מכשול בדרך להקמת ועדת חקירה בפרשת הצוללות: לאחר הודעתו של שר הביטחון, בני גנץ, לפיה בכוונתו לקדם את ההצעה להקים ועדת חקירה לנושא הצוללות, ל-N12 נודע היום (רביעי) כי אנשי ימינה, ובכללם השרה איילת שקד, הבהירו לגנץ שהנושא לא נמצא בהסכמים הקואליציוניים - ולא בכדי.

במקביל, שר המשפטים גדעון סער פרסם הודעה חריפה שבה הוא תקף את הודעתו של שר הביטחון בני גנץ. בהודעה כתב סער כי מדובר בעבודה לא מקצועית שנעשתה בחיפזון, ולא מקובלת.

מפלגתו של בנט העבירה את המסר שהיא "מתנגדת לתרבות של ועדות חקירה", ושמקרה האסון במירון הוא יוצא דופן - שלא כמו פרשת הצוללות, שנחקרה ואף הוגשו בה כתבי אישום. גם שר המשפטים, גדעון סער, אינו שש לקבל החלטה שתומכת בהקמת הוועדה - אם כי בסביבתו אומרים כי הוא "טרם החליט".

גדעון סער, בני גנץ (עיבוד: יונתן זינדל, מרים אלסטר, פלאש/90 )
עימות סוער בין סער לגנץ: "עבודת מטה שאינה מקצועית" | עיבוד: יונתן זינדל, מרים אלסטר, פלאש/90

בסביבת שר הביטחון מתעקשים שבכוונתם "ללכת עד הסוף" בעניין, שכזכור היה בין הדגלים המרכזיים של שיתוף הפעולה בין גנץ ללפיד, משהוקמה כחול לבן. גנץ העביר אתמול למשרדי האוצר והמשפטים טיוטת הצעה להקמת ועדת חקירה ממלכתית שתבחן את תהליכי הרכש של ספינות המגן והצוללות. בכוונתו להניח את הצעת ההחלטה בממשלה לקראת ישיבת הממשלה ביום ראשון, זאת לאחר הטמעת וקבלת הערות המשרדים הרלוונטיים. 

התכתשות בין משרד הביטחון למשרד המשפטים

בלשכת שר המשפטים סער מכחישים שהתקבלה כל טיוטת הצעה להקמת ועדת חקירה ממלכתית לעניין הצוללות. בלשכתו של שר הביטחון גנץ הבהירו: "הצעת ההחלטה בנוגע לוועדת החקירה לצוללות הועברה אתמול (שלישי) בשעה 16:46, באמצעות הייעוץ המשפטי למערכת הביטחון, לגורמי המקצוע הרלוונטיים במשרד המשפטים, לאחר שיחת תיאום בנושא. שיחות בנוגע להצעה התקיימו גם בין לשכות השרים". 

מלשכתו של סער נמסר בתגובה להודעת ההבהרה שיצאה ממשרד הביטחון: "ס׳ 4 (ו) לתקנון עבודת הממשלה קובע כי לא תוגש ע״י שר הצעת החלטה לממשלה הנמצאת בסמכות שר אחר, ללא עמדת השר האחר. לפי סעיף 31 לחוק ועדות חקירה תשכ״ט-1968 השר הממונה על החוק הנ״ל הוא שר המשפטים. עוד במוצ״ש - לאחר שלשכת שר הבטחון פרסמה הודעה לתקשורת בנושא - הודע לה מלשכת היועמ״ש כי יש להעביר כל פניה בנושא דרך שר המשפטים".

"ההתנהלות לפיה ממהרים להוציא לתקשורת הודעות על הצעות מחליטים, לפני קיום דיון, תיאום ועבודת מטה אינה מקצועית ואינה מקובלת", הבהירו בלשכת השר. "הקמת ועדת חקירה ממלכתית הוא נושא כבד משקל. החפזון והעדר דיון מסודר עוד בטרם מונתה ועדת החקירה הממלכתית הקודמת עליה הוחלט רק ביום א׳ השבוע אינם מקובלים. שר המשפטים מתכוון לשמור על נוהלי עבודה מתוקנים".