מחלוקות של הרגע האחרון לקראת הקמת ממשלת השינוי: יאיר לפיד קיווה לומר היום (שלישי) לנשיא עלה בידי להרכיב ממשלה, אלא שככל שנוקפות השעות מתרחקת האפשרות שזה יקרה עוד הלילה. לפיד מעוניין להודיע לנשיא ריבלין כי עלה בידו להרכיב ממשלה עד מחר ב-11 בבוקר כדי למנוע מיו"ר הכנסת יריב לוין לעכב את אישור הממשלה. צוותי המשא ומתן טרם מצאו פתרון לדרישת איילת שקד להחליף את מרב מיכאלי בוועדה למינוי שופטים. גורמים בימינה: "שיחליטו אם הם רוצים ממשלה או לא".

לפיד שואף להצהיר שעלה בידו עוד הלילה או לכל המאוחר מחר עד 11:00 וזאת כדי שיריב לוין יוכל להודיע על כך כבר מחר וההשבעה תתקיים ברביעי הבא. אם יודיע אחרי נעילת ישיבת הכנסת, ההשבעה עשויה להיות רק ביום שני שלאחר מכן.

כתבות נוספות ב-N12:

המוקש המרכזי בדרך להקמת הממשלה נמצא סביב זהות נציג הקואליציה בוועדה למינוי שופטים, אחרי שאמש התנתה שקד את תמיכתה בממשלה בקבלת המקום שהובטח למיכאלי בוועדה. גורמים בימינה הבהירו ששקד מתעקשת על מקומה בוועדה והביעו כעס על אי הנכונות של מפלגות השמאל להתפשר בסוגייה. בניסיון להגיע להסכמות, הצדדים מחפשים פתרונות יצירתיים. כך, למשל, הוצע ששקד תהיה חברת כנסת בוועדה או ששני חברי הכנסת בוועדה יהיו מגוש הימין. רק אם זה לא יקרה, מיכאלי תוחלף בשקד.

גורמים במרכז-שמאל האשימו את נציג תקווה חדשה זאב אלקין בהערמת עוד ועוד דרישות בחדר המשא ומתן. במקביל, בכחול לבן הביעו כעס על בנט ולפיד שדוחקים את גנץ לקרן זווית במגעים להרכבת הממשלה. כך, למשל, שמו לא הופיע היום בהודעה לתקשורת על הפגישות המרתוניות בכפר המכביה. אלא שלמרות המחלוקות שמעכבות את הודעת לפיד, ההערכה היא שהפערים בין הצדדים אינם גדולים ולא ימנעו את הקמת הממשלה.

גדעון סער בכפר המכביה (צילום: מרים אלסטר, פלאש/90 )
גדעון סער בכפר המכביה | צילום: מרים אלסטר, פלאש/90

צוותי המשא ומתן עומלים בשעות האחרונות על גיבוש מנגנונים להבטחת קיום הרוטציה על ראשות הממשלה. במחנה השמאל חוששים שברגע שנתניהו יזוז הצידה, יהיה קל מאוד להפיל את הממשלה ולהסתדר בלי לפיד ולכן מחפשים פתרונות בדומה לאלו שסוכמו בממשלת נתניהו-גנץ. בין היתר הוחלט שאם אחד הגושים יתמוך בהצבעת אי-אמון, הגוש השני יזכה בראשות הממשלה.

גם יו"ר רע"ם מנסור עבאס הציג רשימת דרישות והצהיר: "אהיה חלק מהקואליציה. הכיוון נכון אבל אי אפשר להגיד שנסגר עד שנסגר". רע"ם ככל הנראה לא תקבל את תפקיד סגן שר הפנים, אך נציגיה דורשים סמכויות נרחבות במשרד הפנים לטובת הרשויות הערביות. שקד, שמיועדת לכהן כשרת הפנים, לא נותנת את הסכמתה לכך.

כחלק מההסכם המסתמן עם רע"ם סוכם על מינוי עבאס ליו"ר ועדת הפנים ועל תוכנית כלכלית לעשור למגזר הערבי שתתוקצב ב-30 מיליארד שקל. במוקד המחלוקות עומדת דרישת רע"ם להכרה ב-14 יישובים בדואיים בנגב. באגף הימני בגוש השינוי מוכנים להכיר בשלושה יישובים שנתניהו כבר הכיר בהם. יו"ר רע"ם דורש בנוסף את ביטול או הקפאת חוק קמיניץ, אך נציגי בנט ולפיד מוכנים לתת מעט פחות.

נציג תקווה חדשה, ח"כ זאב אלקין, בכפר המכביה (צילום: מרים אלסטר, פלאש/90 )
זאב אלקין בכפר המכביה | צילום: מרים אלסטר, פלאש/90
מנסור עבאס בכפר המכבייה (צילום: n12)
עבאס בכפר המכביה | צילום: n12

לאורך הלילה ישבו צוותי המשא ומתן עם הנציגים השונים והיום נרשמה התקדמות במגעים עם כל המפלגות. נציגי לפיד ובנט שואפים להגיע בקרוב להסכמות עם כחול לבן שתקבל ככל הנראה את תיק המדע במקום תיק החקלאות שיישאר בידי ישראל ביתנו. עוד מסתמן כי תיק הנגב והגליל יישאר אצל ליברמן. במקביל, בעבודה ובמרצ מנהלים מאבק נגד דרישת תקווה חדשה שההסכם הקואליציוני יכלול הסכמה על פיצול תפקיד היועמ"ש.

בגוש השינוי נערכים להודיע לנשיא, אולי עוד היום, על הרכבת הממשלה. אמש העריך בנט בשיחה עם מקורביו כי הסיכויים להקמת ממשלה עומדים על 80 אחוזים. היום העריכו בסביבת בנט כי הסיכויים עלו וכל שנותר הוא להגיע להסכמות בסוגיות האחרונות שנותרו פתוחות. גם אם לפיד יכריז הערב שעלה בידו להרכיב ממשלה, הוא לא יגיע לבית הנשיא אלא יסתפק בשיחת טלפון ובמכתב רשמי.

יאיר לפיד, יש עתיד (צילום: AP)
מגבש מנגנונים להבטחת הרוטציה. לפיד | צילום: AP
יו"ר העבודה מרב מיכאלי (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש/90 )
"אין לי עניין עם שקד". מיכאלי | צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש/90

למרות האיתותים מכפר המכביה, יו"ר העבודה מרב מיכאלי הצהירה בכנס לשכת עורכי הדין כי הסיכומים שלה מול לפיד תקפים. "המשא ומתן שלי לא מול איילת שקד, העבודה נתנה את המנדט ללפיד ועשינו אותו מולו. הדברים חתומים וסגורים ואני לא רואה את הסיבה לשנות אותם. אם רוצים לפתוח מחדש את כל ההסכמים בואו נדבר על זה אבל לדעתי אין לזה זמן. אין לי עניין עם שקד - יש פה ממשלה שמנסים להקים, סיכמנו סיכומים ונעמוד בסיכומים שלנו".

שר האוצר המיועד בממשלת האחדות, אביגדור ליברמן, התייחס גם הוא למגעים להקמת הממשלה בכנס לשכת עורכי הדין: "אני סיימתי את ההסכם הקואליציוני מזמן, מבחינתי ההסכם סגור". לדבריו, "תמיד ברגע האחרון לקראת הסגירה יש ניסיונות לתפוס עוד משהו, זה טבעי. אני מאמין שהיום, עם קצת רצון טוב, אפשר לסיים את זה ולהודיע לנשיא 'עלה בידי'".