"מי שיפסול אותנו - כמובן שנפסול אותו": אחרי התרגיל במליאה שהוביל לתבוסה של נתניהו, יו"ר רע"ם, ח"כ מנסור עבאס, הסביר בריאיון למהדורה המרכזית מדוע החליט לתמוך בהצעת גוש השינוי להרכב הוועדה המסדרת - ושלח מסר ליו"ר הציונות הדתית, לפיו לא יסכים לתמוך בממשלה שבה הוא יהיה חבר, אם לא יחזור בו מאמירותיו הקשות נגדו ונגד חברי מפלגתו. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"הוא (סמוטריץ') צריך לחזור בו מההאשמות, אחרת אין לנו דרך אחרת", הבהיר עבאס בריאיון, "אנחנו לא נקבל סיטואציה כזו שבה מאשימים אותנו בתמיכה בטרור. אנחנו באנו לייצג את החברה הערבית. מי שמנסה לחבל במאמצים שלנו לטובת כל אזרחי המדינה - ואזרחי המדינה הערבים בפרט, או שיפגוש אותנו בבתי המשפט או שימצא אותנו נגדו".  

"כבר שבועיים שלמים, סמוטריץ' ובן גביר מסיתים ומאשימים אותנו האשמות שווא", אמר עבאס, "עלילות דם של תמיכה בטרור. אני מוכן לעמוד מול בית המשפט ושהוא ישפוט אותי אם אני תומך טרור או אזרח מן השורה שבא לייצג את האינטרסים של החברה הערבית". 

"אין פריבלגיה למלחמות בימין" (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
"מי שיפסול אותנו - כמובן שנפסול אותו". עבאס על סמוטריץ' ובן גביר | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

עבאס טען בריאיון כי ההחלטה לתמוך בהצעת "גוש השינוי" שהובילה לתבוסת נתניהו בהצבעה על הוועדה המסדרת לא התקבלה עקב אמירותיו של סמוטריץ', אלא מתוך ניסיון של רע"ם לשמר את מעמדה כלשון המאזניים: "אמרנו מזה 8 חודשים שאנחנו לא בכיס של אף אחד. מתי שמחליטים להצביע אנחנו מחליטים מה לעשות - זו אחת הטקטיקות שאנחנו משתמשים בהן כדי לשמר את המעמד שלנו".

לטענת עבאס, הצעדים שנקטו בהם היום בכנסת לא קשורים לצעדיהם הבאים ולהליכי הרכבת הממשלה, אך שב והבהיר שיפעל נגד מי שיפגע באינטרסים שלו ושל מפלגתו: "אנחנו עדיין בעמדה כזו שאומרת שכל האופציות מונחות על השולחן. מי שיבוא לקראתנו - נבוא לקראתו, ומי שיפסול אותנו, כמובן שנפסול אותו".

בטרם הפתיעו עבאס וחבריו והחליטו לתמוך בהצעת 'גוש השינוי', שוחח עבאס עם יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד – ואמר על אילו הבטחות לתפקידים הוא דן עמו: "אנחנו מדברים על סגן יו"ר הכנסת, על ועדת הכספים ועל הוועדה המיוחדת למיגור הפשיעה והאלימות שהכי מעניינת אותנו". עבאס סירב לומר בריאיון בבירור שיתמוך בהצעה להחליף את יו"ר הכנסת יריב לוין במאיר כהן מיש עתיד: "כל הצעה תישקל בכובד ראש. נבדוק מה ההיבטים השונים ואז נחליט".

יו"ר רע"ם אמר בריאיון כי מסתמנת הקמת ממשלה פריטטית של בנט ולפיד, ולכן עליו להבטיח שכל השותפים בממשלה כזו יתמכו בדרישות רע"ם: "אנחנו לא רוצים להיתקע עם ממשלה שחציה לא מסכימה למה שנבקש – כמו שהיה עם הליכוד וכחול לבן. אנחנו רוצים את ההסכמה של כל הגורמים בקואליציה כדי שנתמוך בה".