראל אינה צד בהסכם והיא תמשיך לשמור על חופש פעולה". 

ילדיו של בנט במליאה
ילדיו של בנט שולחים לו אהבה מהיציע במליאת הכנסת

בהמשך התייחס למערכה מול חמאס: "אני מקווה שהפסקת האש בדרום תישמר אבל אם חמאס ינסה לתקוף שוב - הוא ייתקל באגרוף ברזל. שום קונסטלציה פוליטית לא תקשור את ידינו מלעשות את מה שצריך. הפלסטינים צריכים לקחת אחריות על מעשיהם". בנט פנה למשפחות גולדין, שאול, מנגיסטו וא-סייד והביע מחויבות להשבת בניהן מעזה: "ממשלתנו תדאג להשיב אותם הביתה מתוך אחריות".

"ממשלת ישראל תפעל להעמקת הקשר בין העמים באזור", הדגיש בנט, ובחר להודות לנשיא האמריקני: "אני רוצה להודות לנשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, על עמידתו לצד ישראל ומחויבותו ארוכת השנים לצד ישראל. הוא אמר במהלך המבצע שלישראל הזכות להגן על עצמה. הממשלה שלנו תעשה מאמץ להעמיק ולפתח את יחסינו עם שתי המפלגות באמריקה. אם יהיו מחלוקות, ננהל אותן מתוך אמון". 

לאחר נאומו של בנט, אמור היה לנאום ראש הממשלה החליפי ושר החוץ המיועד, יאיר לפיד, אך הוא בחר לוותר על הנאום - והסתפק בהצהרה קצרה: "אני אוותר על הנאום שתכננתי לשאת כי עליתי הנה רק מסיבה אחת - אני רוצה לבקש סליחה מאימא שלי. אימא שלי בת 86 ואנחנו לא בקלות מבקשים ממנה לעלות לירושלים ועשינו את זה כי הנחתי שאתם תצליחו להתגבר על עצמכם ולנהוג בממלכתיות ברגע הזה והיא תיראה איך מתחלף שלטון". 

"כשהיא נולדה עוד לא הייתה מדינת ישראל", הוסיף לפיד, "תל אביב הייתה עיירה של 30,000 בני אדם ולא היה לנו פרלמנט ורציתי שהיא תהיה גאה בהליך הדמוקרטי הישראלי, במקום זה היא וכל אזרח ישראלי אחר גם מתבייש בכם וגם נזכר למה הגיע הזמן להחליף אתכם".

נתניהו: "הייתה לי הזכות לפעול ימים כלילות למען המדינה האהובה שלנו" 

אחרי הצהרתו הקצרה של ראש הממשלה החליפי המיועד, יאיר לפיד, שהחליט לוותר על נאומו, החל לשאת דברים מי שצפוי לעבור בעוד שעות ספורות מתפקיד ראש הממשלה - לתפקיד ראש האופוזיציה, בנימין נתניהו: "אני עומד כאן כשליח ציבור של למעלה ממיליון אזרחים שהצביעו לליכוד - בזכותם ולמענם אני מתכוון להמשיך בשליחות של חיי, בשביל להבטיח את שלומה ובטחונה של מדינת ישראל". 

בנימין נתניהו
בנימין נתניהו בנאומו כיו"ר האופוזיציה המיועד

"כלוחם ומפקד סיירת מטכ"ל, לקחתי חלק בפעולות רבות", אמר נתניהו, "בכל תפקידי הציבוריים, כשגריר ישראל באו"ם, כשר האוצר וכראש ממשלה במשך למעלה מ-15 שנים, פעלתי לילות כימים למען המדינה שלנו. הפכנו את ישראל לכוח עולמי ולמעצמה. עשינו זאת מתוך עוצמה, באמצעות טיפוח העוצמה של מדינת ישראל".

נתניהו הוסיף כי "העוצמה הזאת הביאה הישגים אדירים שלא היו מעולם. הבאנו חיסונים כי היה לנו מעמד מיוחד. יצאנו ראשונים מהקורונה, בעוד מדינות רבות עדין בסגרים ובהגבלות. הפכנו את ישראל לאחת מ-20 הכלכלות המובילות בעולם, צמצמנו פערים, ומעל כל אלה, נאבקנו בנחישות נגד מאמציה של אירן להשיג נשק גרעיני. גם כשעמדנו לגמרי לבד". 

לנאומו המלא של נתניהו

במקביל להיערכות להשבעת הממשלה, שרפה גדולה פרצה במבשרת ציון והביאה לחסימת מחלף לטרון בכביש 1 לכיוון ירושליםהמשטרה נערכת לחלץ וללוות חברי כנסת שנתקעו בדרכם לבירה, נעשה מאמץ שלא יגרם שום עיכוב בלוח הזמנים המקורי ובהצבעות. בהמשך חולצו חברי הכנסת מירב בן ארי, עיסאווי פריג' וקרן ברק מהפקק כדי להגיע לכנסת.

"יש ממשלה בישראל"

סמוך לשעה 14:00 התכנסו ראשי הקואליציה המיועדת בחדר סיעת ימינה בכנסת למשך חצי שעה. עם כניסתו לישיבה הכריז ראש הממשלה החליפי המיועד לפיד: "יש ממשלה", כך גם יו"ר רע"ם מנסור עבאס. גם שרת הפנים המיועדת איילת שקד הצטרפה לדברים ואמרה: "יש ממשלה בישראל".

ח"כ עמיחי שיקלי מימינה, שצפוי להתנגד להקמת הממשלה, אמר בריאיון לחדשות 12 כי יבחן את תמיכתו או התנגדותו לכל הצבעה בהמשך באופן נפרד. "בכל הצבעה בעד מדיניות הימין - אני אתמוך". 

חברי הכנסת החרדים מצידם נערכו במגוון אמצעים לשיבוש נאומי חברי הקואליציה. הזעם של החרדים נובע בין השאר בכך שיו"ר ועדת הכספים שיחליף את משה גפני יהיה אלכס קושניר מישראל ביתנו, ח"כ שתקפו בחריפות בעבר בעקבות סרטונים שפרסם והוגדרו על ידי החרדים כ"אנטישמיים".  

לקראת ההשבעה, איים ח"כ סעיד אל-ח'רומי ממפלגת רע"ם שלא להצביע בעד הממשלה החדשה, בעקבות הכוונה להריסת בתים נרחבת בפזורה הבדואית בנגב בהמשך השבוע. אל-ח'רומי מביע חוסר שביעות רצון מסעיפים מסוימים בהסכם הקואליציוני הנוגעים לבנייה לא-חוקית. בהמשך הרגיע אל-ח'רומי ואמר: "תהיה ממשלה היום". 

יאיר לפיד, נפתלי בנט ואביגדור ליברמן
לפיד בנט וליברמן בישיבת סיעות הקואליציה

ראש הממשלה המיועד בנט וח"כ ניר אורבך מתחבקים בכנסת (צילום: אריה לייב אברמס)
ראש הממשלה המיועד בנט וח"כ ניר אורבך | צילום: אריה לייב אברמס

לאחר נאומי בנט, לפיד ונתניהו, תתקיים בחירת יו"ר הכנסת, ויושב הראש הנבחר יעלה לנהל את המשך הישיבה: הבעת אמון בממשלת החילופים והצהרות האמונים של ראש הממשלה, ראש הממשלה החלופי והשרים. לאחר ההצבעה, יעלו שרי הממשלה המיועדים בזה אחר זה ויצהירו אמונים.

בשעות הערב תתקיים הרמת כוסית במעמד יושב ראש הכנסת החדש. בשעות הערב תיערך באולם ירושלים בכנסת ישיבת ממשלה חגיגית לרגל כינון ממשלת ישראל ה-36. בפתח הישיבה ימסרו דברים ראש הממשלה המיועד וראש הממשלה החליפי. 

הרכב הממשלה

ראש הממשלה הנכנס נפתלי בנט יחליף את ראש הממשלה בנימין נתניהו. ב-27 באוגוסט 2023 יחליף את בנט ראש הממשלה החליפי יאיר לפיד. עד אז, לפיד יחליף במשרד החוץ את גבי אשכנזי.

מטעם ימינה יכהן בנט כראש הממשלה, ובנוסף לכך המפלגה תקבל עוד 3 תיקים: הפנים (שקד), שירותי הדת (כהנא) וההתיישבות (בשלב הראשון יישאר בידיים של בנט). תקווה חדשה תקבל 7 תיקים: המשפטים (סער), החינוך (שאשא-ביטון), התקשורת (הנדל), השיכון, המקשר בין הממשלה לכנסת, הנגב והגליל וענייני ירושלים (אלקין).

מליאת הכנסת  (צילום: יונתן סינדל, פלאש/90 )
מליאת הכנסת | צילום: יונתן סינדל, פלאש/90

כחול לבן עם 4 תיקים: הביטחון (גנץ), המדע (פרקש-הכהן), התרבות (טרופר) והעלייה והקליטה (תמנו-שטה). ישראל ביתנו עם 2 תיקים: האוצר (ליברמן) והחקלאות ופיתוח הנגב והגליל (פורר). בנוסף, ח"כ חמד עמאר יהיה שר במשרד האוצריש עתיד עם 7 תיקים: החוץ (לפיד), הכלכלה (ברביבאי), הרווחה (מאיר כהן), התיירות (רזבוזוב), האנרגיה (אלהרר), המודיעין (שטרן) ושוויון חברתי (מירב כהן). ב-2023 לפיד אמור להחליף את בנט בתפקיד ראש הממשלה.

יאיר לפיד ונפתלי בנט מדברים במליאה  (צילום: ערוץ הכנסת)
רה"מ המיועד נפתלי בנט ורה"מ החליפי המיועד יאיר לפיד בכנסת | צילום: ערוץ הכנסת

העבודה עם 3 תיקים: ביטחון הפנים (בר-לב), התחבורה (מיכאלי) והתפוצות (נחמן שי). מרצ עם 3 תיקים: הבריאות (הורביץ), שיתוף פעולה אזורי (פריג') ואיכות הסביבה (זנדברג).

בנוסף ימונו גם סגני שרים: אביר קארה ימונה לסגן שר לענייני רגולציה במשרד ראש הממשלה, עידן רול יהיה סגן שר החוץ ויואב סגלוביץ' יהיה סגן השר לביטחון הפנים.

משרדי הממשלה שיבוטלו: המשרד לחיזוק וקידום קהילתי, המשרד למשאבי מים והמשרד לנושאים אסטרטגיים.