מפלגת תקווה חדשה חוללה אמש (שני) דרמה, לאחר שלא המליצה בפני הנשיא על אף מועמד להרכבת הממשלה. מאז סיום סבב ההמלצות, מפלגתו של גדעון סער ממשיכה להפעיל על יאיר לפיד ונפתלי בנט לחצים להגיע להבנות שיובילו להקמת ממשלת שינוי. נכון להבוקר מאמציו של סער לא נשאו פרי, והשניים לא קבעו להיפגש בשנית. "היהירות הבלתי נסבלת של בנט ולפיד מנעה אתמול את הענקת המנדט", אמר הבוקר למקורביו. היום - בנט ישבור שתיקה לראשונה מאז הבחירות ויישא דברים בפתח ישיבת סיעתו בכנסת.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

סער לא נכנע אתמול ללחצים האדירים להמליץ על לפיד, אולם נציגי מפלגתו ביקשו מהנשיא שיזמן אותו ואת בנט וינסה לעזור להם להגיע לפשרה. ריבלין סירב להצעה בתוקף. "אתם מבקשים ממני שאתווך בין שני מועמדים בצד אחד של השולחן, הזה נגד מועמד בצד אחר של השולחן", השיב. בתום ההתייעצויות, נתניהו מוביל עם מספר הממליצים, וההערכה היא כי הוא זה שיקבל ראשון את המנדט.

תקווה חדשה ממליצים לנשיא (צילום: לע"מ)
שאשא ביטון ואלקין, לא ממליצים על אף מועמד | צילום: לע"מ

הבוקר הפנה גם חבר המפלגה זאב אלקין אצבע מאשימה כלפי לפיד ובנט. "ברגע שלפיד מקבל את המנדט בלי שיש לו הסכמות עם בנט, המשא ומתן זז אחורה", אמר בתוכנית הבוקר. "ידענו את זה בוודאות מסיבות שאני לא יכול לפרט אותן כאן בשידור. אמרנו אתמול לנשיא וגם לבנט וללפיד, יש עוד זמן עד יום רביעי, תבקשו הארכה ושבו בחדר עד שייצא עשן לבן. הנשיא בחר בשונה ממה שעשה עם גנץ ונתניהו לא להתערב בתהליך וזאת זכותו, אבל אם הלילה הייתה מגיעה בקשה מבנט ולפיד להארכה, אני מניח שהנשיא היה מכבד אותה. הם בחרו שלא להגיש אותה".

אמש הצהיר לפיד כי הציע לבנט ממשלת אחדות, שבה הוא יכהן ראשון כראש ממשלה. "אנחנו צריכים ממשלה שתכלול מפלגות ימין, מרכז ושמאל ותשקף את העובדה שאנחנו יודעים לחיות פה יחד ולא שונאים אחד את השני", אמר. "אנחנו נחושים להביא את השינוי שהבטחנו, ולהחליף את נתניהו שנשען על גזענים מטורפים. הצעתי לבנט להיות ראשון ברוטציה".

יאיר לפיד בהצהרה
לפיד מציע לבנט להיות ראשון ברוטציה

במגעים בין השניים בתיווכה של תקווה חדשה, נבחנת הדרישה כי כל "התיקים האידאולוגיים" יהיו בחזקת הימין, למשל: מינוי איילת שקד כשרה לביטחון הפנים, גדעון סער כשר המשפטים ואביגדור ליברמן כשר האוצר.