יו"ר ימינה נפתלי בנט כתב היום (שישי) רגע לפני שנכנסת שבת פוסט בפייסבוק ובו יצא נגד השיח המתלהם נגדו ונגד חברי סיעתו, וכתב על המאמצים להקמת ממשלה: "אינני יודע אם אצליח, אבל אני יכול להבטיח לכם, שאני, בכל כוחי, אנסה". יו"ר ימינה גם טען שאותו שיח מתלהם הוא הסיבה שהימין לא מקבל רוב פעם אחר פעם.

"אתה יכולים לתאר לעצמכם שאלה ימים מורכבים עבורי", פתח בנט את הפוסט. "זה לא נעים לעמוד במרכז מתקפה מאורגנת. לקחתי על עצמי תפקיד קשה, קשה מאוד, של מי שינסה - לא בטוח שיצליח - לעצור את הסיחרור הפוליטי שישראל נקלעה אליו אחרי ארבע מערכות בחירות בלי הכרעה - ולהקים ממשלה שתחזיר את המדינה למסלול ותעבוד עבור האזרחים".

ביבי ובנט (צילום: פלאש 90)
ביבי ובנט | צילום: פלאש 90

"אני רוצה להדגיש שני דברים", המשיך בנט. "ראשית, זו לא היתה הבחירה הראשונה שלי. הלכתי בכל הכוח עם נתניהו מהרגע שקיבל את המנדט. נתניהו נכשל. שנית, אני מדגיש שמדובר בנסיון. האווירה אומנם טובה, אבל הפערים לא פשוטים לגישור.אני חושב שמיותר לציין שאני מוכן ללכת רחוק ולשלם מחיר פוליטי אישי ב״בייס״ שלי ובלבד שתקום ממשלה".

עוד אמר בנט שהעיקרון המארגן של הממשלה שמנסים לבנות בגוש השינוי יהיה - רצון טוב, והבנה שלא את כל הסוגיות שבמחלוקת בין ימין לשמאל חייבים לפתור. "אפשר להסכים שלא להסכים", אמר. "אבל - יש עקרונות ליבה שאני לא מוכן לוותר עליהם וקווים אדומים שלא אעבור. אני נחוש למצות את הנסיון הזה עד סופו, אבל זה לא פשוט כשאנשים שהלכת איתם כברת דרך, שגידלת אותם פוליטית, משתמשים נגדך במלים קשות שאני אפילו לא רוצה לחזור עליהן".

השרים שפוטרו, בנט ושקד (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90‎, חדשות)
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90‎, חדשות

בנט סיים את הפוסט בקריאה לחבריו בימין: "אפשר לא להסכים, אבל סוג השיח המתלהם הזה, הזה הוא בדיוק הסיבה שהציבור לא נותן לנו רוב, פעם אחרי פעם. הציבור מאס בסגנון הזה, בהשתלחות האישית, בסימון בוגדים, בהאחזות בשלטון בכל מחיר. אנחנו בנקודה שבה עלינו לבחור - להמשיך להכות אחד בשני עד שהמדינה תשבר, או להתחיל לתקן. אינני יודע אם אצליח, אבל אני יכול להבטיח לכם, שאני, בכל כוחי, אנסה לתקן".

היום הפוליטי בגוש השינוי: דקה אחר דקה

9:00: ח"כ מתן כהנא פרסם פוסט בפייסבוק ובו כתב שבחירות חמישיות זו האפשרות הגרועה ביותר כרגע, ולכן המציאות מחייבת ללכת לממשלת אחדות. "כולם מבינים שזה צו השעה", כתב כהנא. "עכשיו נדרשת ממשלה בה כולם שותפים וכולם עובדים כדי לרפא את הפצעים. כולם עובדים כדי לקדם את הדברים עליהם כולנו מסכימים. זה הזמן לממשלת אחדות".

"זמן אחדות" רצינו ממשלת ימין. ראיתי את נפתלי בחודש האחרון עושה כל מאמץ כדי שזה יקרה. לחלק מהמאמצים האלה הייתי שותף...

פורסם על ידי ‏מתן כהנא - Matan Kahana‏ ב- יום חמישי, 6 במאי 2021

10:00: יו"ר ימינה נפתלי בנט, יו"ר תקווה חדשה, גדעון סער ויו"ר יש עתיד יאיר לפיד נפגשו במהלך הבוקר כחלק מהמאמצים להרכיב ממשלה. זאת, לאחר שהשלושה נפגשו גם אמש. השיחות התקיימו ברוח טובה.

אביגדור ליברמן (צילום: Yonatan Sindel Flash 90, פלאש 90)
פרסם את דרישותיו. ליברמן | צילום: Yonatan Sindel Flash 90, פלאש 90

11:00: שותף נוסף לממשלת השינוי האפשרית, יו"ר ישראל ביתנו, פרסם את רשימת הדרישות שלו - שאינה כוללת את לימודי הליבה אך כן שואפת ליצירת ברית זוגיות. "ישראל ביתנו מחויבת לשינוי. אלה הם הדברים עליהם נעמוד בהסכם הקואליציוני המתגבש", נכתב בהודעת המפלגה שפורסמה גם בפייסבוק. "במשא ומתן הקואליציוני אנחנו נשמור על הערכים שלנו לצד התחשבות בעמדת השותפים הפוטנציאליים שלנו".

ישראל ביתנו מחויבת לשינוי. אלה הם הדברים עליהם נעמוד בהסכם הקואליציוני המתגבש https://beytenu.org.il/agreement/

פורסם על ידי ‏Avigdor Liberman - אביגדור ליברמן‏ ב- יום שישי, 7 במאי 2021

11:30: יו"ר ימינה נפתלי בנט נועד עם יו"ר מפלגת העבודה מרב מיכאלי לפגישה ראשונה. במהלך הפגישה צייץ בן זוגה של מרב מיכאלי ביקורת על בנט וכתב: "יו"ר סיעה עם 6 מנדטים מסביר ליו"ר סיעה עם 7 מנדטים למה הוא צריך להיות ראש הממשלה, והיא שרת החקלאות. אני כבר מתגעגע לרקדן הסטפס שגר פעם בדירה מעלי, הוא הרגיז אותי פחות".

12:27: גורם בכיר במפלגת רע"ם מגיב לדרישותיו של ליברמן ואמר: "לא נסכים לברית הזוגיות ולפגיעה בערכי המשפחה".

יו"ר העבודה מרב מיכאלי (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)
נפגשה עם בנט לראשונה. יו"ר מפלגת העבודה מרב מיכאלי | צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

14:55: יו"ר ימינה נפתלי בנט, יו"ר מרצ ניצן הורביץ  ויו"ר יש עתיד יאיר לפיד, נפגשים במסגרת המאמצים להרכבת ממשלה.

17:15: בפגישתם האחרונה ליום זה, בנט, ליברמן ולפיד נועדו. הפגישה חותמת רצף פגישות שהתקיימו היום במסגרת המאמצים להרכבת הממשלה. מטעם גורמים בגוש השינוי נמסר שהפגישות כולן היו ברוח טובה עם נכונות להתקדם.