חבר הכנסת אביר קארה מסיעת ימינה הצביע היום (חמישי) במליאת הכנסת פעמיים במהלך ההצבעה על הצעת חוק הביטוח הלאומי. לפי השידור שהועבר מהמליאה, חבר הכנסת הצביע בתורו, ולאחר מכן הצביע גם עבור חברת הכנסת מסיעתו עידית סילמן. יו"ר הכנסת החליט לבצע הצבעה חוזרת, ח"כ קארה טען שהצביע עבור סילמן בטעות.

מיד עם תום ההצבעה טענה ח"כ אורלי לוי-אבקסיס שמישהו הצביע פעמיים. יו"ר הכנסת מיש עתיד מיקי לוי ניסה לברר על מה ההמולה. "מישהו הצביע פעמיים?", שאל. בשלב הזה החלה מהומה וויכוח סוער בין חברי הכנסת, וכמה דקות לאחר מכן יצאה המליאה להפסקה בת 5 דקות על מנת לברר את פרטי המקרה. משהתברר שקארה אכן הצביע פעמיים, הוחלט על ההצבעה החוזרת על החוק.

אביר קארה בכנסת (צילום: Olivier Fitousi/Flash90)
אביר קארה בכנסת | צילום: Olivier Fitousi/Flash90

"לאחר שהנושא נבדק על ידי הייעוץ המשפטי, יחד עם מזכירת הכנסת ויועמ"שים נוספים, עם ח"כ קארה, ובנוכחות אמנם חלקית של ח"כ אוחנה שבנוכחותו נשאלה גם שאלה, ולטובת שמירת טוהר ההצבעה תתקיים הצבעה מחודשת", הודיע יו"ר הכנסת לאחר הבירור. "הנושא נבדק, הייתה הצבעה, על פי ההצהרה של ח"כ קארה הצבעה אחת בשוגג מה עוד שמיד עם ההצבעה הוא הרים את ידו והודיע שהוא הצביע בשוגג".

מלשכת ח"כ קארה נמסר בעקבות המקרה: "סגן השר, ח"כ אביר קארה הצביע בשגגה ממחשב לא נכון של ח"כ עידית סילמן והודיע מייד על טעותו ליו"ר הכנסת על מנת שההצבעה תתוקן". זמן קצר אחרי כן, אמר קארה לחברים בקבוצה פנימית: "סילמן יושבת לידי במליאה, לחצתי בטעות על המחשב שלה והודעתי על כך מייד ליו"ר הכנסת. אל תתרגשו". באופוזיציה טוענים שאם קארה לא ידע שזה אסור אולי עשה זאת פעמים נוספת. בלשכתו מתעקשים שזה קרה פעם אחת בלבד.

חבר הכנסת מיקי לוי (צילום: מרים אלסטר, פלאש/90 )
יו"ר הכנסת מיקי לוי | צילום: מרים אלסטר, פלאש/90

בעקבות המקרה, ח"כ קרעי מהליכוד הגיש תלונה ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה לפתוח בחקירה על החשד להצבעות כפולות נגד קארה. "מדובר בעבירה פלילית חמורה ביותר", כתב קרעי בבקשה ליועמ"ש. "כמו כן אבקשך להורות באופן מיידי על שמירת כל החומרים המצולמים הקיימים לגבי השבועיים האחרונים ולבדוק אותם".

אחרי שעשה "שיימינג" לאחרים, גם נתניהו נעדר מהצבעה

דיוני המליאה התקיימו גם אתמול בלילה, ונמשכו החל מהבוקר בשעה 8:00. בניגוד ללילות קודמים, הפעם הייתה נוכחות דלה של חברי כנסת מהאופוזיציה, כולל יו"ר הליכוד בנימין נתניהו שלא נכח בהצבעות. בלילה עברו שתי הצעות חוק בקריאה ראשונה - האחת, הצעה להסמיך פקחים עירוניים לאכוף את חוקי העזר בתחומי הרשות המקומית. השנייה, חוק להגבלת מחירי מוצרי החלב.

בנימין נתניהו
בנימין נתניהו

 בשעות הבוקר החל הדיון על חוק החל"ת. האופוזיציה והקואליציה הסכימו לגבי החוק, מקרה ראשון של הסכמות על חוק בכנסת מאז קמה ממשלת בנט לפיד. ח"כ קריב ממפלגת העבודה תקף את חברי הכנסת מהאופוזיציה שנעדרו מהדיון על החוק: "לאופוזיציה היה חשוב יותר לקיים לילה לבן של נאומי סרק. ארבעה צדיקים בלבד: חברי הכנסת ביטן, וולדיגר וכסיף. כדאי שמישהו יגלה להם שגם באופוזיציה צריך לעבוד ברצינות".