כך לפיד ייכנס ללשכת ראש הממשלה - גם אם לא יעבור תקציב: השבעת ממשלת בנט-לפיד צפויה בכנסת ביום ראשון הקרוב ב-16:00 – מעמד שאחריו ייכנס נפתלי בנט לתפקיד ראש הממשלה למשך שנתיים ורבע, עד ל-27 באוגוסט 2023 – אז אמור להחליפו בתפקיד יאיר לפיד. אלא שייתכן שלפיד ייכנס לתפקיד ראש הממשלה עוד קודם לכן, אם הממשלה לא תצליח להעביר תקציב באותה שנה.

הערב (שלישי) חשפנו במהדורה המרכזית את השינוי בחוק היסוד שמבקשים בנט ולפיד לבצע, כדי להבטיח את כניסתו של לפיד לתפקיד ראש הממשלה. על פי החוק הקיים כיום, אם בחלוף שלושה חודשים מתחילת שנת תקציב הוא לא עובר – הכנסת תתפזר, אלא שבנט ולפיד מתכננים להאריך את התקופה משלושה חודשים לשישה חודשים. 

בנט ולפיד בכנסת (צילום: פלאש 90, פלאש/90 )
שינוי בחוק שאמור להבטיח את כניסתו של לפיד לבלפור | צילום: פלאש 90, פלאש/90

לפי התכנון, אם תקציב לא יעבור עד סוף חודש מרץ 2023, הכנסת לא תתפזר - ולפיד ייכנס לתפקיד ראש הממשלה. ללפיד יינתנו עוד 3 חודשים לנסות להעביר תקציב - ואם הוא לא יעבור גם אז, הכנסת תתפזר - אבל לפיד יישאר ראש הממשלה וישמש ראש ממשלת מעבר. בקואליציה המיועדת אומרים שמדובר רק בתעודת ביטוח - ושהכוונה היא להעביר את התקציב לאותה שנה קודם לכן. 

בתוך כך, נודע הערב על כוונת משמר הכנסת להצמיד אבטחה גם לשר המשפטים המיועד בממשלה החדשה, גדעון סער - זאת לאחר שאבטחה הוצמדה גם לראש הממשלה המיועד בנט ולכמה מחברי ימינה - איילת שקד, ניר אורבך ועידית סילמן. 

ההסכמות האחרונות בדרך לממשלה

5 ימים לפני מועד ההשבעה בכנסת, נפגשו היום ראש הממשלה המיועד נפתלי בנט, ראש הממשלה החליפי המיועד יאיר לפיד ויו"ר תקווה חדשה גדעון סער שצפוי לכהן כסגן ראש הממשלה ושר המשפטים בממשלה הבאה, במטרה להגיע להבנות במספר סוגיות שעוד נותרו - זאת לקראת הנחת ההסכמים הקואליציוניים על שולחן הכנסת ביום שישי הקרוב. 

פגישת ראשי המפלגות  (צילום: רענן כהן)
פגישת ראשי מפלגות גוש השינוי, בתחילת השבוע | צילום: רענן כהן

במפגש של השלושה נכח גם בכיר תקווה חדשה, ח"כ זאב אלקין, שהציג מספר דרישות בנושאים מדיניים. בנט ולפיד הודו לאלקין על כך שנעתר לבקשתם לכהן גם כשר המקשר בין הממשלה לכנסת, זאת כחלק מפשרה שהושגה אחרי הוויכוח שהתעורר מול גנץ

בנט ולפיד סיכמו שח"כ עידית סילמן מימינה תשמש יו"ר הקואליציה, ואלקין  ישמש גם כשר המקשר בין הממשלה לכנסת בנוסף לתפקידיו האחרים, כדי לסייע לסילמן בתפקיד וכדי לחפות על חוסר ניסיונה הפוליטי: "זו ממשלה צעירה ואנחנו זקוקים לניסיונו העצום ולחוכמתו של אלקין כדי להתמודד עם האתגרים הגדולים העומדים בפנינו, ובראש ובראשונה העברת התקציב. הספינים השונים שפורסמו בשעות האחרונות בכלי התקשורת הם בעיקר מגוחכים".   

עידית סילמן (צילום: ‏אוליבייה  פיטוסי, פלאש/90 )
עידית סילמן תכהן כיו"ר הקואליציה, אלקין יסייע כשר המקשר | צילום: ‏אוליבייה פיטוסי, פלאש/90