ביום ראשון תתקיים ההצבעה לאישור הממשלה החדשה, לראשונה אחרי 12 שנה - לא בראשותו של בנימין נתניהו. אחרי ההודעה של ח"כ ניר אורבך שיתמוך בממשלת השינוי, ממשלת בנט-לפיד מתקרבת להקמתה והקרבות בליכוד מתחדשים - כך דווח אמש (שלישי) במהדורה המרכזית. המאבק בין חברי הכנסת הוא סביב שלוש ועדות שיימסרו לאופוזיציה וגם בנוגע למועד הפריימריז לראשות התנועה. "הפעם לא נאפשר לנתניהו לקבוע את כללי המשחק לבדו", טוענים בכירים בליכוד.

בגוש השינוי מייעדים שלוש ועדות בלבד לכל גוש הימין - לא דבר חריג במונחי הקדנציות האחרונות. באופוזיציה יקבלו את ועדת המדע, את הוועדה לביקורת המדינה וועדה נוספת עם אוריינטציה כלכלית, ככל הנראה לא ועדת הכלכלה. הדבר מעורר מתח גדול בליכוד וקרבות פנימיים בין בכירי המפלגה. מי שהתרגלו להחזיק מחצית מהממשלה, 17 שרים, יצטרכו להתחלק בשלל קטן מאוד. זו גם הסיבה שיש במפלגה ביקורת פנימית וכעס כלפי נתניהו, שיקבל תפקיד – יו"ר האופוזיציה.

המתיחות בליכוד גוברת גם לקראת האפשרות שנתניהו ינסה לקיים פריימריז מהירים מאוד לראשות התנועה אחרי השבעת הממשלה. בכירים בליכוד כבר משוחחים ביניהם ואומרים שלא יאפשרו לו לעשות זאת. הם דורשים התמודדות הוגנת שתאפשר למתחרים של נתניהו להיערך, להשיק קמפיין ולעשות את זה כמו שצריך.

לקראת השבעת הממשלה החדשה שנקבעה ליום ראשון הקרוב ב-16:00, הודיע אתמול חבר הכנסת המתלבט ניר אורבך מימינה שהחליט לתמוך בממשלה ולהיות האצבע ה-61. ההחלטה נפלה, לדבריו, בהופעה משותפת של אביב גפן ואברהם פריד. "זו לא החלטה פשוטה אבל היא מחויבת במציאות של חוסר יציבות שלטונית, במשבר אזרחי, בשיח אלים, בתחושה של כאוס. על סיפה של מלחמת אחים", כתב אורבך בהחלטתו.

נתניהו רוצה בחירות? צפו בהסבר (צילום: AP)
פריימריז בזק לראשות הליכוד? נתניהו | צילום: AP

אמש חשפנו במהדורה המרכזית את השינוי בחוק היסוד שמבקשים בנט ולפיד לבצע, כדי להבטיח את כניסתו של לפיד לתפקיד ראש הממשלה. על פי החוק הקיים כיום, אם בחלוף שלושה חודשים מתחילת השנה התקציב לא עובר – הכנסת תתפזר, אלא שבנט ולפיד מתכננים להאריך את התקופה משלושה חודשים לשישה חודשים.

לפי התכנון, אם תקציב לא יעבור עד סוף חודש מרץ 2023, הכנסת לא תתפזר - ולפיד ייכנס לתפקיד ראש הממשלה. ללפיד יינתנו עוד 3 חודשים לנסות להעביר תקציב - ואם הוא לא יעבור גם אז, הכנסת תתפזר - אבל לפיד יישאר ראש הממשלה וישמש ראש ממשלת מעבר. בקואליציה המיועדת אומרים שמדובר רק בתעודת ביטוח - ושהכוונה היא להעביר את התקציב לאותה שנה קודם לכן.

בתוך כך, נודע אמש על כוונת משמר הכנסת להצמיד אבטחה גם לשר המשפטים המיועד בממשלה החדשה, גדעון סער - זאת לאחר שאבטחה הוצמדה גם לראש הממשלה המיועד בנט ולכמה מחברי ימינה - איילת שקד, ניר אורבך ועידית סילמן.