על רקע הירי מעזה בלילות האחרונים והמתיחות הביטחונית ההולכת וגוברת, שאלנו את המפלגות השונות מה לדעתן הפתרון להתקפות מרצועת עזה. גוש נתניהו נותר בשתיקה, מלבד יהדות התורה שהשיבה שאינה נוקטת עמדה בנושא. התשובות שנעו מ"כיבוש מלא של הרצועה ודילול האוכלוסייה בה" ועד "הסרת המצור" מעניינות בעיקר מצד המפלגות שצפויות להרכיב את ממשלת גוש השינוי ואינן בהכרח רואות עין בעין בנושא הביטחוני.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ימינה: יצירת מנופי לחץ על חמאס

"כשר ביטחון, נפתלי בנט הפך את המשוואה מול רצועת עזה", נמסר מטעם מפלגת ימינה, "במקום רפיסות - נחישות. בהפסקת ההפגנות השבועיות בגדר, בעצירת בלוני התבערה, במדיניות לקיחת גופות המחבלים ובעצירת כספי טרור למחבלים".

גם בנט תקף בחריפות את ההצהרה (צילום: יונתן סינדל / פלאש 90, חדשות)
נפתלי בנט: "יש ליצור מנופי לחץ על חמאס" | צילום: יונתן סינדל / פלאש 90, חדשות

עוד הסבירו בימינה כי "הדרך לטפל בטרור מרצועת עזה הוא יצירת מנופי לחץ על החמאס, כך שתשתנה המשוואה האבסורדית הקיימת היום לפיה ברצותם הם יורים וברצותם עוצרים. לצד מהלכים שונים לשינוי ההתנהלות השוטפת יש לשקוד על תוכנית פעולה שתביא שקט לתושבי הדרום".

יש עתיד: הובלת מהלך בין-לאומי

ממפלגת יש עתיד נמסר כי "במאבק מול ארגוני הטרור ישראל צריכה ליזום ולא להיגרר. בעזה עלינו להוביל מהלך כפול: תגובה רבת עוצמה על כל התגרות והפעלת אלימות לשטחנו. ובמקביל מהלך עם גורמים אזוריים ובין-לאומיים שיציג בפני תושבי עזה אפשרות לחיים טובים יותר ויבהיר להם שמה שעומד ביניהם לחיים טובים יותר הוא החמאס. זה יקרה רק עם מדיניות יוזמת בשני המישורים, הצבאי והמדיני-כלכלי, שאין בה סתירה אלא להפך: שתי זרועות המשלימות זו את זו".

יאיר לפיד​​ (צילום: Gili Yaari Flash90)
יו"ר יש עתיד יאיר לפיד: "ישראל צריכה ליזום ולא להיגרר" | צילום: Gili Yaari Flash90

 

הציונות הדתית: כיבוש מלא של הרצועה

ממפלגת הציונות הדתית בראשות בצלאל סמוטריץ' נמסר כי הפתרון לרצועת עזה חייב להתבסס על העקרונות הבאים: "כיבוש מלא של הרצועה ולקיחת אחריות מחודשת של מדינת ישראל על הנעשה בה. בנוסף, יש להביא לגדיעת תקוות השיבה של תושביה לתחומי מדינת ישראל. התקווה הזו היא שמתחזקת את המוטיבציות שמניעות את כל מה שקורה ברצועת עזה כבר שבעה עשורים, וכל עוד היא תמשיך להתקיים היא תמשיך לתדלק את אותן המוטיבציות, שיניעו את אותם התהליכים, וחוזר חלילה... גדיעת התקווה תהווה, כמובן, את הנדבך המרכזי במיגור הטרור (הנובע מאותה תקווה ונועד לממש אותה)".

סמוטריץ': "בנט ושקד לא למדו את הלקח" (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות)
סמוטריץ': "יש לפעול לכיבוש מלא של הרצועה ודילול האוכלוסייה" | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות

סמוטריץ' הוסיף כי יש להביא ל"דילול אוכלוסיית הרצועה והתאמתה לתא השטח ולפוטנציאל הכלכלי שלו באמצעות פיזור ושיקום הפליטים במדינות ערב או באירופה. במילים פשוטות - עידוד הגירה מאסיבי. לאחר שלא תהיה תקווה לשוב לישראל לא תהיה תוחלת להמשך הסבל והחיים הקשים (אין 'מטרה מקודשת' שנכון לסבול ולהקריב למענה) ויהיה היגיון רב ברילוקשיין ובהתחלת חיים חדשים מעבר לים".

בנוסף, יש להוביל "הקמה מחודשת של ההתיישבות הישראלית המפוארת באזור הרצועה. היא, ביחד עם שוק התעסוקה במדינת ישראל - שבהעדר טרור יפתח מחדש לתושבי הרצועה - יאפשרו לאלו מתושבי הרצועה שיבחרו להישאר ולחיות תחת השלטון הישראלי להתפרנס בכבוד".

העבודה: חיזוק ההרתעה לצד דאגה לאוכלוסייה האזרחית

במפלגת העבודה אמרו כי "ממשלות נתניהו מפקירות את תושבי עוטף עזה, ובמקום לעסוק בצורה אסטרטגית, אחראית ורצינית באיום המגיע מרצועת עזה, מעבירות דמי פרוטקשן לחמאס ומתעלמות מהבעיה. בכך נתניהו, כמנהגו, ממשיך לחזק את הגורמים הקיצוניים, מבפנים ומבחוץ.

מרב מיכאלי (צילום: Olivier Fitoussi, פלאש/90 )
יו"ר העבודה מרב מיכאלי | צילום: Olivier Fitoussi, פלאש/90

"מפלגת העבודה מאמינה בחיזוק ובייצור ההרתעה ברצועת עזה, כמו בשאר הגזרות בצפון ובדרום, זאת לצד חתירה מתמדת ובלתי מתפשרת להסכמי שלום ודאגה לאוכלוסייה האזרחית. זוהי חובתה של מדינת ישראל לדאוג לאזרחיה, גם דאגה לביטחונם וגם לדאגה לבריאותם הפיזית והנפשית".

כחול לבן: גנץ הוביל שינוי במשוואה מול עזה

"שר הביטחון גנץ הוביל שינוי במשוואה ובתפיסת הפעולה מול ארגוני הטרור ברצועת עזה, גם בהיבטי ההרתעה וגם בהיבטים האזרחיים והכלכליים ומנופי הלחץ המופעלים על חמאס וארגוני הטרור", מסרו בכחול לבן.

גנץ נואם (צילום: פלאש/90 )
כחול לבן: "גנץ הוביל לשינוי במשוואה מול עזה" | צילום: פלאש/90

"לצד זאת מקיימת מערכת הביטחון קשר רציף עם ראשי הרשויות ומחזקת את המוכנות והחוסן בעורף. את הפעולות והדיונים בנוגע לפעולות קונקרטיות שר הביטחון מקיים עם מערכת הביטחון באחריות ובחדרים סגורים ולא בתקשורת".

יהדות התורה: לא נוקטת עמדה 

"יהדות התורה אינה נוקטת עמדה, עקרונית והיסטורית, בנושאי חוץ וביטחון", נמסר מטעם המפלגה, "אנו סומכים על מדיניות רה"מ, מערכת הביטחון וגורמי המקצוע, שיידעו לפעול כנדרש בנחישות ובאחריות מול גורמי הטרור".

גפני: ליברמן דיקטטור - לא אשב איתו (צילום: יונתן זינדל / פלאש 90, חדשות)
יו"ר יהדות התורה משה גפני: "סומכים על מדיניות רה"מ" | צילום: יונתן זינדל / פלאש 90, חדשות

עוד הוסיפו ביהדות התורה: "לצד זאת ברור לכול שאין להשלים עם המצב שנוצר בירושלים, שבו אזרחים תמימים, חפים מפשע, הופכים כתובת לפגיעה ולתקיפה מסוכנת, בייחוד בעלי חזות חרדית-דתית".

תקווה חדשה: תגובה קשה מאוד לכל ירי

בתקווה חדשה אמרו כי "ההרתעה מול החמאס נשחקת ונבנית בהתאם למעשים, אחרי עופרת יצוקה, ידעה ישראל שנה של שקט. כך גם לאחר צוק איתן. ירי רקטות על מדינת ישראל שלא נענה מיד בתגובה קשה מאוד פוגע בהרתעה".

גדעון סער (צילום: אלי דסה)
סער: "תגובה קשה מאוד לכל ירי" | צילום: אלי דסה

הרשימה המשותפת: הסרת המצור על עזה

ברשימה המשותפת סבורים כי "הדרך היחידה לשבור את מעגל האימה ולהבטיח חיים בביטחון ובשלום לכלל האזרחים, הישראלים והפלסטינים, היא להסיר את המצור על עזה כצעד לסיום הכיבוש ולהקמת מדינה פלסטינית לצד ישראל".

הרשימה המשותפת עם 12 מנדטים (צילום: תומר ניוברג/פלאש 90, חדשות)
הפתרון לעזה על פי המשותפת: "הסרת המצור" | צילום: תומר ניוברג/פלאש 90, חדשות

לא הגיבו

במפלגת הליכוד לא שיתפו פעולה באופן מסורתי, ייתכן שבמקרה הזה חוששים לעצבן שותף קואליציוני פוטנציאלי.

מפלגת רע"ם שממצבת את עצמה כלשון המאזניים ותגובה שלה עשויה להשפיע על ההתפתחויות הפוליטיות בחרה גם היא שלא להגיב.

במרצ התקשו לקבל החלטה כיצד להגיב על השאלה והחליטו שלא להגיב.