מהלך רציני שנשקל או לא יותר מתרגיל? 8 ימים לסיום המנדט של נתניהו, ממשלה אין לו - ועיקר המאמץ מבחינתו הוא לטרפד את הקמת "ממשלת השינוי". נתניהו מנסה לעשות זאת על ידי חזרה לרעיון הרוטציה - אבל הפעם כשהוא השני בתור לכהן כראש ממשלה, רק שהשאלה היא אחרי מי: בנט? גנץ? סער? חבר אחר בליכוד? אמש (שני) דיווחנו במהדורה המרכזית כי בליכוד מעריכים שהדרך היחידה למנוע את הקמת ממשלת בנט-לפיד היא להציע ליו"ר תקווה חדשה, גדעון סער, להיות ראשון ברוטציה עם נתניהו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

סער אומנם חזר ואמר שהוא לא יישב תחת נתניהו, אבל לצד נתניהו, כשסער הראשון ברוטציה ונתניהו הוא ראש הממשלה החליפי שלו - זה מהלך שככל הנראה ניתן יהיה ללכת עליו מבלי שהדבר ייחשב להפרת הבטחה לבוחרים. ואז, כך מקווים בליכוד - ברגע שמביאים את גדעון סער, נפתלי בנט יהיה חייב להיכנס לממשלה אחרי שאמר שהוא ייכנס לכל ממשלת ימין, לא משנה מי יעמוד בראשה. אומנם הוא מקווה שזה יהיה הוא עצמו, אבל אין לו באמת טיעון נגד סער. 

כשנשאל על כך אתמול בפתח ישיבת סיעת תקווה חדשה, סער סירב להתייחס לאפשרות של הקמת ממשלה עם נתניהו כשהוא ראשון ברוטציה. זה לא שיש כרגע מו"מ בין נתניהו לסער, אבל יש איזשהו ציר בין מקורבים לשניים - אבל כזה שלא קורה בו יותר מדי. רוב העבודה מתרחשת מול בנט וגנץ, אבל אם נתניהו ירצה למנוע בכל מחיר מעבר שלו לראשות האופוזיציה בעוד שבועיים-שלושה, נראה שהמאמץ בציר סער יורחב. עם זאת, בכלל לא בטוח שסער יבחר ללכת על זה - כי הרי לפי ההצעה הזו, הוא ייאלץ לכהן תחת נתניהו עם סיום חלקו ברוטציה - מה שהוא התחייב שלא לעשות. 

בגוש השינוי סבורים: ההצעות המפתות של נתניהו - ניסיון לסכל הקמת ממשלה

ובינתיים, בגוש השינוי רואים בהצעות המפתות לכאורה של נתניהו לא יותר מניסיון לחבל במאמצים המתמשכים שלהם להקים ממשלה - מהלך שקורה בנקודת זמן קריטית - שבוע בלבד לפני שתוקף המנדט שניתן לנתניהו פוקע. בגוש מעריכים שברגע שנתניהו יוכל להתקדם עם אחד מהם ואולי אפילו יגיע לכדי סגירת הסכם - הם יתפרקו לחלוטין, וברגע האחרון משהו לפתע "לא יסתדר" וההסכם עם נתניהו ייפול. לכן, ייתכן מאוד שמדובר בתרגיל של נתניהו שרק רוצה לסכל ממשלה חלופית ולהוביל לבחירות.  

בתוך כך, המגעים בין המרכיבים השונים בגוש שמתנגד לנתניהו נמשכים - ומוקד מחלוקת עיקרי הוא תפקיד יו"ר הכנסת. ביש עתיד לא מתכוונים להתפשר על כך שמי שיכהן בתפקיד יהיה מאיר כהן - בייחוד אם ראש הממשלה יהיה נפתלי בנט. אלא שבכירים בגוש מצביעים על קושי גדול יותר בדרך לממשלה: בכירת ימינה, איילת שקד, שמסומנת כמי שמנסה לטרפד את הקמת ממשלת השינוי ומערימה עוד ועוד קשיים: בסוגיית הרוטציה לבנט, הפריטטיות בממשלה - והדרישה שהן התפקידים הבכירים והן האידאולוגיים יהיו של הימין. 

איילת שקד (צילום: Photo by Flash90)
מכשול בדרך להקמת ממשלת השינוי? שקד | צילום: Photo by Flash90

בגוש השמיעו אתמול קולות שונים הנוגעים למגעים שמתנהלים מאחורי הקלעים להרכבת "ממשלת שינוי". בעוד שבנט וסער הצביעו על קשיים וההודעות של שניהם נראו מתואמות להפליא, יו"ר יש עתיד לפיד הביע אופטימיות ואמר כי ניתן לסגור את כל הפרטים בתוך ימים - עד לתום המנדט של נתניהו.  

"יש קשיים בהקמת ממשלת אחדות", אמר סער, "הזמן הולך ומתקצר וגם היום איני יכול לומר אם תקום כזאת. אבל חשוב למצות את הניסיון הזה. לא בכל מחיר. לא בכל תנאי". יו"ר ימינה, נפתלי בנט, אמר לאחר מכן: "יש פערים, זה לא קל. זה דורש הרבה מתינות ואיפוק מכל הצדדים. אנחנו עומדים על זה שהממשלה תשקף את רצון העם והרכב הכנסת. מניסיוני, דווקא ברגעים שנראים הכי קשים השמש זורחת. דווקא אז יש פריצת דרך".

"סער ובנט מדברים על פערים, ואכן יש פערים, אבל כולנו מסכימים שצריך ממשלה מתפקדת במשרה מלאה", אמר יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד. "אני שומע את ההטרלות של נתניהו בימים האחרונים, וזו הסיבה שהוא צריך ללכת, כי הוא עושה תרגילים פוליטיים כדי שנריב. אם כולם יגלו אחריות, אפשר בתוך שבוע-עשרה ימים לסגור הכול, ואנחנו מצדנו נעשה הכול. זה מה שהמדינה צריכה, ואנחנו חייבים את זה לאזרחי ישראל".