החרדים בחוץ, דת ומדינה על השולחן: בהסכמים הקואליציוניים בין יש עתיד למרצ, העבודה, ישראל ביתנו וכחול לבן, אפשר למצוא לא מעט רפורמות בנושאי דת ומדינה. הרפורמות נוגעות בכל נושא אפשרי - תחבורה ציבורית ופתיחת מרכולים בשבת, נישואי להט"ב, ברית הזוגיות ועוד. אולם, ההבטחות הללו ישארו רק על הנייר ולא ייצאו אל הפועל.

ההסכם שמחייב את כל המפלגות הוא רק ההסכם בין יש עתיד לימינה. ההסכם הזה משמר את הסטטוס קוו בכל ענייני הדת והמדינה. עם זאת, יש כמה סוגיות שבכל זאת צפויות להשתנות. המונופול האורתודוכסי בגיור יחודש, אך גם רבני ערים יוכלו לגייר. תחום הכשרות ייפתח לתחרות, כך שגם גופים פרטיים, כמו רבני צוהר, יוכלו להעניק כשרות. בנוסף, לקראת בחירת הרבנים הראשיים בקדנציה הקרובה, ישנו את הרכב הוועדה הבוחרת - כדי להגדיל את הסיכויים של רבנים ציוניים להיבחר.

לגבי חוק הגיוס, הקואליציה תקדם את החוק שהציעה מערכת הביטחון. לחרדים יש כמה הערות עליו, אבל זה נחשב לנוסח שהם יוכלו לחיות איתו. בנושא התקציבים - לא מתוכנן כל שינוי, לפי ההסכמים הקואליציוניים.

בעקבות הקמת הממשלה החדשה, הפוליטיקאים החרדים צפויים לאבד כמה מוקדי כוח - ועדת הכספים, משרד השיכון, משרד הפנים, הנגב והגליל ומשרד הדתות. שר הדתות המיועד מתן כהנא ינסה לקדם מינוי רבני ערים ודיינים מהציונות הדתית. זה אולי תמצית השינוי בשירותי הדת - לא בין אורתודוכסיה לרפורמה, אלא בין כיפה שחורה לסרוגה.