עבאס מנהל מגעים עם נתניהו מאז 2019: אחר שיו"ר רע"ם מנסור עבאס חתם על ההסכם הקואליציוני ובכך היה למנהיג הראשון של מפלגה ערבית שחותם על הסכם כזה, הוא התראיין אמש (שבת) לרינה מצליח בפגוש את העיתונות וחשף כי הוא מנהל מגעים עם נתניהו עוד מזמן שהיה גוש ה-60. "גם בתקופה האחרונה דיברנו על אפשרות להקים ממשלה, אחרי זה לתמוך בממשלה ואחרי זה למנוע ממשלת שינוי. יש מגוון רחב".

האם אחמד טיבי יצטרף לממשלת גוש השינוי? עבאס טען כי הציע לח"כ טיבי להצטרף לממשלה: "הוא מתלבט כרגע אם לתמוך בממשלה, מקווה שיקבל את ההחלטה הנכונה ויצטרף אלינו למהלך". מנגד, ברע"ם הכחישו בהודעת הבהרה שהוציאו: "עבאס לא פנה לטיבי כדי לקבל את תמיכתו בממשלת השינוי".

אחמד טיבי (צילום: Olivier Fitoussi, פלאש 90)
אחמד טיבי | צילום: Olivier Fitoussi, פלאש 90

"לא מתכוון להיכנס לקרב צדדי, יש לנו כיוון עכשיו - לאפשר את מלאכת הקמת הממשלה", הוסיף. עוד ציין עבאס כי במסגרת ההסכם הקואליציוני ברע"ם נתנו עדיפות לסוגיות חברתיות הנוגעות לחברה הערבית, לרבות חוק קמיניץ'. "יש הכרה שהממשלה תיקח על עצמה אחריות כדי לתת מענה למצוקת הדיור בחברה הערבית, ההכרה הראשונה במדיניות האכיפה הייתה בממשלת נתניהו-גנץ".

ברקע הניסיון להסית נגד הקמת ממשלת בנט-לפיד, אמר עבאס כי "אני יודע שמנסים להסית נגד הממשלה החדשה שתקום כאילו מכרו את הנגב לרע"ם. מי שהקים את היישובים עד עכשיו הוא הליכוד. אני חושב שאין מקום להאשמות כאלה. זכותם של האזרחים הערבים בנגב לקבל הסדרה".

מוקדם יותר הגיעה לאולפן יו"ר העבודה מרב מיכאלי שדיברה, בין היתר, על הוויתורים שביצעה כדי לאפשר את הקמת הממשלה."עשיתי כמיטב יכולתי בתוך הסיטואציה. לא ויתרתי על המקום בוועדה לבחירת שופטים", היא הבהירה. "הגענו למתווה שמאפשר נוכחות של מפלגת העבודה בוועדה לבחירת שופטים לאורך כל הקדנציה".

מרב מיכאלי (צילום: חדשות 12)
יו"ר העבודה מרב מיכאלי | צילום: חדשות 12

"אני חושבת גם על היום שאחרי נתניהו כי להחליף אותו זה לא חזות הכל", הוסיפה. "עם זאת, עשיתי את הדבר האחראי והממלכתי כדי להחליף את נתניהו, אבל במקביל לשמור על הכוח שלנו בוועדה".   

בצל המצב המתוח, אמרה: "מקווה שהממשלה תושבע. יש ניסיון להבעיר את השטח. רק הרגע נרגעה הדרמה בגלל פרובוקציות בירושלים ואני ממש חושבת שזה חוסר אחריות משווע לאפשר שוב פרובוקציה בירושלים. אפשר לדאוג לתוואי אחר של ההפגנה".