פחות משעה לפקיעת המנדט שלו, יו"ר יש עתיד יאיר לפיד הודיע אמש (רביעי) לנשיא המדינה ריבלין כי עלה בידו להרכיב ממשלה. המשא ומתן הקואליציוני נמשך בקדחתנות כמעט עד הרגע האחרון, עד שכ-45 דקות לפני פקיעת המנדט בשעה חצות בדיוק - יצאה ההודעה הרשמית המשותפת אחרי שכל סיעות גוש השינוי נתנו "אור ירוק" ללפיד להכריז על כך שהצליח להרכיב ממשלה. ההסכמים עצמם בין יש עתיד לסיעות הקואליציה המסתמנת לא פורסמו - אך המפלגות עצמן פרסמו הודעות לתקשורת שבהן פירטו את הישגיהן. עושים סדר: זה כל מה שידוע על ממשלת בנט-לפיד - ועל הישגי מפלגות הגוש במשא ומתן הקואליציוני.

תקווה חדשה וימינה

ההישגים

בהודעה משותפת של שתי המפלגות, נכתב כי הוסכם עם יש עתיד על "שורה של רפורמות והישגים כלכליים-חברתיים". בראש ההישגים של סער ניתן למנות את פיצול תפקיד היועמ"ש וכן על רפורמה משמעותית בתחום הקנאביס, ששואפת להסדרה מלאה של שוק הקנאביס - בשונה מאי-ההפללה שיש כיום בישראל.

תקווה חדשה וימינה גם סיכמו כי הממשלה הבאה תנהיג רפורמה בזכויות אזרח בחקירה ומשפט; תעביר את האחריות על המעונות והחינוך על הגיל הרך למשרד החינוך ויצירת רצף פדגוגי; תקים אוניברסיטה בגליל; תאשר לשיווק 300,000 יחידות דיור כולל כמות משמעותית של דירות עם מחירי בר-השגה; תקים מערך פיקוח לשמירה על שטחי C; תחזק ותרחיב אתרי מורשת; וכן תקדם רפורמה לגליזציה של קנאביס והסדרה מלאה של שוק הקנאביס בישראל.

חלוקת התיקים

ימינה: מעבר לכך שיו"ר ימינה יהיה ראש הממשלה הראשון ברוטציה, מפלגתו תקבל את משרד הפנים (איילת שקד) ואת משרד הדתות (מתן כהנא).

תקווה חדשה: המשפטים (גדעון סער), החינוך (יפעת שאשא-ביטון), השיכון וירושלים (זאב אלקין) וכן התקשורת (יועז הנדל).

ישראל ביתנו

ההישגים

מפלגתו של ישראל ביתנו הייתה מהראשונות לחתום על הסכם קואליציוני עם יש עתיד, כפי שהבטיח זאת יו"ר המפלגה ליברמן לאחר הבחירות - כשהצהיר שיחתום לראש המפלגה שיקבל את מספר המנדטים הגבוה ביותר בגוש השינוי. המפלגה ציינה שורת הסכמות בנושאי דת ומדינה ובקווי היסוד של הממשלה בנושא. בנוסף הוחלט לקדם חוק פרויקטים לאומיים כאחד ממנועי הצמיחה המתוכננים למשק הישראלי.

חלוקת תיקים 

לפי ההסכם שנחתם, ליברמן יהיה שר האוצר ומפלגתו תקבל גם את ראשות ועדת הכספים. בנוסף, ישראל ביתנו תקבל גם את משרדי פיתוח הנגב והגליל וכן תיק נוסף.

מרצ

ההישגים

בהסכם הקואליציוני עם מפלגתו של הורוביץ נכתב כי "הצדדים להסכם זה מתחייבים לפעול בכל הכלים העומדים לרשותם על מנת לקדם את זכויות הקהילה הגאה בישראל. בכלל זה פתרון למעמד הזוגי של בני זוג מנועי חיתון, לרבות בני זוג מאותו מין, כך שיוכרו כנשואים".

חלוקת תיקים

מעבר להישגים החברתיים מבחינתה, מרצ תקבל את משרד הבריאות (ניצן הורוביץ), את המשרד להגנת הסביבה (תמר זנדברג) וכן את המשרד לשיתוף הפעולה האזור שצפוי לקבל עיסאווי פריג' שיהיה השר המוסלמי השני בתולדות מדינת ישראל.

העבודה

המשא ומתן עם יו"ר המפלגה מרב מיכאלי נמשך כמעט עד הרגע האחרון בעקבות העימות בינה לבין שקד על הוועדה לבחירת שופטים. בהודעת העבודה לא פורסמו התוכניות והפרויקטים שהיא תקדם, אך כן פורטו הישגי המפלגה מבחינת חלוקת תפקידים: מפלגתה של מרב מיכאלי תקבל 3 תיקים - תחבורה (מיכאלי), ביטחון הפנים (עומר בר לב) והתפוצות וכן סגן שר (טרם הוחלט איזה). למפלגה יהיו שני נציגים בקבינט המדיני-ביטחוני וכן שני נציגים מטעמה יעמדו בראשות ועדת החוקה וועדת הבריאות, העבודה והרווחה.

הסתודדות בין חברי גוש השינוי בכנסת, היום (צילום: חדשות)
המו"מ נמשך עד הרגע האחרון - וגם בזמן בחירת הנשיא. בנט ולפיד, מסתודדים אתמול במליאה | צילום: חדשות

רע"ם

ההישגים

המשא ומתן המרתוני עם עבאס נמשך כמעט עד השעה 23:00 - עד שבסופו של דבר פורסמה התמונה ההיסטורית של יו"ר רע"ם חותם על הסכם קואליציוני עם בנט ולפיד - ובכך מפלגתו של עבאס הפכה למפלגה הערבית הראשונה בתולדות המדינה שנכנסת לקואליציה.

מבחינת הישגי רע"ם, ניתן למנות ניתוב של עשרות מיליארדים לשתי תוכניות שונות לשיפור איכות החיים בחברה הערבית; הסכמה לתיקון חוק קמיניץ בתוך 120 יום; וכן הכרה ב-3 כפרים בנגב. עוד הוחלט להקים ועדה ייעודית בכנסת שתעסוק בהסדרה עתידית של יישובים נוספים.

כחול לבן

יו"ר כחול לבן בני גנץ ימשיך בתפקידו הנוכחי כשר הביטחון. מלבדו - צפוי להמשיך חילי טרופר ממפלגתו בתפקידו כשר התרבות והספורט, אלון שוסטר ככל הנראה יקבל פעם נוספת את תיק החקלאות ופנינה תמנו שטה עתידה לקבל את תיק הקליטה או הרווחה.

מנסור עבאס, יאיר לפיד ונפתלי בנט חותמים על הסכם (צילום: נוואף נבארי)
עבאס חותם על ההסכם הקואליציוני עם בנט ולפיד, אמש | צילום: נוואף נבארי