בלעדי: מכתב שהגיע היום (רביעי) לידי N12 מראה איך הדרג המדיני והמקצועי קיבל התרעה על המצב בלוד כבר לפני שלושה שבועות. את המכתב שלח ראש עיריית לוד יאיר רביבו ומיען אותו למפכ"ל, לשר לביטחון הפנים, לראש הממשלה ולחברי הכנסת. במכתב הזהיר רביבו מפני המצב הנפיץ וכינה את האווירה בעיר "מערב פרוע". עוד כתב רביבו: "קיימת בעיר אווירת טרור ופחד, דורש הצבה של 1,000 לוחמי מג"ב".  

למכתב המלא ששלח ראש העירייה למפכ"ל, לשר לביטחון הפנים ולרה"מ - לחצו כאן

"העיר לוד שונה מכל ערי ישראל שכן היא העיר היחידה בארץ שכל שכונותיה מעורבות", פתח רביבו את המכתב. "בשבוע האחרון, מאז החל חודש הרמדאן, עברנו שבוע סיוט של ירי, נפצים, זיקוקין ומואזין שהתגבר באופן לא נורמלי משעה 04:00 בבוקר".

"תושבי לוד חווים מדי יום אירועים קשים, הגורמים לפגיעה קשה בביטחון האישי, ולפיכך אני מוצא לנכון לפנות אליכם בדחיפות, בשל חומרת האירועים" המשיך רביבו. "מדי יום נשמעים כאן בלוד, קולות ירי, הנשמעים בעוצמה רבה במשך דקות ארוכות, הן של ירי בודד והן של צרורות. תוסיפו לכך את השימוש התדיר בזיקוקים ונפצים אשר גורמים לפחד ולבהלה קשה בקרב התושבים".

ראש עיריית לוד, יאיר רביבו (צילום: דוברות עיריית לוד)
"בלוד קיימת אווירת פחד, אווירת טרור, 'מערב פרוע'". ראש עיריית לוד יאיר רביבו | צילום: דוברות עיריית לוד

רביבו המשיך לתאר את האווירה המתוחה בעיר והגדיר אותה 'מערב פרוע': "בלוד קיימת אווירת פחד, אווירת טרור, 'מערב פרוע' המצביעה על ריבוי אמל"ח וכלי נשק בלתי חוקיים הקיימים בעיר כמו גם על הקלות הבלתי נסבלת שבה תושבים במגזר הערבי משתמשים בנשק חם".

"התמונה שמצטיירת היא של פשיטת רגל של המדינה, היעדר הרתעה, זלזול בחוקי מדינת ישראל, חולשה משוועת והיעדר משילות בעיר הנמצאת במרכז הארץ, ותושבים שאיבדו כל סבלנות", כתב עוד רביבו. "אין לתושבי לוד סבלנות לתהליכים ארוכי טווח. הם דורשים ובצדק, שקט, כאן ועכשיו".

מכונית הוצתה בהתפרעויות בלוד (צילום: AP)
לוד הבוקר | צילום: AP

רביבו המשיך ודרש מהממשלה הצבה של 1,000 לוחמי מג"ב בעיר ויציאה ל"מבצע מגן 2", כלשונו, לאיסוף הנשק הבלתי חוקי בעיר ולביצוע מעצרים. "אם לא יוכרז בקבינט מבצע כאמור, תוך 30 יום, נשבית את העיר ונסגור את כל הכניסות והיציאות, כולל חסימת כביש 40 ומסילות הברזל וחסימות הכניסה לשדה התעופה", כתב עוד במכתב. "נגביר את המחאה עד שהפושעים יסולקו מהעיר ועד שהשקט יחזיר לרחובות". רביבו סיכם: "התערבותכם דחופה וחשובה ביותר!"