יו"ר הכנסת יריב לוין הודיע היום (שלישי) כי מועד השבעת ממשלת השינוי יהיה ביום ראשון הקרוב ב-13 ביוני. מדובר ביום אחד בלבד לפני המועד האחרון שמאפשר לו החוק. באותה ישיבה ייבחר גם יושב ראש הכנסת החדש שיחליף את לוין בתפקידו.

מדובר בישיבה מיוחדת שכן מליאות הכנסת לא מתכנסות בימי ראשון. ההערכה היא כי לוין והליכוד בחרו את המועד הזה כדי שבנט ולפיד ייאלצו להניח את ההסכמים הקואלציונים על שולחן הכנסת לכל המאוחר עד יום שישי. החוק קובע כי יש לפרסם את ההסכמים 24 שעות לפני ההשבעה, אך השבת אינה נכללת במניין. שעת ההצבעה טרם נקבעה.

יו"ר יש עתיד לפיד כתב בטוויטר בתגובה להודעה: "זה קורה! מודה ליו"ר הכנסת על קביעת מועד ההשבעה. ח"כ קארין אלהרר תכנס את הוועדה המסדרת לקביעת סדר היום. ההסכמים הקואליציונים יונחו על פי חוק. ממשלת האחדות יוצאת לדרך לטובת אזרחי מדינת ישראל". 

הפרסום הרשמי של ההסכמים הקואליציונים בין בנט ולפיד ושאר מפלגות ממשלת השינוי יגיע לאחר שנחשפו אמש במהדורה המרכזית. הממשלה החדשה תכלול 28 שרים, 6 סגני שרים ו-6 ח"כים שייכנסו באמצעות החוק הנורווגי.

יאיר לפיד ונפתלי בנט (צילום: רויטרס)
ממשלת השינוי תושבע ביום ראשון | צילום: רויטרס

אתמול הודיע לוין במליאה כי עלה בידו של יאיר לפיד להרכיב ממשלה, אך סירב לומר מתי תיערך ההצבעה על הקמת הממשלה והשבעתה. "ההודעה על מועד השבעת הממשלה תימסר בהמשך" הצהיר. לפיד בפתח ישיבת יש עתיד אמר: "הממשלה הזאת תקום, תהיה טובה ותחזיק מעמד כי היא מבוססת על הדברים הנכונים".

ראשי מפלגות גוש השינוי העריכו בפתח ישיבות הסיעה אתמול כי הממשלה החדשה תושבע בימים הקרובים. לפיד, שר החוץ וראש הממשלה החליפי בממשלה המסתמנת, פנה לתומכי נתניהו ואמר: "אני יודע שהקמת ממשלת האחדות היא מבחינתכם משבר גדול, אבל אתם תגלו שהממשלה הזו לא מוקמת נגדכם. היא תעבוד בשבילכם, היא תכבד אתכם, היא גם שלכם. זו תהיה גם הממשלה של מצביעי הליכוד, ש"ס, יהדות התורה והציונות הדתית. הם יגלו שאנחנו הגונים כלפיהם, מכבדים את האמונות והדעות שלהם, קשובים לצרכים שלהם".

פגישת ראשי המפלגות  (צילום: רענן כהן)
פגישת ראשי מפלגות גוש השינוי אתמול | צילום: רענן כהן

לפיד התייחס לטענות על שבירותה וחוסר יציבותה של הממשלה החדשה ואמר: "ישבנו אתמול כל ראשי מפלגות השינוי. ראיתי את הנחישות שלהם. הממשלה הזו תקום. הממשלה הזו תהיה טובה, הממשלה הזו תחזיק מעמד. כי היא מבוססת על הדברים הנכונים: על יחסי אמון, על הגינות ועל רצון טוב".