ביום ראשון הקרוב, כפוף לכוכביות הנדרשות, ייפרד נתניהו שוב מהתפקיד הרם - 12 שנים אחרי שחזר ללשכת ראש הממשלה. הפעם, שוב יעשה נתניהו את המעבר הרשמי שכל כך רצה להימנע ממנו, אך הוא עדיין לא מבטיח שיהיה נוכח בטקס החילופים. ביום ראשון אחר הצהריים, יהפוך האיש שנתניהו עצמו גייס להיות ראש המטה שלו באופוזיציה, לראש הממשלה בעצמו.

כשנתניהו ניצח את פרס בשנת 1996 נערך טקס מכובד עם ברכות חמות - כך גם כשהפסיד לאהוד ברק שלוש שנים לאחר מכן. בטקס החילופים ב-1999, בירכו נתניהו וברק זה את זה. נתניהו אמר: "אני רוצה לומר לך, ראש הממשלה, שאני מאוד מרוצה מהעובדה שהעברנו את משרד ראש הממשלה לך ולאנשי צוותך בצורה אחראית ובצורה מסודרת". ברק פנה לנתניהו: "תמשיך לתרום מהמקום שבו או אליו תבחר ללכת, לחיזוקה של ישראל, שאני יודע שאין דבר יותר יקר לך ממנה".

כשנתניהו קרא לברק: "אדוני רה"מ" (צילום: החדשות)
ראש הממשלה היוצא נתניהו וראש הממשלה הנכנס ברק, 1999 | צילום: החדשות

כמובן שמעבר לחגיגיות המאולצת - תוכן לא היה שם. פגישת החפיפה בין ראש הממשלה הנכנס לבין ראש הממשלה היוצא התקיימה, אבל נמשכה שעה בלבד. האלוף (מיל') דני יתום שהיה ראש המטה הביטחוני של אהוד ברק סיפר: "בפגישה כזאת בין ברק לנתניהו, שמשכה פחות משעה, אי אפשר לעשות חפיפה רצינית. המהלך צריך להיות כזה שהעוזרים של ברק ייפגשו עם העוזרים של נתניהו, יישבו איתם אפילו שעות ארוכות, ויעבירו את הנושאים אחד לאחד".

אביב בושינסקי, לשעבר יועץ התקשורת של נתניהו, נזכר בתקופת חילופי השלטון: "באחד הימים אני מגיע ללשכה שלי, כיועץ תקשורת של ראש ממשלה ואז אני נכנס לחדר שלי, אני רואה שם מישהו מאנשיו של ברק כבר יושב עם הרגליים על השולחן, עשה כזאת מין השתלטות או סיפוח עוד לפני שפיניתי את הדברים. זו תחושה לא טובה, לא נעימה. אתה מת כבר לעוף משם ואלה שמגיעים, כבר מתים שתעוף משם".

משרדי הפקידים והיועצים יאוישו די מהר אחרי כניסת בנט לתפקיד. גם אל הלשכה עצמה, יבקש בנט להיכנס בזריזות, הגם שטרם נקבעה חפיפה בינו לבין נתניהו.

בנימין נתניהו נפתלי בנט (צילום: שי פרנקו,רויטרס)
טרם נקבעה חפיפה בין השניים. נתניהו ובנט, ארכיון | צילום: שי פרנקו,רויטרס

בימים שנתניהו נכנס לתפקיד ב-1996, מתברר שהחפיפה בינו לבין יריבו הפוליטי דאז שמעון פרס בוצעה בחשאי, כפי שמספרת יונה ברטל, לשעבר סמנכ"לית בית הנשיא, אשת סודו של שמעון פרס ז"ל: "לפני שקיעת החמה מחליפים את הרכב ונכנסים בלילה לבלפור, למעונו של ראש הממשלה. פרס היה יושב ומתדרך אותו - ומספר לו על כל ההסכמים הכתובים והבלתי כתובים, עד השעות הקטנות". עוד סיפרה יונה ברטל: "אמרתי לפרס - 'שתדע לך, אם החבורה ממפלגת העבודה ידעו שאתה, ראש האופוזיציה, כל לילה יורד לביתו בבלפור, אני חושבת שהם ידיחו אותך'. אז הוא אמר לי דבר שאני לא אשכח - 'יונה, המדינה תמיד הכי חשובה, המפלגה אחר כך, ובסוף אתה עצמך'".

לא בטוח שנראה הפעם את אותן תמונות, עם מפגש בין הזוג נתניהו לזוג בנט. ראש הממשלה המיועד לא יבקש גם להיכנס לבלפור כמעון רשמי, מה שאולי יאפשר עוד קצת זמן שם לראש הממשלה היוצא ולמשפחתו. בתקופת ברק זה לקח כמה שבועות. אביב בושינסקי מעריך שנתניהו בכל זאת יעביר את השלטון במסודר: "אני לא רואה את נתניהו כאן עומד על הבריקדות או מתבצר במעונו. אני חושב שהוא השלים עם ההפסד ואם הוא רוצה לחזור לשלטון אז אני חושב שהוא מבין שהוא צריך להתנהג כמו שצריך".